Reklama

Brokolicové klíčky nejen proti rakovině prsu

Brukvovitá zelenina jako brokolice, brokolicové klíčky a zelí obsahuje mnoho fytochemikálií, vitamínů a minerálů. V devadesátých letech publikované studie prokázaly souvislost mezi konzumací brukvovité zeleniny a sníženým rizikem onemocnění rakovinou prsu.

V nedávné době získaly pozornost brokolicové klíčky a jejich ochranný efekt proti mnohým duhům rakoviny.

Jednou z hlavních složek brokolicových klíčků je látka zvaná sulforafan. 5-6 dní staré brokolicové klíčky obsahují sulforafanu 100x více než brokolice.

V roce 2011 September Oncology Report informoval, že sulforafan brzdí množení a růst rakovinných buněk prsu.

Co způsobuje účinnost sulforafanu?

Reklama

Především sulforafan působí jako “signalizační molekula“. Jakmile se jednou dostane sulforafan do buněk, má schopnost zapnout přes 200 genů, které mohou být “uspané“ kvůli toxicitě, špatné výživě, či díky vysokému věku. Jakmile se tyto geny opět zapojí, začnou produkovat detoxikační a antioxidační enzymy.

Jedním z hlavních antioxidantů, které sulforafan pomáhá produkovat je glutathion -silný a primární nitrobuněčný antioxidant. Glutathion chrání buňky před poškozením volnými radikály, a tím redukuje zánětlivé reakce.

Za druhé sulforafan způsobuje smrt rakovinných buněk tím, že podporuje specifické enzymy a proteiny, které  pomáhají rakovinné buňky ničit. Též snižuje  exppresi estrogenních receptorů, což hraje důležitou roli při některých typech rakoviny prsu.

Avšak prospěch přidáváním těchto super klíčků do vaší stravy zde nekončí.

Mnoho studií naznačuje, že brokolicové klíčky a sulforafan mají pozitivní účinek proti rakovině prostaty, močového měchýře, jater, vaječníků, tlustého střeva a plic.

Zdroj: GreenMedInfo

Reklama

Komentáře

Reklama