Rajčata v boji proti rakovině prostaty
Prostata je malá žlázka na základně penisu. S postupem věku se prostata u některých mužů zvětšuje a často se v ní objevují nádory. U většiny starších mužů se v prostatě najdou mikroskopické rakovinové změny. Zvětšení prostaty samo o sobě (nazýváme je hypertrofií prostaty) je zdrojem obtíží a nepohodlí. Zbytnělá prostata brání průtoku moči, proud se zužuje, stává se přerušovaným, následuje častější nucení na moč, někdy i bolesti při močení. Sexuální výkonnost bývá omezená. Ke zmenšení prostaty lze aplikovat léky, které však nejsou příliš účinné a mají nepříjemné vedlejší účinky jako impotenci či zvýšené riziko rakoviny. Naštěstí existuje cesta, jak rakovině prostaty předejít, a s ní i předčasnému stárnutí.
Rakovina prostaty je nejčastějším zhoubným nádorem u mužů: Každoročně je diagnostikováno na 250 tisíc nových případů, každoročně na ni umírá 40 tisíc mužů. Z rakovin stojí u mužů na druhém místě hned za rakovinou plic. Po osmdesátce se najdou ve více jak šedesáti procentech v prostatě rakovinové buňky. Pro ty z nás, kdo se chtějí dožít a překročit osmdesátku - v plné síle, zdraví a výkonnosti jako v šedesáti - to znamená věnovat velkou pozornost ochraně právě před tímto druhem nádoru.
Léčba rakoviny prostaty - operativní, chemoterapie, ozařování - je stejně náročná jako u každého jiného druhu rakoviny, ale má i další' vedlejší efekt - ve více jak padesáti procentech ztrátu sexuálních funkcí. Nesmíme to ale vidět tak černě, zbývá nám jedna naděje: rajské jablíčko.
Vědecké studie ukázaly, že riziko vzniku rakoviny prostaty je o plnou jednu třetinu nižší u těch mužů, kteří pravidelně konzumují rajská jablka nebo rajský protlak či kečup ve srovnání s těmi, kdo tyto pokrmy nejedí. Muži, kteří konzumují desetkrát či vícekrát za týden nějaký produkt z rajčat, měli signifikantně nižší výskyt - 0 34 procent - vysoce zhoubných, invazivních rakovin prostaty ve srovnání s těmi, kdo jedli produkty z rajčat pouze dvakrát týdně.
Důvodem je zřejmě vysoká hladina antioxidantů v rajčatech. Byla v nich zjištěna substance lykopen, která zřetelně zpomaluje stárnutí prostatických buněk, a tím oddaluje vznik rakoviny. Lykopen je jedním z řady karotenoidů, známých svými antioxidačními vlastnostmi. Jejich základní funkcí je napojovat se na volné radikály tak, že mohou být následně zneškodněny a vyplaveny z organismu. Zamezují tak jejich negativnímu účinku ve smyslu poškození buněk a buněčných chromozomů. Jelikož je tkáň prostaty extrémně vnímavá k vlivům prostředí, je také extrémně zranitelná z hlediska poškození volnými radikály. Z toho plyne význam lykopenů pro organismus.
Vůbec nejnižší výskyt vysoce zhoubného nádoru prostaty se sklonem k šíření byl prokázán v zemích Středomoří, zejména v Řecku a Itálii, kde ve stravě převládají rajská jablíčka. V zemích, kde se rajská jablka konzumují méně, riziko rakoviny prostaty dramaticky stoupá.
Rajský protlak, kečup, syrová rajská jablíčka, vařená či dušená - to všechno obsahuje spoustu lykopenu. Naše tělo bohužel ale nedokáže absorbovat lykopen bez přítomnosti tuku.
Rajčata lehce podušená na oleji, jak se upravují do protlaku či kečupu, popřípadě do omáček na těstoviny, dokáží zvýšit hladinu lykopenu v krvi dvoj- až trojnásobně. Jako nejvýhodnější se ukazuje lehké podušení plodů v tuku, ale pojídání syrových rajčat s trochou oleje nebo sušených plodů v oleji, popřípadě konzumace šťávy se sýrem či jinou potravinou obsahující tuk, zvýšení hladiny lykopenů v krvi rovněž zajistí.
Podle knihy: Biologické hodiny - Prof. M. .F. Roizen, M.D., E.A.Stephensonová, nakladatekství Rybka Publisher
Komentáře
Jak je to s prostatou nevím, ale aspoň tady máte ode mě něco z reality.
zakazujete viz první strana a na této strance doporučujete konzumaci?
- Odpovědět
Pošli odkaz