Reklama

Stárnoucí Japonsko se obrací k nejmodernější technologii

Pokud stárnete v Japonsku, očekávejte, že vás bude obsluhovat krmící robot, vozit hlasem ovládané pojízdné křeslo a obskakovat pečovatelka v robotickém obleku. To všechno jsou jen příklady vyspělé technologie, která má převzít péči o rychle stárnoucí japonskou populaci, píše agentura AP.

V době, kdy je 22 procent japonských obyvatel starších 65 let, běží na plné obrátky vývoj a podnikání ve všemožných oborech od automobilů, do nichž se snadno nastupuje, až po postele na dálkové ovládání. Trh s "pečovatelskými technologiemi" v loňském roce dosáhl hodnoty zhruba 126 miliard jenů (21,1 miliardy korun).


Na veletrhu domácí péče a rehabilitace, který se minulý týden konal v Tokiu, se dav zájemců srotil například při předvádění krmícího robota My Spoon (Moje lžíce) firmy Secom Co., který pomáhá starým nebo postiženým lidem jíst s pomocí lžící a vidličkou vybavené ruky na otočném rameni.


Vývojář Šigehisa Kobajaši ovládá bradou joystick, s jehož pomocí pohybuje robotickou paží. Na veletrhu předvedl, jak s ní dokáže nakrájet vidličkou tofu na malá sousta a poté nechat paži vrátit do předem naprogramované pozice před jeho ústy, aby mohl kousek sýra sníst. "Jde o to umožnit lidem, aby si dokázali pomoci sami," říká Kobajaši. Tokijská společnost Secom už prodala 300 robotů, jejichž cena přitom rozhodně není malá - jeden stojí 408.100 jenů (asi 68.000 korun). "Chceme dát starým lidem kontrolu nad vlastním životem," dodává.


Rychle stárnoucí japonská populace vyvolává v zemi mnoho obav: z nedostatku pracovních sil, z propadu daní, z finančních problémů s proplácením zdravotní péče a důchodů rostoucímu počtu starých lidí. Navíc rozpad tradičních rodinných vazeb znamená, že čím dál tím více starších Japonců tráví podzim svého života mimo péči tradičně poskytovanou dětmi a vnoučaty. A to je uvolněný prostor, do něhož vstupují moderní technologie.


"Svalový korzet" z gumy a nylonu, který vyvinula tokijská Akademie věd, pomáhá starým lidem zůstat aktivní tím, že poskytuje zpevnění a oporu jejich trupu, pažím a ramenům. Prototyp korzetu, který vypadá jako větší záchranná vesta, je vybavený mechanikou poháněnou stlačeným vzduchem, jež poskytuje dostatečnou oporu, aby starší lidé mohli například zvednout těžší předměty.


Inteligentní pojízdné křeslo TAO Aicle společností Fujitsu Ltd. a Aisin Seiki Co. využívá systém určování polohy, aby dokázalo automaticky dojet na předem dané místo. S pomocí senzorů registruje - a samo zastaví - na červenou na semaforu, případně se vyhne překážkám. Další křeslo navržené japonským Národním ústavem pokročilých průmyslových věd a technologií reaguje na slovní povely, jako je "kupředu", "zpět", "doleva" či "doprava".


Na trhu už jsou automobily navržené tak, aby se do nich snadno nastupovalo i lidem upoutaným na pojízdné křeslo či těm, kdo mají problémy s chůzí. Například sérii Welcab firmy Toyota Motor Corp. propaguje reklamní slogan: "Auto, které je trpělivější než vaše dcera."


Vývoj ovšem myslí i na ty, kdo o starší osoby pečují. Robotizovaný oblek, který vyvinul technologický ústav Kanagawa u Tokia, je masivním výtvorem poháněným 22 vzduchovými pumpami, jenž má pomáhat sestrám v nemocnici zvedat pacienty z postele a ukládat je zpět. Senzory připojené na kůži nositele zaznamenají napnutí svalů, když se pokouší zvednout něco těžkého - a vyšlou signál pumpám, aby naskočily a pomohly.


Člověk v obleku kryjícím celé tělo sice vypadá trochu jako Robocop, ale student, který byl při předváděčce zkušebním pacientem, tvrdil, že se vůbec necítil nepříjemně. "Neměl jsem pocit, jako by mě zvedal robot," řekl. "Bylo to velmi pohodlné... a velmi lidské."


Zdroj: ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

Reklama