Reklama

Použití léčivých bylin

Při používání léčivých rostlin rozeznáváme čajové odvary, čajové nálevy, studené maceráty, prášky, trestě, šťávy, sirupy, masti, vína, likéry, oleje a kaše na obklady. Příprava jednotlivých léčivých prostředků:

Nálev:
Se připraví tak, že se byliny spaří horkou vodou a nechají se až 20 minut vyluhovat.

Odvar:
S delším vařením při tuhých částech byliny. Vaření má trvat 10 minut, není-li předepsána doba jiná (např. dubová kůra, ovesná sláma se vaří půl hodiny).

Studený macerát:
Se připravuje louhováním byliny po dobu 8 hodin ve studené vodě. Poté se přiohřeje nebo přivede až k bodu varu - podle druhu byliny.

Prášky:
Zhotovíme z usušených, rozetřených listů a květů nebo v hmoždíři z roztlučených zrnek, bobulí, jader, kořenů. Práškem posypáváme jídlo nebo ho dáváme do oplatky nebo na lžíci vody. Z prášku se dá zhotovit čaj, jestliže se na chvíli hodí do vařící vody. Poté se odstaví, promíchá a procedí.

Reklama

Tresť:
( kapky, výtažek, extrakt ) se zhotoví takto: sklenička nebo lahvička se naplní rozřezanou bylinou, zalije se čistým lihem ( 96% ) nebo pravou žitnou kořalkou tak, aby byliny byly ponořeny. Zazátkujeme nebo dobře uzavřeme a postavíme na okno, kam svítí slunce nebo na teplé místo. Po několik dní vždy denně potřepáváme a za 4 až 8 dní je tresť hotová. Vše se přecedí do jiné sklenice a užívá se 10 až 20 kapek na cukr nebo na lžíci studené vody. Pouze při výslovném udání používáme vody teplé.

Šťáva:
Se zhotoví rozmačkáním, vytlačením nebo vylisováním listí, dužiny nebo plodů.

Sirup:
Sirup se připraví takto: Čistá sklenice, čerstvě omyté a okapané byliny, hnědý přírodní cukr nebo cukr krystalový. Do sklenice postupně vkládáme vždy vrstvu mírně upěchované byliny, kterou volně zasypáváme vrstvou cukru. Pokračujeme až po hrdlo sklenice nebo láhve. Ještě stlačíme, navrch dáme vždy vrstvu cukru. Sklenici přikryjeme. Druhý a třetí den vždy sklenici doplníme bylinami a cukrem tak aby byla naplněná až po okraj a poslední vrstvou byl cukr. Pevně ovážeme celofánem, utěsníme gumičkou. Přes láhev nebo sklenici navlékáme igelitový sáček nebo tašku tak, aby nám dno tašky přikrylo vršek sklenice. Takto připravenou sklenici i s obalem vložíme do předem připraveného otvoru v zemi, na stinném místě. Navrch sklenice dáme prkénko a vše dobře zasypeme zeminou. Nesmí nic vyčnívat, hrdlo sklenice musí být minimálně 5 cm pod úrovní země. Sklenici vyjmeme po 6 týdnech ze země. Její obsah vylisujeme nebo vymačkáme přes pláténko, přecedíme, krátce povaříme a plníme do láhví. Pevně uzavřeme a dáme na tmavé chladné místo. Výsledkem je vynikající domácí, přírodní bylinný sirup. Pro výrobu sirupu používáme pouze listy a okvětí.

Bylinná vína:
Bylinná vína se připravují tak, že se do bílého vína naloží pokrájené listy a stonky byliny. Po 8 dnech se víno scedí a slije.

Bylinné likéry:
Bylinné likéry připravíme tak, že šťávu z bylin nebo jejich plodů procedíme přes jemné pláténko. Přidáme citrón (případně kyselinu citrónovou) nakrájený na slabé plátky - bez jader. Můžeme přidat skořici, dále pak na litr šťávy 10 g hřebíčku.
Litr takto připravené šťávy svaříme s 1,5 kg krystalového cukru a po vychladnutí přidáme litr 40% lihoviny, např. režné a řádně promícháme. Výsledný likér má mít asi 20% alkoholu.

Bylinné masti:
Roztaví se 500 g vepřového sádla, do toho se vloží 3 hrsti nadrobno nakrájených bylin a nechá se na mírném plameni na ploténce po dobu 3 hodin (nesmí se připálit). Pak se nechá do druhého dne stát a znovu se roztaví, vmíchá se 100 g včelího vosku, přecedí do skleniček a uchovává v chladničce.

Bylinné kaše na obklady:
Zhotoví se tak, že se ve vodě vaří příslušná bylina. Vrchní voda se pak slije. Některé druhy, např. luštěniny, musí se vařit delší dobu.

Olej:
Léčivý olej připravíme tak, že do sklenice dáme rozkrájené listy, květy nebo stonky byliny, zalijeme olivovým olejem tak, aby byly ponořeny. Za několik týdnů se vše procedí. Užívá se jako mazání nebo kapky.

Zpracováno podle bylináře Pavla Váni

Reklama

Komentáře

Reklama