Dieta podobná půstu prý prodlouží život až o 10 let

Dieta podobající se částečnému půstu, která trvá pět dní každé tři až šest měsíců, má umožnit prodloužení života o deset let, a to v plném zdraví. Dieta obsahující jen málo proteinů a žádný cukr dokázala, že laboratorní myši žily o 11 procent déle, tvrdí italský deník Corriere della Sera.

Jde o speciální formu půstu, která nás může ochránit před různými nemocemi a zpomalit stárnutí. Tyto výsledky nepřinesl žádný zázračný elixír, ale výzkum vědeckého týmu pod vedením Valtera Longa, ředitele Institutu dlouhověkosti na Jihokarolínské univerzitě, a šéfa výzkumného programu Onkologie a dlouhověkost Ústavu molekulární onkologie v Miláně.

Dieta napodobující půst, kterou vědci označili jako DMD, předpokládá stravu s nízkým obsahem proteinů a minimální úrovní cukrů, která se praktikuje pět dní každé tři až šest měsíců.

Dieta zlepšuje zdravotní stav tím, že omezuje rizikové faktory související se stárnutím, jako jsou například kardiovaskulární choroby, cukrovka, obezita a rakovina,“ vysvětluje Longo. “Stárnutí organismu je tedy zpomaleno tím, že je stimulována regenerace tkání založená na kmenových buňkách,“ dodává.

Taková dieta posiluje imunitní a nervový systém tím, že eliminuje ohrožené a zbytečné buňky a zajišťuje vytváření nových, a to přirozeným způsobem, jak se to děje při narození a v době růstu.

Dobu a způsob diety musí sledovat lékař, protože je třeba přihlížet k fyzickým podmínkám jednotlivce. Po pěti dnech se lze vrátit ke způsobu stravování, na nějž jsme byli předtím zvyklí,“ uvádí Longo.

Vědci prováděli svůj výzkum nejprve na kvasinkách, pak na myších a nyní také na člověku. “U myší jsme kromě pozitivních účinků, jako je snížení případů rakoviny a horečnatých onemocnění, omlazení imunitního systému a zvyšování počtu kmenových buněk v různých orgánech včetně mozku zlepšujících učení a paměť, konstatovali prodloužení života o 11 procent. U člověka můžeme odhadovat prodloužení života zhruba o deset let s tou výhodou, že se přitom bude těšit lepšímu zdraví,“ řekl Longo.

Dieta musí trvat po celý život. Tvoří ji rostlinná strava a představuje další krok ve výzkumu Valtera Longa, který byl publikován loni a v němž šlo o to, že naprostý a pravidelně se opakující půst, který “vyhladoví“ rakovinové buňky, zesiluje pozitivní účinky chemoterapie tím, že chrání před toxickými účinky zdravé buňky, Dnes klinické studie pokračují na početnějších skupinách pacientů.

Sedmačtyřicetiletý Valter Longo, původem z Janova, studoval na amerických vysokých školách a pak na Jihokarolínské univerzitě zkoumal především neurobiologické aspekty stárnutí včetně Alzheimerovy nemoci. Ve svém výzkumu nezapomíná na přírodu a zajímá se o stoleté osoby. “Jejich životní styl funguje, mají společné základy, ať žijí v Okinawě, v Řecku nebo v Itálii. Jejich studiem tedy můžeme odhalovat tajemství dlouhého života,“ zdůrazňuje.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (6)

 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Takových zázračných diet je za korunu pytel. Které živiny nám zbývají, vyloučíme-li ze stravy proteiny a cukry? Asi tuky. A žrát celý život sádlo, to radši zaklepu bačkorama místo v osmdesáti letech v sedmdesáti.

  Srp 06, 2015
 • Obrázek uživatele Helena
  Helena (anonym)

  Kde to čteš? Nebo neumíš číst. Jí se rostliná strava a to..viz. níže Dieta podobající se částečnému půstu, která trvá pět dní každé tři až šest měsíců, má umožnit prodloužení života o deset let, a to v plném zdraví. Dieta obsahující jen málo proteinů a žádný cukr dokázala, že laboratorní myši žily o 11 procent déle, tvrdí italský deník Corriere della Sera. 5 Dní ti připadne jako celý život?

  Srp 06, 2015
 • Obrázek uživatele :))
  :)) (anonym)

  Kde to čteš? Nebo neumíš...Netvrdil to Plesk?

  Srp 06, 2015
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  To je dobře, že to působí na laboratorní myši.

  Srp 09, 2015
 • Obrázek uživatele myš
  myš (anonym)

  To je dobře, že to působí...je hlodavec.

  Srp 09, 2015
 • Obrázek uživatele František Kináč
  František Kináč (anonym)

  ...ani opsat správně zkratku neumíte! Není to DMD. ale FMD (fasting mimicking diet). Je to "objev" asi 50 let starý, ale i vědátoři se potřebují pořád zviditelňovat, aby jim ukáplo pár kaček na "výzkumy". Ale pořád lepší než Grippeny za desítky miliard. FK

  Srp 09, 2015

Přidat komentář

Reklama

Reklama