Reklama

MAITAKE - sírovec - houba s protirakovinovou aktivitou

Maitake je japonský název pro jedlou a chutnou houbu, Grifola frondosa, mezi houbaři v Americe známou jako sírovec. Roste v trsech na zemi a u kořenů stromů nebo pařezů. Jeho trsy připomínají načechraná ocasní pera slepice v hnízdě (název v originále hen-of-the-woods/lesní slípka). Japonské jméno znamená "tancující houba", asi proto, že lidé tančili radostí, když tuto vzácnou a ceněnou houbu našli.

Najít velký sírovec - někdy váží až 50 kg - může být skutečným důvodem k oslavě, nejen proto, že se jedná o velké množství vybrané divoké houby, ale i proto, že jde o neobyčejně dobře prodejný druh zboží v ceně dvaceti dolarů za libru (cca 0,5 kg) a více. Italové ji rádi používají při přípravě omáček k těstovinám nebo ji po předvaření nakládají do marinád z oli­vového oleje a vinného octa. Bohužel není divoce rostoucí sírovec běž­ný, přestože plodí po mnoho let na stejném místě.

V roce 1965 napsal japonský houbařský mistr: "Špičkoví houbaři hledají maitake. Chodí na svá vlastní tajná místa a několik dní tráví hledáním maitake a sní o šťastné náhodě. Ti, kdo sbírají maitake, ostatním své tajné místo neprozradí. Pokud najde houbař místo, kde může nasbírat více než 10 kg maitake, našel "ostrov pokladů". Do smrti o svém tajném místě nikomu neřekne. Místo jen těsně před smrtí označí v poslední vůli pro svého nejstaršího syna. Někteří dokonce zemřou, aniž by je prozradili vlastnímu synovi nebo rodině ... "

Začátkem osmdesátých let se všechno změnilo, protože japonští vědci objevili způsob, jak pěstovat maitake v pilinách. Kultivovaná houba se dnes za rozumné ceny prodává v obchodech po celém Japonsku. Pěstitelé hub v naší zemi s ní právě začínají experimentovat. Kultivovaná houba vypadá jako kytice květin v odstínu šedé a šedohnědé, jenom je oproti květinám tvořena mnoha vzájemně se překrývajícími houbovými kloboučky vějířovitého tvaru. Spodní stranu mají kloboučky bílou a místo lupínků se honosí droboučkými póry.

Grifola patří mezi choroše, vyznačující se právě póry tvořícími výtrusy. Choroše nejsou toxické, ale jen několik z nich je jedlých. Většinou se jedná o tuhé, dřevnaté druhy rostoucí jako konzoly nebo poličky na živých stromech nebo pahýlech stromů mrtvých. Na západě se o choroše zajímají hlavně lesní patologové, protože jsou důležitou příčinou hniloby jádra živých stromů a významným činitelem rozkládajícím stromy mrtvé a umírající. Na Dálném východě je však mnoho z chorošů vysoce ceněno pro své léčivé účinky, zvlášť ve třídě vyšších léků, tonik a všeléků, které zvyšují odolnost a prodlužují život.

Reklama

Tradiční čínští lékaři sírovec nepoužívali, ale používali mnoho jeho příbuzných, včetně velmi blízké příbuzné Polyporus umbellatus neboli zhu ling. Moderní testy ukázaly, že zhu ling má protirakovinové a imunitu podporující vlastnosti vyplývající z obsahu polysacharidů. Japonští vědci dnes testují s působivými výsledky i podobné účinky sírovce. výtažky ze sírovce jsou ve skutečnosti mnohem slinějšími protirakovinovými a imunitu podporujícími činiteli než kterákoliv jiná léčivá houba doposud testovaná. V kombinaci s chemoterapií zvyšují účinnost nižších dávek západních léků a zároveň chrání imunitní systém před toxickým poškozením. Doufám, že začnou tuto houbu ve své fu zheng terapii používat i čínští lékaři. Výtažky z maitake také vykazují účinky proti HIV a hepatitidě i vysokému tlaku.

Dokud u nás na trhu nebudou kultivované sírovce - což by nemělo trvat dlouho, protože se lehce pěstují, neobyčejně dlouho si uchovávají svěžest a mají pevné složení a dobrou chuť -, budete si muset v obchodech se zdravou výživou kupovat tablety a kapsle s jejich výtažky. Tyto produkty dnes na trh dodává několik firem, jež používají materiál importovaný z Japonska. Ceny jsou vysoké, ale jakmile se ujme domácí kultivace, měly by klesnout.

Doplňky ke stravě s obsahem sírovce doporučuji lidem s rakovinou, AlDS a dalšími imunitními problémy i pacientům se syndromem chronické únavy, chronickou hepatitidou a nemocemi ze životního prostředí, které mohou představovat toxické přetížení.

Jakmile budou k sehnání čerstvé sírovce, doporučuji je pravidelně přidávat do stravy.

Zdroj: Andrew Weil, M.D. - Spontánní vyléčení, nakladatelství Alternativa

Reklama

Komentáře

Alka (Čt, 21. 5. 2009 - 10:05)
Že je sírovec velice chutný, tak to už jsem si vyzkoušela, ale všechno to, co jsem si přečetla je pro mne novum. Je to obdivuhodná chorošovitá houba a díky za nové poznatky, které jsem tady načerpala!
František Severa (Ne, 25. 9. 2011 - 02:09)
Grifola frondosa je latinské jméno pro houbu, jejíž český název je trsnatec lupenitý a japonský maitake a na kterou se vztahuje obsah tohoto titulu.
Sírovec žlutooranžový lat. Laetiporus sulphureus je sice taktéž jedlá dřevokazná houba ale v souvislosti s obsahem tohoto titulu je uvedena omylem.
Reklama