Co znamená Bio kvalita potravin?

Zatímco před lety bylo pro řadu z nás slovo BIO téměř neznámým pojmem, dnes se s tímto označením setkáváme v podstatě v každé prodejně potravin. Biopotraviny si získaly řadu příznivců, kteří na ně nedají dopustit. Víte ale, co se za tímto označením skrývá?

Biopotraviny jsou potraviny vyrobené ze surovin rostlinného nebo živočišného původu, které pocházejí z kontrolovaného ekologického zemědělství. To při pěstování plodin nepoužívá rizikové chemické látky a zajišťuje důstojné podmínky pro chovaná zvířata.

„V praxi to znamená, že při produkci biopotravin se nepoužívají pesticidy, průmyslová hnojiva a antibiotika. Při zpracovávání bioproduktů je také zakázáno používat chemická aditiva jako umělá barviva, sladidla, konzervační látky nebo syntetické chuťové přísady, a metody jako ionizující ozařování nebo genetické inženýrství,“ vysvětluje Jiří Mikyska, odborník na výživu ze společnosti Hamé.

Navíc jsou celou cestu z pole až na pult obchodu přísně sledovány kontrolními organizacemi pro ekologické zemědělství.

Pokud jste se rozhodli zařadit výrobky pocházející z ekologického zemědělství do svého jídelníčku, je důležité vědět, jak je v obchodech poznáte.

Biopotraviny vyrobené v České republice poznáte podle národní bioznačky - takzvané zelené zebry, kromě ní najdete na výrobku také kód příslušné certifikační organizace. Od roku 2010 povinně nesou všechny biopotraviny vyprodukované v EU také evropskou bioznačku - zelený list z hvězdiček.

A jaké potraviny jsou dnes v BIO kvalitě dostupné? V podstatě jakékoliv. Koupit si můžeme nejen obiloviny a luštěniny, ale i maso, máslo a mléčné výrobky, zeleninu, ovoce, těstoviny, samozřejmě dětskou výživu, nebo třeba pochoutky jako kečup, víno či čokoládu.

Největší odbyt biopotravin dnes tvoří velké řetězce, kde výrobky se značkou Bio najdete buď v samostatné sekci, nebo v regálech mezi ostatními potravinami. Biopotraviny tvoří také velkou část sortimentu prodejen zdravé výživy, které najdete skoro v každém městě. A dostupné jsou také samozřejmě z pohodlí domova přes internet.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (7)

 • Obrázek uživatele Pavko
  Pavko (anonym)

  Já osobně se jídlům a potravinám bio vyhýbám, protože to stejně neni úplně bez chemie a je to mnohem dražší.To samé potraviny light.

  Pro 28, 2013
 • Obrázek uživatele Rendy
  Rendy (anonym)

  Tento článek je dobrý pro naprosté začátečníky, kteří se v BIO nevyznají. Možná by to chtělo trošku rozepsat, jako například tady: http://www.zdrava-vyziva.net/e-shop-s-bio-potravinami-a-portugalskym-srdcem, jako neříkám, že je to úplně na nic, ale že to lidem moc neřekne...

  Bře 01, 2017
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Blo kvalita potravin neznamená vůbec nic.

  Bře 01, 2017
 • Obrázek uživatele Tohle
  Tohle (anonym)

  Blo kvalita potravin...může napsat totální blbec. BIO je BIO, to snad není tak těžké pochopit.

  Bře 01, 2017
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Místo BIO se teď říká KINO.

  Bře 01, 2017
 • Obrázek uživatele Otázka je
  Otázka je (anonym)

  může napsat totální...do jaké míry se to kontroluje. Je pravdou, že za BIO se nechce některým sockám platit, tak kecají že BIO není ve skutečnosti BIO.

  Bře 01, 2017
 • Obrázek uživatele To o těch blbech
  To o těch blbech (anonym)

  Místo BIO se teď říká...bylo myšleno na Tebe. Že se kdysi říkalo BIO, to už dneska ví leda prdlaví důchodci. Kinu neříká BIO už ani můj fotr.

  Bře 01, 2017

Přidat komentář

Reklama

Reklama