Brusinky mají preventivní vliv na zdraví

Brusinky jsou nejen chutnou přílohou k masům, jsou známé i díky svým účinkům v prevenci infekcí močových cest, onemocnění žaludku či vysoké hladiny cholesterolu. V kuchyni i lidovém léčitelství je užívali už staří Řekové.

Podle indiánské legendy jsou darem ducha, který seslal na zem holubici s kytičkou brusinek v zobáku. Evropanům připomínal plod brusinky hlavu jeřába: crane berry, z toho název cranberries.

Ve sto gramech brusinek je 20 miligramů vitaminu C, a tak kdo jí brusinky, získává ochranu před chřipkou a zimním nachlazením. Studie potvrdily, že brusinky jsou i silným přírodním antibiotikem. Pro vysoký obsah sodíku ale nejsou vhodné pro lidi s vysokým tlakem a pro vysoký obsah kyseliny šťavelové pro lidi s ledvinovou dietou.

Brusinky obsahují rostlinné látky, které zabraňují usazování bakterií na sliznicích. Tento protipřilnavý účinek způsobí, že bakterie se vyplaví z těla dřív, než mohou způsobit infekci.

Podle urologa Milana Bureše z pražské Polikliniky Budějovická onemocní infekcí močových cest alespoň jednou v životě polovina žen, z nich téměř polovina trpí opakovanými záněty. "Při opakovaných zánětech močových cest je nutno nejprve vyloučit další možné příčiny potíží, jako například nádor. Nejjednodušší a nejdostupnější cestou, jak opakování zánětů předcházet, je preventivní užívání brusinek," shrnul odborník.

Protipřilnavý účinek brusinek přispívá i k tomu, že se v žaludku neuchytí bakterie, které způsobují vznik vředů v zažívacím traktu a zvyšují riziko onemocnění rakovinou žaludku. Vhodnou prevencí je pití jedné sklenice nápoje z brusinkové šťávy dvakrát denně.

Protipřilnavé účinky brusinek zabraňují usazování bakterií i v ústní dutině. Ústní vody s výtažkem z těchto plodů snižují množství bakterií v ústech, což zpomaluje tvorbu zubního plaku, hlavní příčiny zánětu dásní.

Pojídání brusinek pomáhá i při průjmech a působí močopudně.

Z extraktů brusinek se vyrábějí některé léky. Přidávají se také do zubních past i vod, do žvýkaček či kosmetiky, protože prý zpomalují stárnutí. Lékaři, kteří doporučují brusinky jako prevenci nebo i během onemocnění, zároveň připomínají, že člověk nesmí vysadit předepsané léky.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (5)

 • Obrázek uživatele Kadlička
  Kadlička (anonym)

  Ahoj holky, mám problémy s močákem, zkoušela jsem různé čaje, u doktora jsem samozřejmě byla

  Bře 30, 2009
 • Obrázek uživatele Anous
  Anous (anonym)

  Ahoj, teda jestli mluvíš o zánětu močových cest - já měla dlouho podobný problém, zánět se furt vracel, je to pěkná bolest :/ Zkusila jsem Urinal a nyní je to rozhodně lepší.

  Dub 01, 2009
 • Obrázek uživatele Milda
  Milda (anonym)

  Já mám problém, že chodím neustále na malou. Včera jsem si koupil brusinkový kompot a k tomu od Walmarku brusinky v tabletkách. Tak jsem zvedavej jestli to pomůže. Spíš bych měl otázku, po jaké době to zabírá ? 2-3 dny ??? Díky

  Srp 20, 2009
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Ještě lepší jsou brusinky ve spreji od firmy Šoustal&Neplatil, s. r. o.

  Srp 20, 2009
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  a hlavně na močové cesty. Taky je pravidelně užívám, nejlepší jsouz Naturevia

  Říj 03, 2019

Přidat komentář

Reklama

Reklama