Reklama

17 důvodů, proč mít rád pampelišky

Matka příroda věděla, co dělá, když pokryla Zemi pampeliškamie a nespočtem dalších "plevelů", které se snažíme marně vymýtit. Zahradní bršlice- kozí noha a pampelišky jsou jedny z nejživějších potravinářských surovin na planetě. Jsou nejen důležité pro lidské zdraví, ale také pro zdraví a přežití ptáků a včel, na kterých závisí přežití člověka. Zde je 17 důvodů, proč zastavit bojování proti rostlinám, které se nás snaží zachránit:

1. Boj proti rakovině. Nedávná studie ukázala, že extrakt z kořenů pampelišky může zabíjet rakovinné buňky, zatímco okolní zdravé buňky zůstávají neporušené.

2. Bojujte proti cukrovce. Pampeliškový čaj a džus pomáhají lidem s cukrovkou tím, že stimulují produkci inzulínu z pankreatu a udržují nízkou hladinu cukru v krvi.

3. Udržuje silné kosti. Pampelišky jsou nabité živinami posilujícími kosti, jako je vápník, hořčík, vitamin D a vitamín K.

4. Dokonalá přírodní péče o pleť. Mléčná bílá látka, která vytečee na prsty, když zlomíte stonku pampelišky, je skutečně skvělá pro vaši pleť! Je vysoce alkalická a má baktericidní a fungicidní vlastnosti. Můžete ji použít k potlačení svědění nebo podráždění při ekzému, kožním onemocnění, psoriáze a dalších kožních infekcích. Lze si vyrobit domácí pampeliškový krém s kokosovým olejem - http://www.naturallivingideas.com/dandelion-coconut-oil-moisturizer/.

Reklama

5. Zmírnění bolesti. Zde je recept na pampeliškový olej, který dělá zázraky pro bolavé svaly a bolestivé klouby - http://herbalrevolution.blogspot.cz/2012/05/making-and-using-dandelion-o....

6. Lepší pro vaše oči než mrkev. Má vitamínu A a více beta karotenů než mrkev. Pampelišky pomáhají udržovat dobrý zrak.

7. Snadné trávení. Pampeliška může stimulovat chuť k jídlu a zklidnit žaludek, zatímco kořen rostliny podle  výzkumů University of Maryland Medical Center.
  působí jako mírné projímadlo.

8. Čistí játra. Vitamíny a živiny přítomné v pampelišce pomáhají očistit naše játra, která filtrují a detoxikují naši krev, rozkládají tuky a aminokyseliny a regulují cholesterol.

9. Zabraňuje infekci močových cest. Pampeliškový čaj může pomoci zabránit infekcím močových cest, stejně jako poruchám močového měchýře a problémům s ledvinami.

10. Odstranění bradavic. Aplikujte bílou šťávu, která vytéká ze stonku přímo na bradavice několikrát denně, dokud nezmizí.

11. Zachraňuje včely. Včelí kolonie se rozpadají po celém světě. Lidé jsou naprosto závislí potravinami na včelách a dalších opylovačích. Pokusme se nezničit pampelišky jako jeden z jejich základních potravinových zdrojů.

12. Krmivo pro drůbež. Pampelišky také poskytují na živiny bohaté krmení pro drůbež. Pomohou vám udržet vaše hejno zdravé, aby vám mohlo poskytnou více výživných vajec.

13. Fantastické hnojivo. Zde je návod , jak přeměnit pampelišky a jiné “plevele“ na úžasné kapalné hnojivo, které vám zazásobí zeleninu nebo květinovou zahradu dusíkem, fosforem, draslíkem, hořčíkem, borem, mědí, manganem, sírou, železem a křemíkem - - http://www.emmitsburg.net/gardens/articles/frederick/2011/weed_tea.htm. Nebo jen ořízněte vrcholy rostlin a rozptýlejte je kolem vaší zahrady.

14. Mulčovací materiál. Pampelišky jsou vynikající krycí plodinou. Zatímco většina lidí si myslí, že soutěží s jinými potravinářskými plodinami o půdní živiny, ve skutečnosti vytváří v půdě více živin, zatímco jejich kořeny drží půdu pohromadě a chrání ji před erozí během sezóny sklizně. Jedna studie zjistila, že pěstování pampelišek u kukuřice výrazně zvýšilo výnos kukuřice.

15. Přírodní žluté barvivo. Ušetřete pokožku a životní prostředí před chemickými barvami tím, že si vytvoříte přírodní žluté barvivo z pampelišky. Zde je návod - https://homespunlife.wordpress.com/2010/05/02/dandelion-dye-day/.

16. Zdroj výživné suroviny pro přípravu chutných jídel a nápojů. Existuje milion skvělých způsobů, jak přidat pampelišky do vaší stravy. Přimíchávejte je do salátu, vyrobte z nich pesto nebo je připravte do osvěžujícího pampeliškového čaje s ledem, obalte si květy do trojobalu a usmažte si skvělé pampeliškové řízečky. Vyrobte si pampeliškové víno, pampeliškový sirup či pampeliškový med.

17. Věnečky a náhrdelníky. Žádné dětství není úplné, aniž by se z pampelišek nevyráběly věnečky a náhrdelníky!

Reklama

Komentáře

Doplnění (Čt, 3. 5. 2018 - 23:05)
18. Pampeliška usnadňuje rotaci Země kolem osy
Jedovatej II. (Pá, 4. 5. 2018 - 11:05)
Pampelišky mám moc rád, bez nich si jaro
neumím představit.
klárka1 (Po, 5. 11. 2018 - 09:11)
To moje sousedka trhá pampelišky i kolem plotu a domu, aby jí ho náhodou kořenama nezničily. Lidi jsou zblblí.
Markéta (Pá, 10. 5. 2019 - 09:05)
Dnes jsem viděla před školou hnědého ptáčka, jak si pochutnával na semínkách odkvétající pampelišky.
Monika (St, 22. 5. 2019 - 13:05)
Naši zahradu navštěvuje hýl s paní hýlovou a ty vyloženě semínka pampelišek milují. Moc ráda je pozoruji. Je to krásná rodinka, jsou stále pospolu.
Reklama