Reklama

Několik zásadních skutečností a pravidel pro léčbu bylinami

Tyto zásady platí obecně a jejich dodržování je právě v dnešní době nezbytné.

a) Nesmějme se lidovým radám a receptům. Doufám, že doby, kdy se vědci smáli lidovým moudrostem, jsou pryč, i když se takoví "věd­ci" jakožto tovar totalitní vědy ještě dost vyskytují. Dnes už víme, že účinnou část byliny je třeba sbírat v době, kdy je obsah účinných látek největší. Tedy kořen v noci nebo na podzim či brzy na jaře, nať v maximální síle, tzn. někdy dopoledne, někdy ve 12 hodin nebo ně­kdy v 16 hodin apod. (tj. před rozkvětem nebo v květu). Nedodržení těchto zásad má za následek ztráty účinných látek až o 80 %. Toto se ovšem týká i doby, teploty a místa sušení, skladování atd.

b) Skladba čajů musí být pečlivě volena a taktéž i počet obsažených by­lin. Smíchání dvaceti bylin "na žlučník" nemusí vůbec znamenat, že čaj bude mít žádoucí účinek - spíše naopak. Já sám příliš nevěřím čajům s více než pěti bylinami, zejména pokud jsou "zaručeně" odzkoušeny. Do čaje nikdy nedávejme bylinu, jejíž účinek sami ne­známe. Nejlépe se poradit s odborníkem na byliny a sám pak vypo­zorovat, jaká skladba nejlépe vyhovuje.

c) Velice opatrně přebírat zkušenosti sousedů i starých receptářů. Připo­meňme si skutečnost, že každý člověk má svou nemoc, a že tedy re­cept nemusí platit obecně, mnohdy však postačí docela malá úprava. A pokud jde o staré receptáře? Jednak tehdejší lidé neznali dnešní moderní nemoci, zejména nemoci látkové výměny, a jednak měly byliny tehdy zcela jiný obsah účinných látek, zřejmě i v jiné podobě. V každém případě neobsahovaly dnešní škodliviny z prostředí.

c) Žádný extrakt nemůže účinek byliny v plném rozsahu nahradit. Ex­trakt obsahuje sice tzv. nosné látky dané byliny, ale bylina obsahuje ještě řadu jiných látek, které jako katalyzátory umocňují účinek ne­jen nosných látek, ale i byliny jako celku. A navíc - jistě ne nadarmo - stojí u každé byliny v herbářích psáno: "...a kromě těchto látek ob­sahuje řadu látek dosud nezjištěných a neověřených."

Reklama

d) Zpracovaná čerstvá bylina má daleko větší účinek než bylina suše­ná. Sušením se jednak řada látek odpařuje a jednak také vznikají jedovaté kysličníky. Proto se dnes propaguje hlavně výroba tinktur. Výjimku tvoří byliny, u kterých se teprve su­šením tvoří účinné látky např. kumariny. Ale ani to neplatí v plném rozsahu, protože v některých případech je u mařinky vonné a u ko­monice lékařské účinek v čerstvém stavu bud větší než po usušení, nebo alespoň stejný.

Problém dneška je shánění dostatečného množství nezávadných by­lin, aby léčba mohla být vůbec započata. Problém je o to větší, že léčba bylinami bývá většinou dlouhodobá. Pomýšlet tedy na léčbu většího množství lidí bylinami je v dnešní době skoro utopie. Jediné možné řešení je použití homeopatie. Na druhé straně stojí ovšem fakt, že dneš­ní civilizační choroby, většinou choroby látkové výměny nebo choroby vyplývající z trvalého nedostatku některých prvků, se prostě bez použití bylin nedají léčit vůbec. Mohou to být pochopitelně různé for­my bylin, ale musí obsahovat potřebné látky.

To znamená léčit nenásilně, bez použití chemických látek, a tedy bez vedlejších účinků. Žádná akupunkturní jehla, žádný laser ani elektřina nedodají organizmu látky, které mu chybějí a které jsou pro náš nor­mální život nezbytné. Zato ale mnohé byliny jsou jediné, které potřeb­né látky obsahují.

