Důležitost správného zažívání

Nemá velký význam pokoušet se vylepšit kvalitu stravy, pokud není snaha o vylepšení kvality zažívání a vstřebávání. Pravděpodobně bychom plýtvali mnoha blahodárnými živinami. Zdravá pokožka je závislá na stálém přísunu nejlepších živin - takže je důležité, aby se tyto živiny dostaly tam, kde jsou potřebné.

Jsem přesvědčen, že zažívání je velkým tajemstvím života Sydney Smith (1771-1845) Anglický duchovní, esejista a proslulý vtipálek

Následující rada by vám měla pomoci.

 

 • Udělejte si čas na pravidelnou stravu, sedněte si k ní a po jídle neopouštějte okamžitě stůl, abyste umyli nádobí nebo uklidili; po jídle si vždy chvilku odpočiňte. Nikdy nejezte "v běhu".
 • Zažívání začíná v ústech, k tomu slouží vaše zuby a sliny. Do úst si nedávejte mnoho a vše důkladně rozžvýkejte. Čím více potravu rozžvýkáme, tím méně námahy zbyde na střeva a žaludek, čímž se zažívání stane účinnějším. Zdá se, že je to vše logické, ale kolik znáte lidí, kteří "nepolykají" své jídlo? s
 • Nemluvte s plnou pusou. To se může zdát jako hloupá rada, ale je to rozumné. Jestliže mluvíte při žvýkání jídla, žvýkání je nedostatečné a spolykáte přitom spoustu vzduchu, který pak omezuje správné zažívání!
 • Při jídle nepijte, kromě malého množství, které je zapotřebí na zapití, pokud užíváte léky.
 • Mezi jídly pijte hodně vody (pokud možno filtrované) a vozte s sebou vodu při cestování.
 • Omezte pití čaje, kávy a ostatních nápojů bohatých na kofein, jako je cola a horká čokoláda. Pijte bylinkové nebo ovocné čaje, náhražky za kávu (na bázi zrn) a ovocné džusy.
 • Nebuďte dlouhou dobu bez jídla. Pokud víte dopředu, že nestihnete se jít najíst, vezměte si sebou svačinu a v klidu ji snězte.
 • Skladujte všechno ovoce a ovocné džusy mimo ostatní potraviny. Dejte si je jako svačinu nebo jako předkrm, ale určitě ne s jídlem nebo po něm.
 • Pokud se stravujete venku, pozorně si prostudujte menu a vyberte si jídla, která jsou méně tučná a nejsou smažená či zalitá bohatou omáčkou.
 • Doma nepoužívejte fritovací hrnec na nic. Grilujte, pečte, duste nebo rychle smažte na pánvi.
 • Jezte, když máte hlad. Nenuťte se k jídlu pouze proto, že vám tak říká čas.
 • Vždy snídejte.
 • Vyhněte se ohřívanému jídlu, kromě nevyhnutelných situací. Ohříváním se nejenom naruší chuť k jídlu, ale naruší se také zažívání a ničí se živiny. Skladování vařeného jídla, i když v chladnu, může podporovat množení bakterií. Pokud se nevyhnete ohřívání, dbejte na to, aby jídlo bylo před podáváním prohřáté a nikdy neohřívejte něco dvakrát.
 • Zkuste si dávat malý syrový salát 10 -15 minut před vařeným jídlem. Přírodní enzymy v syrové stravě pomáhají zvýšit zažívání jídla, jež následuje.
 • Nikdy nejezte, pokud jste rozčileni, máte strach nebo jste přepracovaní.
 • Řádně omyjte každé ovoce a zeleninu před konzumací a nejezte slupky pokud si nejste jisti, že je ovoce či zelenina pěstovaná organicky.
 • Nejezte stravu, která je velmi horká nebo velmi studená.
 • Vyhněte se bílému pečivu.
 • Ve stravě dávejte pozor na hliník - může narušit zažívání. Najdete ho u některých konvic, hrnců na vaření, v zubních pastách, sušeném mléku, sušených polévkách, u sýrů, džusů, soli a v balení různých léčiv. Nadbytek hliníku narušuje rovnováhu výživných minerálů v těle, např. vápníku a magnézia - obou nezbytných pro zdravou pokožku.
 • Dávejte si reálné cíle. Netrvejte na určité dietě, kterou nenávidíte, jenom proto, že vám bylo řečeno, že je pro vás dobrá.
 • Zahrňte do stravy různorodost; bušte střídmí a vyhněte se nadbytku a extrémům.
 • Vybírejte stravu, která má co nejblíže ke svému čerstvému, přírodnímu stavu. Jinými slovy jezte to, co se kazí - ne co se zkazí!
 • Přivykněte si na lehké zásady, které zahrnují: nemíchat škroby nebo cukry s proteiny při stejném jídle; oddělovat ovoce od proteinů nebo škrobů.

