Borůvky téměř proti všem zdravotním neduhům

Pterostilben, složka obsažená v borůvkách, dokáže mimo jiné snižovat hladinu cholesterolu. Informovali o tom podle agentury Reuters vědci z Americké chemické společnosti ve Filadelfii.

A to není vše. Antioxidant pterostilben navíc pomáhá regulovat množství cukru v krvi a je tak účinný v boji proti cukrovce 2. typu.

Tato zjištění jen rozšiřují seznam důvodů, proč jíst ovoce, a zvláště borůvky, které obsahují mnoho antioxidantů. To jsou molekuly zabraňující poškozování buněk a DNA, čímž působí proti rozvoji rakoviny, srdečních onemocnění, cukrovky a možná i degenerace mozku.

"Jsme vzrušeni zjištěním, že borůvky, které jsou i tak známé vysokým obsahem zdravých složek, mohou být rovněž účinnou zbraní v boji proti obezitě a srdečním chorobám, které jsou hlavními příčinami úmrtí v USA" říká Agnes Rimandová ze zemědělského úřadu v Oxfordu v americkém státě Mississippi.

Vědecký tým kolem Rimandové už dříve našel pterostilben ve vinné révě. Je podobný známějšímu antioxidantu resveratrolu. Nyní vědci sledovali účinky pterostilbenu a jiných látek obsažených v borůvkách na buňky myší. Pterostilben nejlépe aktivoval receptor PPAR-alfa, tedy protein snižující hladinu cholesterolu a jiných krevních tuků.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (5)

 • Obrázek uživatele Katka
  Katka (anonym)

  Zpracováním se vždy část uúčinných látek ztrácí - mražení je nejlepší, pak sušení a poté zavařování.

  Zář 01, 2004
 • Obrázek uživatele vrána
  vrána (anonym)

  I já bych to tak viděl, jako Katka... jes

  Zář 01, 2004
 • Obrázek uživatele Milka
  Milka (anonym)

  Musí to být pouze čerstvé borůvky? Jak je to s borůvkami mraženými nebo zavařenými?

  Srp 31, 2004
 • Obrázek uživatele Markéta
  Markéta (anonym)

  Ve které části borůvek je pterostilben uložený?

  Dub 01, 2007
 • Obrázek uživatele MiK
  MiK (anonym)

  Ve které části borůvek je...Natrhám vám čerstvé borůvky. Cena 55Kč/litr. Pouze v regionu Trutnovsko-Nachodsko. www.boruvky.unas.cz

  Srp 02, 2011

Přidat komentář

Reklama

Reklama