Zdroj: Alternativní medicína - Jiří Janča, nakladatelství Eminent

Reklama

Komentáře

M. K. Cermak (Út, 31. 7. 2001 - 17:07)
Jestli si autor / ka článku představuje, že navrhovaná byrokracie ve vydávání potvrzení provozovatelem koupaliště o nezávadnosti vody něco vyřeší, žije v tragickém omylu. A je všeobecně známo, že papír unese všechno. Jakým způsobem by stěžovatel doložil, že v okamžiku jeho přítomnosti byla voda závadná je vůbec pochybné. Nabývám dojmu, že se odpovědné orgány místo aby důkladně a důsledně kontrolovaly a zavíraly bazény a postihovaly viníky, vyvlékají ze své spoluodpovědnosti odkazem na potvrzení. Není tu něco shnilého a přežilého? Plavecké bazény mají dostatek možností, jak dosáhnout v bazénu nezávadnosti vody, sami si ji pravidelně kontrolovat a mít v pořádku i svoje hygienická zařízení (WC a sprchy a to je v Čechách katastrofa), ale ani z jejich strany není zrovna moc snahy. Ohrazení, že jsou desinfekční prostředky drahé neobstojí. Např. chemikalie firmy Cealin, které do Čech dováží pražská firma Pulchart (tel. 02 - 579 200 56) dokáží vodu nejen bezpečně desinfikovat a odstranit i obávané a nebezpečné bakterie Legionella, ale jejich použitím lze plaveckých bazénech dosáhnou až 70% úspor provozních nákladů. A hygienici? Ti by měli nejen zvedat prst, ale i účinně svízelnou situaci napomoci řešit. Např. požadavek na výměnu určitého množství vody na návštěvníka neodpovídá trendům používání moderních desinfekčních prostředků a účinných filtrů, ale není ani ekologický, ani ekonomický. Proč má neschopnost jiných na svých bedrech nést uživatel bazénu a zákazník? Či ten není pán a nemá právo za své peníze dostat kvalitní služby?
Balcarova Lenka (Ne, 19. 8. 2001 - 01:08)
Já s bylinkami teprve začínám, a to hlavně preventivně z důvodu nepříjemně očekávaných nemocí z naší rodiny, ale abych se přiznala, ani já jsem se zde nedočetla zda mohu tuto léčbu i přehnat, zda si mohu uškodit, a kolik je mnoho kolik zase málo.
Gina (Čt, 26. 7. 2001 - 23:07)
Lecba bylinami je uzasna. Ale prece jsem se nedozvedela to nejdulezitejsi. Je mozne caje pit pravidelne anebo po nejakem case "vysadit"?
Karolína (Po, 30. 7. 2001 - 23:07)
O léčbu bylinkami se dlouhodobě zajímám a mám s nimi též velmi dobré zkušenosti. Většinou postupuji podle rad pana Janči a Zentricha. Ti doporučují u lehkých onemocnění užívat bylinky po dobu onemocnění a nějaký čas po skončení nemoci - cca celkem 30 dní. Pokud se jedná o infekční onemocnění měly by se byliny užívat ještě alespoň 30 dní po odeznění infekce, aby se infekce nevrátila.

Při chronických onemocněních je užívání dlouhodobé a bylinné čaje by se měly cca po 2- 3 měsících obměňovat.

Pokud je užívání bylinek pouze preventivní, tak jsou nejlepší měsíční kůry vždy na jaře a na podzim. Preventivně bych bez přestávky bylinky neužívala. Ono si tělo na vše zvykne a pak to nefunguje již tak silně.
xxx"seznam.cz (Po, 22. 4. 2002 - 01:04)
Tak me rozesmiva,jak se na fytoterapii tez da pohlizet.Vlastně je to takova atraktivni kucharka,vajicko na tvrdo 10min...atd."Odbornik" doda ze i ochvili dele.Hahahahah
Ten kdo ma snad jen trochu rozumu vidi,ze fytoterapie jeli delana odborne (ne jako kucharka) ma sve vysledky,ale i ty jsou limitovane.A puziti bylin ma tez sve uskali,rizika...atd
Nekriticky postoj je vzdy pruvodnim znakem pavedy,ktera nepomaha nikomu!
Verka (Čt, 12. 10. 2006 - 16:10)
U některých bylinných čajů je lepší na čas vysadit, jinak by se mohli stát i drogou
Milada (Čt, 12. 10. 2006 - 18:10)
Bylinky by se měly pít dopoledne,nejvýše do 14 ti hodin.Užívají se maximálně dva týdny a pak na dva týdny vysadit.Tělo si na ně jinak zvykne a pak už nemají účinek.
Reklama