Čokoláda: Která je zdravá?

V poslední době se setkáváme s tvrzením, že čokoláda obsahuje řadu antioxidantů, které dokáží zabránit vzniku nemocí srdce a cév a rakoviny. Je nad slunce jasnější, že tyto články mají jistý komerční podtex, a stímto vědomím k nim musíme přistupovat.

Nelze ani směšovat různé věci: čokoláda, která se prodává za cenu kolem 10 Kč v diskontech, toho se zdravím mnoho společného nemá.

Na druhé straně kvalitní čokoláda s vysokým obsahem kakaa je doopravdy zdrojem antioxidantů. Kakaová hmota tvoří u těchto druhů až 70% hmotnosti (vyjímečně až 96%). Kakao je spojeno pravým kakaovým máslem, lehce doslazeno a voní po přírodní vanilce. S vyjímkou lecitinu se v ní již žádná další ingredience nenachází. Takovou čokoládu je možno s klidem prohlásit za zdravou potravinu.

Podle čeho tedy vybrat opravdu zdravou čokoládu?

První věc, které byste si měli všímat, je obsah kakaových složek v procentech. Pokud je obsah kakaa vysoký, uvidíte číslo na obalu velkým písmenem na první pohled. Čím bude obsah nižší, tím drobněji a nenápadněji (nebo vůbec) bude vyznačen. Na seznamu ingrediencí jsou použité suroviny podle množství uvedeny tak, že na prvním místě je ta z nich, které je nejvícc. Pokud je tedy na prvním místě cukr, je z celkové hmotnosti cukru nejvíce. Čím je čokoláda levnější, tím niožší je kvalita použitého tuku. Tuk může být rostlinný, to však automaticky neznamená, že je zdravější (může a nemusí obsahovat transkyseliny). Vanilka je u levných druhů syntetická, a pokud je čokoláda mléčná, může obsahovat i sušené mléko a mléčný tuk.

Zdroj: Václava kunová - Zdravá výživa, nakladatelství Grada

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (16)

 • Obrázek uživatele Marie
  Marie

  Já i moje rodina pijeme Gano Schokolade. Gano Schokolade je výsledkem kombinace vysoce kvalitního kakaa a Ganodermy Lucidum. Pitím tohoto oblíbeného nápoje vašemu tělu dodáte spoustu cenných látek, které posílí vaši imunitu, regulují činnost mnoha orgánů a dokonce pomáhají v boji proti alergiím. Bylo prokázáno, že Ganoderma Lucidum prospěšně působí při léčbě řady onemocnění, snižuje napětí v těle, pozitivně ovlivňuje poruchy spánku. Hezký den. Marie

  Dub 30, 2012
 • Obrázek uživatele ,
  , (anonym)

  Já i moje rodina pijeme Gano...tahni do hajzlu s reklamou

  Dub 30, 2012
 • Obrázek uživatele .
  . (anonym)

  Asi tak. Tohle je fakt nechutný.

  Dub 30, 2012
 • Obrázek uživatele Jitka
  Jitka (anonym)

  Mám čokoládu z nepražených kakaových bobů. Mělo by tam být zachováno maximum vitamínů a minerálů.

  Lis 15, 2012
 • Obrázek uživatele všichni
  všichni (anonym)

  asi víme,že hořká čokoláda je zdravá.Já ji vůbec nekupuji,protože my máme rádi pouze mléčnou a s oříšky.Jinak hořkou dostáváme od babičky,ale nechávám ji na polevu na buchtu,jinak by se u nás zkazila.

  Lis 15, 2012
 • Obrázek uživatele Bubu
  Bubu (anonym)

  asi víme,že hořká...Jen si užijte "mléčnou"- se sušeným mlékem v prášku nevalné pověsti, smíchaného s melaminem.

  Lis 16, 2012
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Mám rád čokoládu od firmy starbrook. Doporučuji http://www.cokoking.cz/starbrook-choc-giant-dark-61-horka-cokolada-500g/d-81/

  Led 04, 2013
 • Obrázek uživatele dieta
  dieta (anonym)

  Pokud má člověk BMI 26 a víc, tak zdravá není žádná

  Led 04, 2013
 • Obrázek uživatele Dalibor
  Dalibor (anonym)

  Pokud má někdo BMI 26, tak se rozhodně nejedná o člověka, ale o vepříka.

  Led 05, 2013
 • Obrázek uživatele R
  R (anonym)

  Jakou čokoládu máte nejradši? Mně chutná Ritter Sport - Dunkle Voll-Nuss (hořká s lískovými ořechy) a Marzipan (hořká s marcipánem). A pak kupuju vysokoprocentní kvalitní čokolády - 70 % a víc. Mléčné bývají většinou přeslazené, ty mi nechutnají.

  Kvě 18, 2015
 • Obrázek uživatele M
  M (anonym)

  Tak mě naopak chutnají jenom mléčné,hořkou u nás nikdo nebaští,tu nechávám na polevu na buchtu,hi,hi.Mléčnou s oříškami,toje mnamka,nebo ještě bílá.

  Kvě 18, 2015
 • Obrázek uživatele R
  R (anonym)

  Ta Ritter Sport je hlavně plná ořechů, ne jako když koupíte čokoládu (často mnohem dražší) a jsou tam tři ořechy. A ta hořká čokoláda je lahodná, jemná, není tolik hořká, tak akorát. Na Amazonu má taky dobré hodnocení. http://www.amazon.com/Ritter-Sport-Chocolate-Hazelnuts-3-5-Ounce/product-reviews/B000PAM5CG/ref=cm_cr_pr_viewopt_srt?ie=UTF8&refRID=08BZ6BVAEQEM9PVN7CVG&sortBy=recent&reviewerType=all_reviews&filterByStar=all_stars&pageNumber=1

  Kvě 18, 2015
 • Obrázek uživatele Hořká
  Hořká (anonym)

  Ta Ritter Sport je hlavně...je zdravější,ale mě nechutná vůbec,ani nikomu u nás v rodině.Když jsem dostala hořkou Vánoční kolekci,tak jsem to rozdala,nikdo by se toho nedotkl.

  Kvě 18, 2015
 • Obrázek uživatele R
  R (anonym)

  Kolik čokolády tak sníte denně? Hrozné je, že mně čtvereček (jak se doporučuje pro zdraví) nestačí a pořád ujídám. Hlavně když mám pocuchané nervy, a něco mě štve, tak mlsám. Asi závislost.

  Kvě 18, 2015
 • Obrázek uživatele M
  M (anonym)

  Denně? Já když jsem jich měla doma víc,tak jsem si jich ani nevšimla,musím mít na ní chut a pak jsem schopná jí sníst i celou.

  Kvě 18, 2015
 • Obrázek uživatele Lenka
  Lenka (anonym)

  Čokoládu si dávám jen občas, a když už tak nějakou lepší, která je z kvalitních surovin a má vysoký obsah kakaa. Naposledy jsem zkoušela dokonce čokoládu s konopnými semínky, co jsem koupila v čokolatérii Amali. Občas je lepší si za kvalitu připlatit, než jíst často ty nekvalitní čokolády.

  Říj 08, 2015

Přidat komentář

Reklama

Reklama