Reklama

Bílkoviny musí být kompletní

Pokud se do organismu nedodají plnohodnotné bílkoviny obsahující všechny esenciální aminokyselina, které si tělo neumí samo vytvořit, je zpomalena či úpně zastavena syntéza bílkovin důležitá pro tvorbu hormonů, enzymů, protilátek, krve, svalů, kůže, kostí a dalších tkání.

Ideálním zdrojem bílkovin jsou potraviny, které obsahují všech osm esenciálních aminokyselin (leucin, izoleucin, valin, metionin, treonin, lysin, fenylalanin a tryptofan) a proto jsou nazývány "kompletními bílkovinami". Většina těchto potravin pochází z živočišné říše, avšak i v rostlinné říši najdeme zdroje plnohodnotných bílkovin.

Živočišné zdroje plnohodnotných bílkovin:
Vejce, mléko, mléčné výrobky, ryby, maso

Rostlinné zdroje plnohodnotných bílkovin:
Sójové boby, ořechy a semínka, pšeničné klíčky, pyl, sladkovodní řasy spirulina a chlorella, pivovarské kvasnice

Kombinace rostlinných potravin s neúplnými bílkovinami v jednom jídle vytváří též plnohodnotný zdroj bílkovin:
1. kombinace zrní a luštěnin:
fazole a celozrnná rýže
celozrnná rýže a čočka
celozrnná rýže a sójová pasta
kroupy a hrách a česnek
2. vícezrnné potraviny - např. sedmizrnný chléb
3. směs sušeného ovoce, semínek, oříšků a sójových bobů jako výživná přesnídávka nahrazující sladkosti

Reklama

Na kvalitu bílkovin by si měli dávat pozor především vegetariáni, popř. by měli trvale užívat jako zdroj plnohodnotných bílkovin sladkovodní řasy spirulinu a chlorellu ve formě potravinového doplňku.

Autor: mk Zdroj:Dr. Michael Sharon - Komplexní výživa

Reklama

Komentáře

Bohdana (Pá, 21. 9. 2001 - 15:09)
100%-ně se podepisuji pod vše, co je uvedeno v tomto článku. Ironií osidu je, že je velmi komplikované sehnat v našich podmínkách vydatný a čistý zdroj hodnotných bílkovin.
Já jsem si jako zásobárnu kompletních bílkovin zvolila Chlorellu Greenways, sušenou jendobuněčnou sladkovodní řasu, která je kromě svého vědecky prokázaného léčebného působení na všechny možné nemoci (viz např. článek Fytoterapie...) zároveň zdrojem všech esenciálních bílkovin. Masa řasy Chlorella Greenways je víe než 60% tvořena bílkovinami.

Nicménětat řasa obsahuje nejen tolik důležité bílkoviny, ale naprosto všechno, co potřebuje jakýkoliv živý organismus - každá buňka jednobuněčné řasy "bojuje" sama za sebe, tudíž nutně musí všechno potřebné mít. Ideálním složením všech svých částí (od vitamínů až po enzymy, ale v přírodní formě) - byla tak okládaná osd Boha, nekonečné inteligence, přírody - říkejme tomu jak chceme - je předurčena býát komplexní potravinou i naprosto zdravého člověka.

Zájemcům o léčebné účinky této řasy na požádání zašlu vysvětlení, proč a jak pomáhá při různých nemocech i onemocněních, a zprostředkuji dodání řasy za velmi slušných podmínek.
Simona (Út, 21. 3. 2006 - 13:03)
Může Chlorellu tabl.užívat 20měsíční dítě?Od 6měsíců se u něho opakují virozy provázené 40st horečkami-každý měsíc,někdy dvakrát.Má zvýš.IgE,jinak je lab.vyš.v pořádku.Poraďte.Děkuji.
Marie (Po, 5. 3. 2007 - 14:03)
Chtěla bych poradit při výběru potravinových bílkovinových doplňků, které jsou vhodné při léčbě cyrhózy jater. Děkuji.
Anna (Út, 3. 4. 2007 - 11:04)
Dobrý den Simono a Marie, máte-li zájem, napište mi na adresu:hyzovaahttp://www.apoteka.cz/site/index.php?i=Y0BAQGRldGFpbF9jbGFua3VAQEBpZEBAQDIwMgseznam.cz.
Hezký den :-). Anna
Anna (Út, 3. 4. 2007 - 11:04)
Někde se vlodila chybička :-).
hyzovaa"seznam.cz
Vegetos1 (Pá, 5. 12. 2008 - 20:12)
Jako vegetarian si nedavam pozor na nic jiz 25 let a citim se skvele.
rene (Čt, 28. 4. 2016 - 21:04)
tak tak, kompletni bilkoviny, ja uzivam proteinovy napoj allwhey a pecka
Reklama