Reklama

Třetina antimalarik v Africe a Asii jsou prý padělky

Třetina léků používaných ve světě k léčbě malárie jsou padělky nebo nekvalitní preparáty, které nevedou k léčbě a vyvolávají resistenci na ni. Vyplývá to z rozsáhlého výzkumu amerických vědců provedeného v 28 asijských a afrických státech. Výsledek bádání shrnutý ve studii zveřejnil odborný časopis The Lancet.

Autoři studie se obávají, že skutečnost je ještě mnohem horší, protože mnoho případů neúčinné léčby zůstává neohlášeno. Prověřovali 1500 vzorků léků v sedmi zemích jihovýchodní Asie a 2500 v subsaharské Africe.

    Tomu, že může jít o ještě rozsáhlejší problém, nasvědčuje fakt, že třetina nemocných připadá na Čínu a Indii, tedy na země, z nichž mnoho neúčinných léků pochází a kde žádný rozsáhlejší výzkum proveden nebyl.

    Malárií je ohroženo 3,3 miliardy lidí ve 106 státech. Gaurvika Nayyar, který výzkum vedl, řekl, že každoročně na nákazu, již způsobuje výtrusovec plasmodium přenášený komáry zemře 655.000 až 1,2 milionu osob. “Mnoha z těchto úmrtí by se dalo předejít, kdyby lidé dostali účinné a kvalitní léky správným způsobem,“ řekl.

    Podle výzkumu chybí dozor nad kvalitou antimalarik a také správný výcvik zdravotního personálu, jak tyto léky aplikovat. Výrobci padělků nejsou dostatečně citelně trestáni.

Reklama

    Přes tyto problémy se podařilo od roku 2000 snížit výskyt nemoci o čtvrtinu.

    Znepokojení vyvolaly nedávno četné případy rezistence v Kambodži a v pohraničí Thajska a Barmy. Léky tam často u pacientů nezabírají dlouhou dobu.

    Podle Nayyara existují laboratoře na prověřování padělků jenom ve třech ze 47 afrických zemí, které s malárií bojují. Vědci navrhují, aby byl vytvořen univerzální justiční postup, podle něhož budou výrobci padělků stíhatelní. Navrhují, aby tito výrobci byli souzeni za zločiny proti lidskosti.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Reklama