Reklama

5 nejlepších divokých rostlin do smoothie

Těchto pět bylin je téměř vždy a všude bohatě k dispozici, jsou to velice zdravé, nádherné přísady pro vaše zelené smoothie!

BRŠLICE KOZÍ NOHA (AEGOPODIUM)

Tuto vytrvalou okoličnatou bylinu mnozí dobře znají jako divoký plevel, rostoucí v zahradě i parcích. Její listy chutnají jemně po petrželi i mrkvi, obsahují hodně kalia, železa, vitaminu C i karotenu. Jakmile se od března/dubna objeví jemné výhonky v zahradě nebo ve volné přírodě (často u potoků vedle kopřiv a medvědího česneku), můžete je trhat. Starší listy už nejsou tak jemné na chuť. Důležité: Zvlášť u vzrostlých rostlin existuje nebezpečí záměny s jinými, jedovatými okoličnatými (miříkovitými) rostlinami

KOPŘIVA (URTICA)

Přednosti této všude se bohatě vyskytující rostliny nelze dost vynachválit. Listy (jemným rozmělněním v mixéru ztratí pálivost) chutnají jemně ořechově, mladé výhonky jsou nejchutnější. Se svými flavonoidy, minerálními látkami a stopovými prvky (magnézium, kalcium, silicium, železo...), vysokým obsahem vitaminu A a C jakož i bílkovinami je kopřiva přímo propagátorem zdraví, působí močopudně, protirevmaticky a čistí krev.

Reklama

LISTY OSTRUŽIN (RUBUS)

Listy různých pichlavých druhů ostružin jsou téměř po celý rok všude k mání! Dodají vašemu smoothie zcela zvláštní příjemné, jemně trpké aroma.
Na základě obsažených tříslovin jsou dobré pro zažívání a pomáhají upevňovat tělní tkáně. Flavonoidy, ovocné kyseliny jako kyselina citrónová jakož i vitamin C organismu prospívají. Přirozeně můžete v pozdním podzimu taky hned zpracovat chutné plody bohaté na vitaminy!

PAMPELIŠKA (TARAXACUM)

Na jaře a v létě můžete její jemné listy sklízet na loukách a často i ve vlastní zahradě, chuťově připomíná endivie. Do zeleného smoothie můžete dát i jeden nebo dva mladé květy (raději bez stonku kvůli slabě jedovaté mléčné šťávě). Pampeliška je močopudná, čistí krev a obzvlášť její speciální hořčiny působí povzbudivě na játra a žluč. Taky se už daly prokázat její protirakovinné účinky.

JITROCEL (PLANTAGO)

Roste na lukách a na okrajích cest. Jitrocel chutná aromaticky trpce, svými glykosidy, tříslovinami a slizy působí antibakteriálně, uvolňuje kašel, je močopudný a čistí krev.
V něm obsažený oxid křemičitý upevňuje všechny tělní tkáně. Listy naleznete od pozdního jara až do pozdního podzimu. Jitrocel byl ostatně zvolen za „Léčivou bylinu roku 2014“!

Zdroj: Zelené smoothie - zdravé mini-jídlo z mixéru, nakladatelství Noxi

 

Reklama

Komentáře

irena (So, 17. 9. 2016 - 19:09)
Souhlasim s clankem. Jen drobnou namitku. Vsechno funguje jen jako rekneme prevence. Pokud potrebujete vylecit skutecne nemoc potrebujete opravdu takovou silnou koncentraci ze spolykat pulku pole rano, odpoledne a vecer je totalne nemozne. Nabizi skutecne silne tinktury u zatim jedineho prodejce drbylinka. Vetsina prodejcu BOHUZEL sice uvede 100% vyluh ale pak pidipismem napise 1: 10 a podobne. Na to si dejte pozor . Take se tyto bylinky musi prodavat ve specilani lahvicce upozornuji ze me to bylo divne ale po zjisteni jsem nasla nejlevnejzi takovou lahvicku za 150KC. a tak se u drbylinky nesmite divit ze jeho NEREDENE bylinky v takove lahvicce maji svoji cenu pomerne vyraznou. Ja si takto vylecila rakovinu prsu a kolegyne jine neduhy
Renča (Út, 25. 9. 2018 - 10:09)
Já jsem si teď oblíbila smoothie. Tyhle ingredience se nejlépe zpracovávají do koktejlu ještě se třeba banán a jablko. http://www.allik.cz/nejzdravejsi-letni-napoj/ líbil se mi tento článek
aha (Út, 25. 9. 2018 - 10:09)
jo tobě se líbí všechno dealerko
Reklama