Červená řepa - bohatý zdroj kyseliny listové a minerálů

Řepa obsahuje 90 % vody. Jediná porce (200 g) pokryje denní dávku manganu, dále obsahuje 40 mg selenu, značné množství mědi, draslíku, železa, hořčíku, chrómu a zinku, 130 % denní dávky kyseliny listové, 16,8 g uhlohydrátů, což je nejvyšší množství ze všech zelenin.

Další obsažené látky, jako betain, betanidin, cholin, bioflavonoidy, mají velký význam v boji proti rakovině a přispívají ke zlepšení celkového stavu cévního systému.

V počátečním stadiu rakoviny je nesmírně prospěšné zejména pití řepné šťávy. Při nedostatku kyseliny listové dochází ke špatným nervovým impulzům, což způsobuje nervové a psychické potíže. Dodávat organismu kyselinu listovou je nezbytné především při užívání chemických léků a antikoncepce a při požívání alkoholu. Aby tělo co nejlépe využilo kyselinu obsaženou v řepě, je důležité ji konzumovat s potravinami obsahujícími vitamin B12, například masem nebo sýry.

V USA nestojí ve středu zájmu jen řepná bulva -jako podpůrný prostředek k posílení imunitního systému v dietních protirakovinných doporučeních jsou vyzdvihovány i řepné zelené listy.

Šťáva je také výborný prostředek proti chřipce a horečnatým onemocněním.

Salát z řepy
1 kg červené řepy, 1 střední cibule, 2 pol. lžíce octa, pepř, na špičku nože cukru, čaj. lžička křenu, kmín, 3 bobkové listy, 4 pol. lžíce zastu-dena lisovaného oleje, sůl.
Očištěnou a oloupanou řepu vaříme asi 50 minut v osolené vodě. Uvařenou zchladíme ve studené vodě a nakrájíme na plátky nebo nastrouháme. Cibuli jemně nakrájíme, přidáme ostatní ingredience. Na závěr přilijeme olej. Necháme odležet do druhého dne.

Zdroj: Pavel Váňa - Rady bylináře Pavla 3, nakladatelství Eminent

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele Jaroslavav
  Jaroslavav (anonym)

  Jiny salat z cervene repy: cervena repa nastrouhana

  Bře 14, 2009
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  je výborná s nastr. křenem i ji zavařujeme doma

  Bře 21, 2009
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  zavařovaná a jinak tepelně zpracovaná červená řepa ztrácí vše to pdstatné vitamíny a minerály

  Bře 21, 2009

Přidat komentář

Reklama

Reklama