Reklama

Vegetarianství, veganství

Jiří (Út, 1. 6. 2021 - 18:06)

u vegetariánů a veganů zpravidla chybí rozumný důvod, proč nejedí maso. Důvody jako nechci zabíjet, tak ty spíš jen maskují, že za tím stojí hinduistické náboženství. V budhistických zemích nebo jinde v Orientu se maso běžně konzumuje (Vietnam, Čína, Japonsko, Thajsko atd.). Jen ten hinduismus a případně jóga, jako jeho určitá praxe, ty maso odmítají. Co když je v krávě převtělený dědeček nebo babička?

Argumenty proti veganství a vegetariánství za totality bohužel byly opačným pólem. Mantrou režimu byla spotřeba masa a živočišných bílkovin. Argumentovalo se pseudovědecky, lékaři plácali občas nesmysly.

Dnes se už, že dobře poskládaná strava má bílkovin dosti vč. všech aminokyselin. Problém je zejména nedostatek vitamínu B12, poctiví vegani přiznávají, že ho berou jako suplement. Myslím, že jeho zásoby v organismu jsou dlouhodobější, takže za rok bez masa se fakt nic nepozná.

Veganská nebo vegetariánská dieta je fakticky dosti dražší než konzumace masa. Různé náhražky jsou pěkně drahé a leckdy nutriční přínos víc než sporný. Nějaké sojové mléko, to je namixovaná sojová mouka s vodou či něco na ten způsob. Samotná soja má dosti antinutričních látek, podobně fazole není radno jíst denně, ale tak jednou týdně maximálně. Nevadí čočka nebo hrách. Pseudoobiloviny jako aramant nebo quinoa se "ekologick" dováží přes Atlantik. U nás to myslím moc neroste. A hlavně, je to ukrutně předražené. Ona předražená je i pohanka, která u nás roste a vypěstuje se snáze než pšenice. Inu, byznys je byznys.

Já třeba pracuji v kanceláři, nemohu si moc dovolit jíst čočku, hrách nebo jiné luštěniny. Pokud jím libové kuřecí maso, k tomu rýži nebo brambor, nafukuje to minimálně. U luštěnin si pochopitelně můžu přečíst rady typu přidat nějaké koření při vaření a zmizí problém s nadýmáním. Realita je jiná, nepracuji na poli ani jinak venku, abych nemusel řešit.

Denisa (Út, 1. 6. 2021 - 09:06)

Je to super náhrada masa a přijde mi i nejvíc chutná. Tasy se o ní dozvíš víc https://hraska.cz/produkt/ceria-500-g/

Denisa (Ne, 30. 5. 2021 - 20:05)

Nezkoušela si cérii ?

Evča (Po, 31. 5. 2021 - 19:05)

To jsem nezkoušela a asi budu vypadat hloupě, ale vůbec nevím co to je ? :)

Adéla (Pá, 28. 5. 2021 - 20:05)

Narazila jsem na ni na eshopu odkud si objednávám hrašku a další suroviny k vaření https://hraska.cz/produkt/ceria-500-g/

Evča (Ne, 30. 5. 2021 - 09:05)

Co jste začali jíst míst masa ? Zkoušela jsem tofu, ale tomu jsem bohužel nepřišla na chuť :/

Monika Němcová (St, 7. 4. 2021 - 14:04)

Z vegetariánky jsem se na zkoušku stala vegankou před třemi lety a cítím se skvěle! Nejdříve jsem chtěla zkusit jen měsíc, ale rostlinná strava mi přišla tak přirozená, že ten "testovací" měsíc vlastně pořád platí a trvá dodnes. Mnoho lidí mě na začátku odrazovala právě kvůli nedostatku bílkovin, vitamínu B, omega 3 mastných kyselin a podobně. Musím ale říct, že jsem se s žádnými zdravotními problémy nesetkala, a to nijak zvlášť neřeším ani suplementy, vůbec ne ŽÁDNÉ syntetické ani chemické doplňky. Dávám si jen koktejl intelligent food s rostlinným složením, optimálním obsahem všech živin a přírodními vitamíny a minerály. To mi maximálně vyhovuje a už je to moje nezbytná součást mé veganské stravy.

Láďa (Pá, 25. 9. 2020 - 18:09)

Jeden kamarád mi dal tip na stránku kde prodávají doplňky na cvičení pro vegany.Je to balíčekzdraví.

Johnn (Čt, 24. 9. 2020 - 18:09)

Tak to zní velice zajímavě.Zkus mi dát třeba nějaký tip a já ho vyzkouším.

