Biostrava dopomáhá k pevnějšímu zdraví

Potraviny vyráběné bez použití hnojiv či pesticidů obsahují méně škodlivých látek a více vitaminů. Výsledkem je podle rakouské studie odolnější imunitní systém u lidí, kteří jedí biopotraviny a vyšší kvalita spermií u mužů. Informovala o tom Ingrid Kieferová z vídeňského Institutu pro sociální medicínu.

Podle Kieferové vyšli ze studie zkoumající souvislost mezi koncentrací zdravých spermií s obsahem pesticidů ve stravě výrazně hůře muži, kteří jedli běžné potraviny, neboť bioprodukty vykazují v mnoha případech nižší hodnoty škodlivých látek.


Při srovnání 128 mezinárodních zkoumání od roku 1930 po dnešek byl v přírodně pěstovaných produktech vždy vyšší obsah pesticidů než v těch, které pocházely z konvenční zemědělské výroby.


Chemikálie pesticidy chrání rostliny i zvířata před rostlinnými i živočišnými škůdci.


Mají ovšem navíc jednoznačně negativní vliv na vývoj dětí, sdělil primář dětského oddělení nemocnice v dolnorakouském Sankt Pöltenu Karl Zwiauer.


Chemické prostředky k hubení plevele a živočišných škůdců, stejně jako těžké kovy, které se dostanou ve stravě do organismu, mohou trvale poškodit vývoj imunitního systému, mozek nebo játra. To začíná už u plodu v mateřském lůně a zvláště kritický je tento vliv u dětí do tří let.


Vztah mezi konzumací potravin a zdravím lidí byl popsán zatím jen zběžně, ale výsledky jsou pozitivní. Biopotraviny jsou bohatší na vitaminy A a C, minerální látky a druhotné rostlinné látky, které působí jako antioxidanty. V biomléce je zase větší podíl vícenásobně nenasycených mastných kyselin, informovala Kieferová. Biologicky vypěstovaným jablkům nebo řepě údajně dávají přednost i zvířata.


Více než polovina zkoumání zeleniny, ovoce, mléka a obilnin kromě toho ukazuje na nižší obsah škodlivých dusičnanů, pokud vzešly z ekologického zemědělství.


Prokazatelný rozdíl ale mezi oběma druhy potravin neexistuje co do podílu těžkých kovů. Jejich množství totiž závisí na všeobecném poškození životního prostředí.


Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 

Komentáře (9)

 • Obrázek uživatele 40+
  40+ (anonym)

  V textu je asi chyba: Při srovnání 128 mezinárodních zkoumání od roku 1930 po dnešek byl v přírodně pěstovaných produktech vždy NIŽŠÍ obsah pesticidů než v těch, které pocházely z konvenční zemědělské výroby.

  Led 08, 2007
 • Obrázek uživatele NN
  NN (anonym)

  Je to nahovno fakt ze jo se to neda zrat dete vy kytkomrdi do prdele prakundi hlavy fuuuuuuj.

  Led 26, 2007
 • Obrázek uživatele Hanka
  Hanka (anonym)

  Je videt, jak si hloupy - biostrava neni vubec o tom, ze budes jist pouze ovoce a zeleninu - jje i o mase - aby nebylo nadupany natibiotiky a hormony a aby melo dobrou chut.

  Led 26, 2007
 • Obrázek uživatele Oskarka
  Oskarka (anonym)

  Ja biostrave fandím a čítam o nej a rada by som sa tak stravovala - keby som mala vlastné hospodárstvo. Je to len môj názor, ale - myslím, že sa biostrava preceňuje. Pred 100 rokmi µudia jedli iba biostravu - nič iné nebolo - boli všetci tak zdraví? Kupujem celozrné pečivo a bylinkové čaje a hnedý cukor a morskú soµ - ale za všeliek to nepovažujem!

  Led 26, 2007
 • Obrázek uživatele Mirek
  Mirek (anonym)

  Já myslím, ze ti, co nezemreli kvuli infekci, hladu ci prepracovani, tak byli mnohem zdravejsi nez my - nebyly alergie, rakovin bylo mene, lide i ve vysokem veku dobre videli a slyseli. Je znamo, ze dnes male deti maji mnohem horsi uroven imunitniho systemu nez jejich zijici prarodice - strava, znecistene zivotni prostredi a chemie vsude kolem nas na tom ma hodne velky podil.

  Led 26, 2007
 • Obrázek uživatele Zdeněk
  Zdeněk (anonym)

  Jsme to co jíme. Co je důležitější? Jíst v souladu s potřebami a zákonitostmi fungování našeho organizmu, nebo jíst biostravu? Věřím, že to první. Nepopírám ale tímto, že bych biostravu považoval za zbytečnou.

  Led 27, 2007
 • Obrázek uživatele Zdeněk
  Zdeněk (anonym)

  Opravuji. Chtěl jsem napsat, že přesto biostravu nepokládám za zbytečnou.

  Led 27, 2007
 • Obrázek uživatele Hanka
  Hanka (anonym)

  Zdeňku - ale kdyz je řeč o biostravě, tak není řeč vůbec o tom, že by si měl jíst třeba jenom bezmasou stravu - klidně jez párky, šunku, řízky - jde jen o to, aby v tom nebyly zbytečné látky, které tělu škodí - jako např. hormony, antibiotika v masu - pesticidy, dusičnany v zelenině... Biostrava není o vegetariánství či makrobiotice - je o tom aby jsme v normálních potravinách nekonzumovali jedy.

  Led 27, 2007
 • Obrázek uživatele RE
  RE (anonym)

  JAKÁ BIOPOTRAVA ONA EXZISTUJE?? LIDI!!!!! LIDI PROBUDTE SE. JE POUZE JEDNA PŮDA A TÁ JE V TAKOVÉM STAVU , V JAKÉM JE.A ZASE CHCETE LIDI ŽDÍMAT . PROKLÍNÁM SVĚTOVOU VLADU A CELOU AMERIKU AZ UŽ KONEČNĚ AT AMERIKU SEBERE VELKÁ POTOPA . STEJNĚ TO MAJÍ PŘEDURČENO,

  Říj 29, 2015

Přidat komentář

Reklama

Reklama