Reklama

Reakce na histamin v potravinách

Histamin se jednak tvoří v lidském organismu z buněk kůže a sliznice, ale také je do těla přijímán potravou. Vylučování histaminu z buněk a slizniceje průvodním znakem alergické reakce. Uvolňování histaminu může vyvolat symptomy jako je například svědění, bolesti hlavy, pokles krevního tlaku a kožní vyrážka. Pří konzumaci stravy s obsahem histaminu dochází u citlivých osob k vyvolání pseudoalergie, která se projevuje podobnými symptomy.

Pokud je organismus intaktní, spouštějí se určité mechanismy, které likvidují histamin produkovaný vlastním tělem, ale i histamin přijatý do těla potravou. V případě poruchy těchto mechanismů nebo pokud jedinec konzumuje stravu bohatou na histamin, pak podle individuálních dispozic může dojít k projevům stejných symptomů.


Histamin vzniká při mikrobiologickém rozkladu potravin, a proto se velmi hojně vyskytuje v potravinách živočišného původu jako jsou například ryby, mléčné výrobky nebo maso. Kromě toho může být obsažen i ve výrobcich procházejících mikrobiologickým kvašením a fermentací, jako například v pivu, vínu, kyselém zelí, uzeninách a sýru. Pomalu zrající druhy sýrů (starší ročníky goudy, ementál a čedar) obsahují více histaminu než rychle zrající druhy sýrů (mladší ročníky goudy). Měkké sýry jako Camembert a Brie obsahují také větší množství histaminu. Na histamin jsou velmi bohaté výrobky jako extrakty droždí, uzené makrely, uzeniny, sardelové výrobky, šunka a konzervovaný tuňák, dále kávová zrna a černý čaj a víno (červeně víno více než bílé).


Zdroj: Karen a Roland Possin - Základní kniha zdravé výživy, nakladatelství Fontána

Reklama
Reklama

Komentáře

Š.Kubecová (St, 4. 10. 2006 - 20:10)
Prosím o informaci, zda je možné u nás koupit v knihkupectví kuchařku na histaminovou dietu.
Děkuji
MONIKA (Pá, 9. 3. 2007 - 10:03)
PROSIM O INFORMACI CO JE TO HISTAMI.DEKUJU ZA ODPOVED
zuz (Ne, 30. 11. 2008 - 21:11)
histamin je latka-biogenni amin, ktery vznika z aminokyselin (aminokyseliny tvori bilkoviny). je ho hodne v syrech, mase atp. je to latka, ktere kdyz je hodne zpusobuje alergickou reakci. napr ja vcera jedla hodne syru, kravskych, kozich i ovcich a dnes mam ksicht jak jeden velkej puchyr
Michaela (Ne, 17. 1. 2010 - 00:01)
PROSIM O INFORMACI CO JE TO...Teraz nedavno som sa dozvedela ze mam alergiu na jedlo ktore obsahuje histamin+citrusy..v podstate ani neviem ci existuje jedlo ktore histamin neobsahuje.Viem len to ze jedlo ktore mam rada a doteraz som ho jedla uz nemozem.A tak ma zaujma co jest mozem bez toho aby som sa bala ze sa moja alergia zhorsi.Dakujem
michaela (Čt, 21. 1. 2010 - 00:01)
prosim vas neviete niekto ci sa da niekde zohnat jazvecia mast?dakujem
jazvecia mast (Po, 17. 5. 2010 - 18:05)
prosim vas neviete niekto ci...jazvecia mast. - Predaj4,00 € (120,50 Sk)21. 10. 2009, 23:21
Predam jazveciu mast,100%,cerstvu.Cena za 1dc-4 eur.Moznost zaslania na dobierku. » Detail inzerátu
PopradKontakt: miro79@centrum.
zabudla som do… (Po, 17. 5. 2010 - 18:05)
prosim vas neviete niekto ci...centrum.sk
Avatar (Út, 28. 12. 2010 - 21:12)
Prosím o informaci, zda je...Jestli chcete vědět co je to histamin a jak odstranit alergické reakce, přečtěte si tento článek. Myslím, že se hodně lidí probudí z toho tzv. moderního světa:

http://www.pozitivni-noviny.cz/cz/clanek-2010010045
Emma (Út, 5. 6. 2012 - 20:06)
Mám alergiu histamín, prejavuje sa s nádchou a kašlom, každý rok na jeseň a na jar som prechladnutá, bola som na alergológií, tam sme zistili že mám alergiu histamín teda na jedlá. Poraďte mi čo môžem a čo nemôžem jesť. Beriem ZODAC, istý čas ( 4 mesiace ) mi nič nebolo a teraz som zase ochorela napriek tomu že beriem ZODAC.
Hana (St, 4. 7. 2012 - 08:07)
Dobrý den.
Mna by zaujímalo ako dostat z tela von hystamín s čím ? mám inoleranciu na histamín
zo zníženým DAO. Stravovanie som zmenila ale mam uz poškodene aj bunu alebo niečo také mi vysvetlovala pani doktorka.Mohly by ste mi prosim vas poradtit. Odpoved na moj mail poprosí[email protected]
alica (Út, 26. 3. 2013 - 15:03)
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať ktoré jedlá obsahujú najmenej histamínu prosím odpovedajte na [email protected]
Vďaka
silvie (Ne, 23. 9. 2018 - 12:09)
Prosím o informaci, zda je...ano jde koupit v ABZ-knihy
Reklama