Návštěvník (Ne, 20. 9. 2020 - 15:09)

Vegánská strava není zdravá, je to zbytečné ochuzování se o živiny. Maso a mléčné výrobky není nutné jíst v každém jídle, ale zcela je vyloučit ze stravy je kravina.

Láďa (Ne, 20. 9. 2020 - 14:09)

Já si už jiný protein než veganský nekupuji.Vyhovuje mi daleko více než klasický protein.

Johnn (Út, 15. 9. 2020 - 15:09)

Ahoj dáváte si někdo po cvičení nějaký veganský protein? Potřeboval bych poradit.

Vegoška (Pá, 14. 8. 2020 - 15:08)

Je mi 50 let a jím na co mám chuť. Asi před 4 lety jsem začala jíst hodně luštěniny. V té době jsem přestala jíst salámy, později maso, ale jím ryby z lovu. Doktor praktik i gynekolog mi to pochválili, že v mém věku je to v pořádku. Astma mi zmizelo, bolesti kloubů také. Manžel, když viděl výskedky stravy, tak už jí taky jako já. Jíme méně, ale kupujeme u malých farmářů - vejce, mléko, tvaroh. Zeleninu, ovoce máme většinou své nebo vyměňujeme přes fb skupinu přebytky. Když dorazí děti a vnuci, mám pro ně krutí maso. To mám od příbuzných. Nikdo nás nesoudí a já nesoudím masožravce. Ale takové ty nahrážky, jak bylo zmíněno výše, seitanové burgry a podobný věci nejíme.

Návštěvník (Pá, 14. 8. 2020 - 16:08)

salámy obvykle nejsou moc zdravé, některé jsou myslím kvalitní, jako uherák a případně jeho kvalitní národní verze odjinud. Běžná uzenina ale nic moc, vč šunky, je tam dosti soli. Ryby jsou zdravé jak které, z volné přírody zpravidla zdravé (nesmí být znečištěný rybník, řeka, moře), umělý chov bývá poněkud problém. Ale určitě je dobré kupovat méně a kvalitní potraviny. Co se týče škodlivin, tak třeba takové luštěniny jich mají dost. Nejhorší je soja, potom fazole. Neškodný je hrách, čočka a cizrna.

Návštěvník (Pá, 14. 8. 2020 - 11:08)

Můžou, Lenka Kořínková svého času svérázná autorka zdravé výživy se pohybovala okolí Psár na jihovýchodě Prahy v příkopech, škarpách a pankejtech s petlahvemi piva, neb zrovna psala o pivní redukční dietě.

Návštěvník (Pá, 14. 8. 2020 - 11:08)

Můžou vegani alkohol, třeba medovinu, jak pili naši předci nebo košér pivo?

Návštěvník (Pá, 14. 8. 2020 - 11:08)

Já jen vidím ty smutné oči dětí na štědrý den, kdy od sousedů voní kapr, losos, řízek, salát, kaše, rybí polévka, chlebíčky o solvistra a oni mají k večeri dýňi a pak mají fazolovou polévku a na silvestra mají chlebíčky z okurky posypané mákem.Cizrnovou polévku a celozrný chléb s vegetariánskou pomazánkou jako ostatně každý den k snídani, svačině a obědu, protože na školní obědy nemůžou chodit.

Vegoška (Pá, 14. 8. 2020 - 15:08)

Tak proč jim nedáte najíst?

Návštěvník (Pá, 14. 8. 2020 - 11:08)

Nejlepší je ten co vyrábí šmakouna, ten se nalévá vínem, napsal o tom knihu, zřejmě už se mu šmakoun zajedl a tvrdit, že se živí jen tímhle bílkem mu už nejde, vylhal to dlouho znamenitě, doma se jistě cpal šunkou a lososem, kaviárem a ústřicemi, protože jeden kus tohodle hnusu stojí asi padesát korun a výroba je asi z pěti bílků, tedy cca 5-10KČ za surovinu.
Přeju dobrou chuť, a řízek samozřejmě kousat přes hadr.

šmakoun (Pá, 14. 8. 2020 - 16:08)

je skvělý marketing. Z vajec se oddělí žloutek, z toho se vyrobí majónéza nebo tatarka. Nebo se to dá do těstovin. A bílek se prodá za cenu větší, než by stálo, kdyby člověk koupil celá vejce. Pokud někde bílek zbývá, tak OK, proč ho neprodat zvlášť, do něčeho jde jen žloutek. Jinak vejce není jen bílkovina, řada cenných živin je právě v tom žloutku. Já vůbec nemám moc rád polotovary, radši koupím celá vejce.

Reklama

Přidat komentář