Reklama

Kouření zabije každý rok 18.000 Češek a Čechů a zničí zdraví dalším

Kouření zabije každý rok 18.000 Češek a Čechů. Z nich 8000 zemře na rakovinu, 7000 na nemoci srdce a cév, 2000 na nemoci respirační a 1000 na jiná onemocnění. ČTK to řekla docentka Eva Králíková z Centra pro závislé na tabáku Všeobecné fakultní nemocnice.

Úmrtnost podle ní odpovídá počtu kuřáků, v ČR kouří třetina dospělých, mladých ještě víc. Do budoucna tak hrozí, že stoupnou i počty úmrtí.

Regionálně se úmrtnost může mírně lišit - někde je víc kuřáků, někde je víc znečištěný vzduch, společně oba vlivy riziko úmrtí násobí.

 Z 8000 úmrtí na rakovinu je 5000 na rakovinu plic, což je až 90 procent všech úmrtí na rakovinu plic. “Rakovina plic tak má největší podíl mezi nádory způsobenými tabákem,“ upřesnila lékařka s tím, že na rakovinu plic zemře ročně také 1500 lidí, kteří nikdy nekouřili.

Oproti obecnému povědomí není rakovina plic nejčastější příčinou úmrtí kuřáků, jsou to nemoci srdce a cév, které usmrtí ročně o 2000 lidí víc. “Víc lidí zemře na infarkty a mrtvice než na rakovinu plic kvůli kouření,“ podotkla odbornice, která v centru pomáhá lidem přestat kouřit.

Reklama

 Úmrtí na respirační nemoci jsou hlavně na chronickou obstrukční plicní nemoc. Zbývajících 1000 úmrtí připadá na další nemoci jako chronické záněty střev či demence. “Kouření zvyšuje riziko všech demencí, včetně Alzheimerovy,“ varovala lékařka.

 Na rakovinu, nemoci srdce a cév či demence umírají i nekuřáci, výjimkou jsou cévy. “Zhruba 17 procent infarktů, asi 4500 ročně, by vůbec nebylo, kdyby se nekouřilo v restauracích,“ řekla Králíková.

 V ČR se vede boj o zákaz kouření v restauracích. Majitelé tvrdí, že přijdou o tržby, praxe však ukazuje, že po zákazu kouření začali do restaurací chodit lidé, kteří tam dřív kvůli zakouřenému vzduchu nechodili, a tržby i stouply.
    

Loňský průzkum Univerzity Karlovy mezi mladými od 18 do 22 let ukázal, že 30 procent těch, kteří začali kouřit před 18. rokem věku, by vůbec nezačalo, kdyby byl zákaz kouření v restauracích, barech a na diskotékách.

Králíková potvrdila, že kouření dopadá nepříznivě i na zdraví dětí. Nemají ještě zcela vyvinutý imunitní systém, v zakouřeném prostředí vůbec nemají být. “Kouření způsobuje deset procent akutních leukémií u dětí. Na prvním místě ale způsobuje respirační nemoci - děti mají častěji záněty dýchacích cest a středního ucha, hrozí rozvoj astmatu,“ shrnula lékařka.

 Děti vystavované doma cigaretovému kouři mají podle studie také větší riziko rozvoje rakoviny plic v dospělosti, časem se u nich mohou projevit psychické poruchy. Kojence může postihnout syndrom náhlého úmrtí.

 Ministerstvo zdravotnictví chce zákonem zakázat kouření v restauracích a zvýšit pokuty za prodej kuřiva dětem. Cílem je, aby nezačínaly kouřit. Počty kuřáků se v ČR zatím nedaří snižovat. Každý sám ale může podle lékařky přispět k tomu, aby své riziko snížil - když přestane kouřit, sníží riziko infarktu už druhý den o třetinu. Některá poškození se odstranit nedají, dehtové látky zůstanou v plicích trvale.

