Čokoláda snižuje riziko infarktu podobně jako aspirin

Několik čtverečků černé čokolády denně má prý stejné účinky jako aspirin na snižování srážlivosti krve a tím zmírnění rizika ucpání tepen, které často vede k srdečním infarktům. Tvrdí to studie amerických vědců, která byla uveřejněna v úterý ve Washingtonu.

"Velcí milovníci čokolády nám dokázali, že chemická látka obsažená v kakaových bobech, zvaná flavonoidy, má podobný biochemický účinek jako aspirin pro snižování srážlivosti krevních destiček," řekla vedoucí výzkumného týmu Diane Beckerová na výroční konferenci American Heart Association v Chicagu.

Beckerová ale upozornila, že studii nelze brát jako návod ke konzumaci kilogramů sladkostí na bázi čokolády, která obsahuje také hodně cukru a másla. Lékařská věda ale může podle ní doporučit denně dvě kávové lžičky černé čokolády v její nejčistší podobě, což je suchý extrakt z kakaových bobů.

Vědci už vědí téměř dvě desetiletí, že černá čokoláda bohatá na flavonoidy snižuje krevní tlak a má další příznivé účinky na krevní oběh.

Výsledky poslední studie ale ukazují na rozdíl od předchozích výzkumů, že omezené dávky černé čokolády mají dostatečně velké protisrážlivé účinky a že není třeba k dosažení tohoto efektu konzumovat jí několik kilo, říká Beckerová. Doporučuje sníst denně malý kousek čokolády nebo vypít teplou čokoládu.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (4)

 • Obrázek uživatele milenka
  milenka (anonym)

  cokolada je zdrava, vylucuje toxicke latky z tela, posledni vyzkum = zlepsuje mysleni,

  Feb 21, 2007
 • Obrázek uživatele věra
  věra (anonym)

  čokoláda obsahuje plísně, tak pozor, pak jíst hřebíček....

  Čer 01, 2009
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Nebo šroubek.

  Čer 01, 2009
 • Obrázek uživatele Braniš
  Braniš (anonym)

  Čokoládu jedí ve velkém skoro všichni lidé, co se dožili věku nad 110 let. Všichni tito lidé čokoládu jedli často. I nejstarši žena světa co se dožila 122 let jedla čokoládu v obrovském množství.

  Lis 13, 2012

Přidat komentář

Reklama

Reklama