Reklama

Kofein je nejrozšířenější psychoaktivní droga na planetě

Americké úřady prověřují bezpečnost kofeinu v sušenkách a energetických nápojích. Vede je k tomu znepokojení nad "kumulativním efektem" tohoto stimulantu, který se přidává do čím dál tím většího množství produktů.

Je naše společnost poháněná čajem a kávou už příliš závislá na nejoblíbenější droze na světě? ptá se zpravodajský server BBC News.

    Bublající konvice, aroma stoupající z šálku, první ranní doušek. To je rituál, bez kterého by ráno pracovního dne bylo pro miliony lidí jednoduše příšerné. Kofein je, jak uvedl list New Scientist, nejoblíbenější “psychoaktivní droga“ na planetě. Jen ve Spojených státech ho každý den užívá více než 90 procent dospělé populace. Ale v současnosti dokonce i USA - domovina kokakoly či kaváren Starbucks - zpochybňuje, zda je rozumné přidávat kofein do dalších každodenních produktů, jako jsou vaflové sušenky, slunečnicová semínka, směsi ořechů či želatinové bonbóny.

    V nedávném prohlášení americký Úřad pro kontrolu potravin a léků (FDA) vypíchl “nešťastný příklad“ žvýkaček Wrigley, kde každý plátek z balení po osmi kusech obsahoval stejné množství kofeinu jako půl šálku kávy. Společnost Wrigley následně oznámila, že ve výrobě tohoto produktu udělá pauzu. FDA se rovněž zaměřila na energetické nápoje s vysokým obsahem kofeinu a vyjádřila obavy nad “kumulativním efektem“ stimulantu.

    Existují zdokumentované případy fatálního předávkování kofeinem, byť ty jsou velmi vzácné. Vědci z americké Univerzity Johnse Hopkinse, kteří studovali návykové aspekty kofeinu, zjistili, že abstinenční symptomy zahrnují únavu, bolesti hlavy, problémy soustředění, bolesti svalů a nevolnost. To je ale zatím na hony daleko od vědeckého konsensu, že užívání kofeinu je škodlivé.

Reklama

    Nedávná studie Harvardovy školy veřejného zdraví uvedla, že “pití kávy nemá žádný vážný škodlivý zdravotní účinek“, a že vypít až šest šálků kávy denně “není spojeno se zvýšeným rizikem úmrtí z jakékoli příčiny“.

    Při přiměřeném užití může mít kofein pozitivní účinky. Výzkumy naznačují, že může být spojené se sníženým rizikem rakoviny prostaty a prsu. Nedávná studie spojila pití kávy a čaje s nižším rizikem cukrovky druhého typu.

    FDA nicméně slíbila, že “stanoví, jaké je bezpečné množství užívání kofeinu“. Tento krok uvítali ti, kdo se obávají, že kofein už nyní je příliš prorostlý do našich životů - a často i v produktech, kde bychom ho nečekali.

    “Mnozí lidé jednoduše nemají tušení, kolik kofeinu užívají,“ řekla Lynne Goldmanová, děkanka školy veřejného zdraví a zdravotních služeb Univerzity George Washingtona. V důsledku toho si mohou sami nevědomky způsobovat problémy s nespavostí, poruchami trávení, anebo krevním tlakem. To je zvláště znepokojivé pro rodiče, kterým může dělat problémy kontrolovat, kolik kofeinu vlastně jejich dítě zkonzumuje.

    Ale postavit se hegemonii kofeinu na planetě, která každoročně zkonzumuje 120.000 tun této látky, může být velmi těžký úkol. Ve Finsku, které patří k zemím s největší spotřebou kofeinu na světě, průměrný dospělý zkonzumuje 400 miligramů této drogy denně. To je ekvivalent pěti šálků kávy denně a také ekvivalent maximální denní dávky, kterou doporučují britské úřady.

    “Myslíme si, že při užívání v přiměřeném množství kofein nepředstavuje riziko,“ řekla Sanna Kiuruová z finského úřadu pro bezpečnost potravin. “Kávu pijí především dospělí, ne děti. A pro nás jsou tyhle dávky docela mírné.“

    Ovšem i Finové si začínají dělat obavy z neustále stoupající spotřeby stimulantu. Energetické nápoje s vysokým obsahem kofeinu proto musejí ve Finsku nést zdravotní varování, což je praktika, která bude od roku 2014 rozšířena na celou Evropskou unii.

    Napříč historií se ovšem najdou ti, kdo na kofein nedají dopustit - mimo jiné i ve spojení s kreativními schopnostmi. O francouzském spisovateli a dramatikovi Honoré de Balzakovi se traduje, že pil až 50 šálků kávy denně, bez nichž prý nebyl schopen psát. Filmař David Lynch sedm let denně jedl ve stejné restauraci v Los Angeles a pil až sedm slazených šálků kávy, čímž si zajišťoval “spoustu nápadů“.

    Skladatel Ludwig van Beethoven si pečlivě odpočítával přesně 60 zrnek kávy na jeden šálek, když si svůj oblíbený nápoj vařil. A patrně mediálně nejprovařenější je v tomto ohledu zpěvák Robbie Williams, který údajně konzumuje 36 šálků dvojitého espresa a 20 plechovek Red Bullu denně, byť někteří kritici v tomto případě kreativní přínos kofeinu považují za poněkud pochybný.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Chemik (Pá, 5. 7. 2013 - 20:07)
Letální dávka (LD50) kofeinu pro člověka je asi 10 gramů. To je množství obsažené v cca 120-150 šálcích kávy nebo v 1 kg suchého čaje. Proto není kofein řazen mezi jedy (LD50 musí být menší než 1 g). Ne každému ovšem kofein vyhovuje, někdo snese více, někomu nedělá dobře již v malých dávkách. Riziko je, že odbouráváním mohou vznikat látky podílející se na tvorbě ledvinových kamenů. Vliv kofeinu na zvýšení krevního tlaku není jednoznačně potvrzen.
Aleš (Po, 2. 9. 2013 - 10:09)
Kdyby vypil 20 plechovek Redbullu tj. 5l tekutin, plus 36 šálků dvojitého pressa tj. cca 3,6l. To se rovná jen v těchto nápojích 8,6l tekutin denně...to je trošku nesmysl ne? :) I kdyby nepil nic jiného tak je tato dávka tekutin pro zdraví nebezpečná natož tak to vypít jen v redbullu a kávách.
Reklama