Cereáliemi proti rakovině: nepodceňujte správnou peristaltiku střev

Přínos cereálií pro naše zažívání a celkový metabolismus je podle odborníků na zdravou výživu nezanedbatelný. V cereáliích totiž nalezneme kouzlo správného pročištění našeho zažívacího traktu, což pozitivně působí na naši fyzickou kondici, zabraňuje vzniku karcinomu ve střevě a dalším problémům s peristaltikou střev.

  „Cereálie jsou otázkou funkčnosti střev. Obohacují potraviny, například pečivo, sušenky či cereální snacky o složky celulózy a nestravitelné složky, což je například šrot,“ vysvětluje Ludvík Pokorný, trenér kulturistiky a odborník na zdravou výživu.

Tento „šrot“ (cereálie) je podobný tomu, který se dává v krmivu domácí drůbeži. Rozdíl je v tom, že ten „lidský“ obsahuje celulózu, slupky a spoustu minerálních prvků. Působením zmiňovaných látek nám nestravitelné cereálie způsobují stírání zbytků ze střev, čímž se zlepšuje peristaltika a lepší trávení. Střevo se potom stává vnímavější a to co sníme, to beze zbytku spotřebujeme. V momentě, kdy je střevo vyčištěno, je odolnější vůči karcinomu.

Nesprávnými stravovacími návyky v podobě konzumace bílého pečiva si může člověk způsobit například i pálení žáhy, ke které dochází v trávicím traktu vlivem chybějící složky kyseliny solné. „Trávení neprobíhá tak, jak by mělo a člověk může mít problémy také s plynatostí, říháním či vracením se žaludečních šťáv,“ dodává Ludvík Pokorný, který doporučuje například novinky v podobě cereálního sladkého pečiva, různých celozrnných chlebů nebo cereálního snacku, vhodného především pro děti.

Právě školáci jsou nejohroženější skupinou, která nejvíce podléhá špatným stravovacím návykům díky všudypřítomným reklamám. „Není výjimkou, že si děti nosí svačiny v podobě baget z bílé mouky se salámem, chipsy nebo čokoládové tyčinky a vše zapíjí colou,“ upozorňuje specialista na výživu Ludvík Pokorný.  Naopak by děti měly dostávat od svých rodičů vyváženou snídani v podobě tmavého pečiva se sýrem, kvalitní šunkou nebo jogurt s ovocem.

Obecným problémem je, že se lidé často stravují bílým pečivem, což je vlastně obroušené zrno. V trávicím traktu tak vzniká v podstatě jenom kašička, která se může ukládat na stěnách střeva. „Když potom například vidíme na rentgenu průřez takového střeva, které nemá potřebnou vlákninu nebo nestravitelné částice, může být ze 2/3 zaneseno a následně hrozí problém trávení, zažívání a hrozba karcinogenu“, upozorňuje Ludvík Pokorný.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (7)

 • Obrázek uživatele milovnice snídaňových cereálií :)
  milovnice snída... (anonym)

  Super článek! Já mám s cereáliemi tu nejlepší zkušenost! Sama snídám Nestlé Fitness a dětem kupuju dětské snídaňové cereálie (Chocapic a Nesquika). Věřím, že dělám pro sebe i své děti to nejlepší.

  Pro 09, 2009
 • Obrázek uživatele Granvin
  Granvin (anonym)

  Upřímě bojuji touhou říci nějakou kousavou poznámku, ale zkusím to vlídně. Hlavní přínos cereálií tkví v tom, že obsahují velké množství vlákniny, to znamená nestravitelné složky, která obsahuje velké množství minerálů a vitaminů. Pokud dáte svému dítěti Chocapic Cereálie připravené dle návodu, tak v celé porci, tj. v clé misce o cca 150g najdete jen jeden gram vlákniny (v případě Nesquik ani to ne). Malé množství nekvalitních bílkovin, dost velké množství cukrů s vysokým GI a velmi nezdravé tuky. Jste si opravdu jistá tím, že je to to pravé pro Vás a Vaše dítě? Pokud chcete snídat zdravé cereálie, tak si uvařte jahelnou kaši z bio jahel s ovocem, hrozinkama a trochou medu (pokud možno bez kravského mléka). Nebo si připravte ovesné vločky se semínky (slunečnice, dýňové, lněné, sezamové), hrozinky etc. Takovou snídaní uděláte dětem opravdovou službu a obsah tak cené vlákniny bude mnohonásobně vyšší. www.salvare.cz

  Pro 09, 2009
 • Obrázek uživatele -
  - (anonym)

  Ať žije Granvin a jeho reklama. www.salvare.cz

  Pro 09, 2009
 • Obrázek uživatele introvert4
  introvert4 (anonym)

  doporučil by jsem koupit ovesné vločky míchané s různými semínkami a sušeným ovocím,prodávaj je v tescu,lidlu a penny marketu stojí kolem 40 kč.Zalít to horkou vodou a pak přimíchat jogurt ..dle chuti. Chocapic a podobné produkty nemaj ze zdravou výživou nic společné.

  Pro 09, 2009
 • Obrázek uživatele Maja
  Maja (anonym)

  Klídek neznámý, kašli na reklamu, rada je to dobrá,a to je podstatné .Díky za každý dobrý nápad.

  Pro 09, 2009
 • Obrázek uživatele Terezka
  Terezka (anonym)

  Zajímavý článek. Já už přestala jíst i zapékané müsli. Teď jsem si zkusila namíchat 3x domácí müsli na www.mixit.cz a kromě toho, že jsem zjistila, že jsem alergická na piniové oříšky, jsem zatím byla spokojena.

  Črv 13, 2010

Přidat komentář

Reklama

Reklama