Reklama

Borůvka černá a její léčebné využití

Borůvka je bohatě rozvětvený keřík dorůstající až do výšky 50 cm. Roste zejména na kyselých půdách v podrostu jehličnatých nebo bukových lesů a na horských skalnatých úbočích až po vysokohorské pásmo.

Sběr a úprava

Sbírají se listy a plody. Listy se sbírají od června do září trháním nebo sdrhováním z větviček bez květů. Suší se ve vzdušném prostoru i na slunci nebo v umělých podmínkách při teplotě do 40 C. Dozrálé plody se sbírají ručně nebo speciálním česákem a rychle se suší nejlépe v umělých podmín­kách při teplotě do 40 °C. Šetrnější je však ruční sběr plodů, při kterém se nepoškodí ani plody, ani mateřské rostliny. Plody lze úspěšně uchovávat i zmrazené.

ÚČINNÉ LÁTKY

Listy obsahují až 11 % tříslóvin, flavonoidy, glykosidy, kyselinu olejovou, ursolovou a chinovou, vitamin C, karoteny, silici a další. Plody obsahují třísloviny, kyselinu jablečnou a citronovou, pektin, karoteny, arbutin, antokyany, vitaminy B a C, inositol a další.

Reklama

Léčivé účinky

Borůvka má stahující a protizánětlivé účinky. Používá se zejména:

-  při průjmových onemocněních dětí i dospělých

-  při léčbě cukrovky,

-  při zánětech močového měchýře a krku,

-  při některých kožních onemocněních.

Použití                                           „

Zápar

Připraví se z 5 g nakrájených suchých plodů nebo z jedné lžíce listů, které se ponechají vy­luhovat v 200 ml vroucí vody. Užívá se třikrát denně před jídlem při zánětech trávicích cest, močového měchýře, při průjmu i cukrovce. Odvar

Tři lžíce suchých plodů se vaří v jednom litru vody asi 15 minut. Odvar se používá jako pod­půrný lék ke snižování hladiny cukru v krvi, podobně jako lusky fazolu. Používá se i při průj­mech dětí.

Čerstvé plody

Mohou se použít při střevních potížích spoje­ných s průjmem. Podobně lze žvýkat a polykat i suché plody. Čerstvé plody jsou i bohatým zdro­jem vitaminů.

Čerstvá šťáva

Z plodů slouží k potírání ekzémů a lupénky, léčí rýmu a zředěná vodou poslouží jako klůk- tadlo při zánětech ústní dutiny a krku.

Poznámky

Příbuzný druh borůvky brusinka obecná (Vaccinium vitis-idaea) je také velmi cenná léčivá rost­lina. Je to stálezelený keřík, jehož červené plody  bobule jsou vyhledávaným ovocem podobně jako plody borůvky černé. V lidovém léčitelství se využívají listy a plody při zánětech močových a žlučníkových cest, k zastavení průjmu a k pod­poře trávení. Plody se využívají i při paradontóze a nedostatku vitaminů. Z plodů borůvek a brusinek se připravují výborné a zdravé kompoty, mařmelády a jiné zavařeniny, které se díky přítomnosti přírodní kyseliny benzoové téměř nekazí.

Zdroj: Babiččina lékárna nad zlato

Reklama

Komentáře

Anna (Čt, 15. 8. 2013 - 10:08)
Borůvka červená-{zlatistá}- má moc řešit depresivní glaucom!V lese jest-li jedle zelinkavá,pohlaď ústy a ovoň její kořennou vůni,vetři do podpažní jamky,pot bude velmi příjemně,kořenně vonět a potní žlázy /masáž jehličkami,může být i smrk../,VYLUČUJÍ VONNÉ SILICE! Léčba:cukr vysoký,úleva očím.
Ach jo... (Po, 19. 8. 2013 - 18:08)
Bych se bývala mohla jmenovat ještě před pár lety.Ach jo-bych se jmenovala bývala 50 let a bez něj už 62 let Za rok umřu,vím to od táty,taky tak umřel.Jinak jsem mrtvá už od svých 40 let.TOMU BYSTE NEROZUMĚLI. Vlastně bez ach jo je mi teprve 13 novejch let.MÁM ŠLECHETNÉHO ZACHRÁNCE,KDYŽ V AFEKTU CHCI SEM NAPSAT FAKT HNUS,TAK MI TO NEPŘIJME.VYHICUJU A DOBRÝ!
Ach jo-2- (Po, 19. 8. 2013 - 18:08)
Že to nesouvisí s borůvkama?ALE SOUVISÍ!NĚCO JSEM SE TÉCH ČERNEJCH NASBÍRALA,dycky mně bolela hlava.Borůvka černá obsahuje tanin,je pak těžko stravitelná.PATŘÍ MEZI TĚŽKÉ,TĚKAVÉ KYSELINY.PO NICH MALOMYSLNÍTE.
Reklama