Nejlepší je podle odbornice nekouřit. Sama jako medička kouřila a patří k exkuřákům, kterým se podařilo se návyku zbavit. Ví, že lidé se pokoušejí přestat kouřit opakovaně, podaří se to jen třem ze sta. Větší šance je s odbornou pomocí, lidé se mohou obrátit na kteréhokoli lékaře, třeba svého praktika, nebo na nejbližší centrum pro odvykání kouření.
   

 Odnaučit se kouřit za pomoci elektronických cigaret Králíková neradí. Vyzkoušela je polovina kuřáků, pět procent si je koupilo víc než jednou. Problém může prý nastat, když kuřáci tuto cigaretu používají, pak se vrátí k běžnému kuřivu a zjistí, že kouří víc, protože si zvykli na vyšší dávky. “Problém také je, že budí dojem falešného bezpečí. Děti s nimi začnou a pak snadno přejdou k normálním cigaretám,“ varovala odbornice.

 Kouření zabije v ČR ročně 18.000 lidí

nemoc počet úmrtí
rakovina 8000
+v tom je i 5000 úmrtí na rakovinu plic související s kouřením  
nemoci srdce a cév jako infarkt a mrtvice 7000
respirační onemocnění, hlavně chronická obstrukční plicní nemoc 2000
jiná onemocnění, včetně demencí 1000

    Zdroj: www.deathsfromsmoking.net
    Naďa Myslivcová - ČTK

Reklama

Komentáře

glosátors (Ne, 21. 4. 2013 - 10:04)
Kdy konečně pojde Kubera?
? (Ne, 21. 4. 2013 - 22:04)
Hergot na něco chcípnout musíme! Jakpak by to vypadalo, kdyby umírali úplně zdraví lidi?
při kouření hlavně bacha na zuby to je naprostej základ
!!! (St, 24. 4. 2013 - 13:04)
Je to pravda, tělo má jít do hrobu správně zhuntovaný!
Jarda (Čt, 21. 4. 2016 - 13:04)
Každý rok zemře v ČR cca 100 tisíc lidí, t.j. přibližně 1 % populace. Je to logické, protože více jak 100 let se dožívá nepatrné množství lidí. To znamená, že jestliže 18.000 lidí zemře na následky kouření ( více nebo méně, to je jedno) tak stejných 18.000 lidí, kdyby nezemřelo na následky kouření, umřelo by na něco jiného. A na výsledku by to nic nezměnilo. Když je člověk mrtvý, tak je přece úplně jedno na co umřel. Důležité je, že je mrtvý. A kdo je mrtvý, tak tomu je to jedno, protože o tom asi neví. Tak nechápu, co kdo řeší.
Karcinon (Čt, 21. 4. 2016 - 16:04)
Každý rok zemře v ČR cca...Život je smrtelný, nikdo z něj nevyjde živý. Ale je rozdíl umřít třeba v 50 letech na raka nebo v 75 na sešlost stářím
jo (Čt, 21. 4. 2016 - 16:04)
Život je smrtelný, nikdo z...Kouřim od dvaceti, takže padesat let. Nikdy jsem se nebal umřit na raka, ale obavam se umirani na sešlost stařim, jak pišeš.
Karcinon (Čt, 21. 4. 2016 - 17:04)
Kouřim od dvaceti, takže...A když Ti zubatá zaklepe na dveře a zeptá se , jestli s ní chceš jít hned nebo až později, tak jí odpovíš. že hned?
jo (Čt, 21. 4. 2016 - 18:04)
A když Ti zubatá zaklepe na...Nezaklepe nezepta. Pokud bych si mohl vybrat mezi pomalym a rychlym konce, tak bych bral ten rychly. A je mi jedno jetli dnes zitra nebo za dvacet let.
(!) (Pá, 22. 4. 2016 - 01:04)
Na něco ti lidé umřít musejí! Jak pak by to vypadalo, aby umírali jenom samí zdraví lidé?
Reklama