  Po několika týdnech dodržování tohoto úžasného způsobu stravy by měla jakákoli porucha zažívání být hudbou minulosti. Vstřebávání a doprava živin se zlepší - to vše slouží ke zlepšení stavu pokožky.

  zdroj: MUDr. Jiří Posejpal a Daniel Podhradský - AFRODISIAKA

 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (12)

 • Obrázek uživatele Jan Buka
  Jan Buka (anonym)

  Toto je opravdu velmi poučný článek o našem trávení... je tam popsáno vše důležité... ale jak je to jen těžké se všemi těmito zásadami řídit... snažím se o to se střídavými úspěchy... dnes jsem již vitariánem (www.vitarian.cz) a dodržuji výše zminovaná doporučení... ještě ale občas to přeženu s množstvím své stravy a pak to na zažívání pocítím...(nadýmání a někdy i zácpa...)Bude mi brzy již 50 let a nebyl jsem vždy ke svému trávení schovívavý a tak si dnes musím ty následky nést sám... kéž bych věděl dříve, co vím dnes... možná to může být ponaučením ostatním vědomým lidem... :) Honza Buka, Teplice

  Říj 02, 2006
 • Obrázek uživatele bobobina
  bobobina (anonym)

  Hm, zajimave! Ja jsem v ramci hledani informaci, ktere by me dovedly k normalnimu zazivani nasla webovky www.activia.cz/zazijtelepsizazivani a krome testu, ktery vam prozradi, jak na tom jste si tam jeste prectete spoustu podobnych rad, jak pomoci telu.

  Bře 10, 2008
 • Obrázek uživatele emal
  emal (anonym)

  lenka.pincova"jansen-display.cz

  Feb 26, 2009
 • Obrázek uživatele kateřina
  kateřina (anonym)

  actilac a dalsi probiotika jsou na zažívání příznivé.

  Črv 05, 2010
 • Obrázek uživatele pakka
  pakka (anonym)

  mohu doporučit čistě přírodní kapičky na správné zažívání a trávení, moc mi pomáhají.Info na pavkane@seznam.cz

  Črv 04, 2011
 • Obrázek uživatele d
  d (anonym)

  mohu doporučit čistě...To už je šestý problém na který je tu shodou okolností vyzkoušené řešení od stejné osoby

  Črv 04, 2011
 • Obrázek uživatele vlasta
  vlasta (anonym)

  Milé maminky, podpořte TVORBU mateřského MLÉČKA pro vaše MIMINKO! Emulips, BYLINNÝ produkt ČESKÉ výroby, který podporuje tvorbu mateřského mléka, ale také odstraňuje potíže se ZAŽÍVÁNÍM.. Vašemu miminku tak dodáte do mlíčka víc vitamínů a navíc předejdete nepříjemným KOLIKÁM, NADÝMÁNÍM, VYPRAZDŇOVÁNÍM. Emulips také upravuje tělesnou váhu, pomůže Vám tedy zbavit se nadbytečných kilogramů, které vám zůstaly po porodu, posiluje IMUNITU řeší problém s CUKROVKOU také štítnou ŽLÁZOU. http://zdravipokapkach.webnode.cz/products/emulips-forte/ Možnost slevy40% vše ráda vysvětlím Vlasta.Fucikova@seznam.cz skype vlastafu www.zdravipokapkach.webnode.cz nezávislý poradce 03-000334

  Říj 11, 2012
 • Obrázek uživatele Zdena
  Zdena (anonym)

  Ahojky můžu doporučit přírodní kapičky. vlastulda@gmail.com

  Led 17, 2014
 • Obrázek uživatele ne
  ne (anonym)

  Strčte si ty šmejdy do prdele! To platí na infantilní Vlastu a Zdenu.

  Led 17, 2014
 • Obrázek uživatele Zdena
  Zdena (anonym)

  Ahojky můžu doporučit přírodní kapičky. vlastulda@gmail.com

  Led 17, 2014
 • Obrázek uživatele podvedená
  podvedená (anonym)

  Ahojky můžu doporučit...Co bábo dealerská, OKG? Nebo herbáč? Na to ti tu sere pes. Varuji všechny, nekupujte!

  Led 17, 2014
 • Obrázek uživatele Dealerko Zdeno-Vlasto, nebo jak se jmenuješ:
  Dealerko Zdeno-... (anonym)

  Ahojky můžu doporučit...Ty tapetuješ svými sračkami všude! Např a to není zdaleka vše, jen 1. strana: Výsledky hledání Diskuse - Hemeroidy - léčba přírodní cestou, Abeceda Zdraví Před 2 týdny – ahojky trpěla jsem jako pes. Hemeroidu se né a né zbavit. Různá vyšetření čípky, ale zlepšení nikde. Ted používám přírodní gelík a jsem velice spokojená. Klidně poište ráda poradím. vlastulda@gmail.com abecedazdravi.cz/diskuse/potravinove-doplnky-a-vitaminy/hemeroidy-lecba… Zprostředkovatel - nabízím práci … Chybí Vám korunky? Nestačí to jen říkat. Musíte proto taky něco udělat. A pokud už jste se vážně rozhodli, tak pište čeká na Vás…volná pracovní doba, čas na rodinu a přátelé. vlastulda@gmail.com nezávislý poradce 03-012831 qbazar.cz/inzerat/89112/zprostredkovatel Štítek: Garcinie cambogie - Zdraví po kapkách … působí proti kvasným a hnilobným procesům. obranné reakce v tkáních horních cest dýchacích. směs bylin pro podporu hubnutí. 2010 Všechna práva vyhrazena. zdravipokapkach.webnode.cz/tags/Garcinie cambogie/ Výpis inzerátů - Bazar.cz - inzerce zdarma prodám Brusle 41 nove jen vyzkousene zn.VIBES 400kč vlastulda@gmail.com č.t. 732 974 268 bazar.cz/?ft=detska vyvysena&search=2 Asistent, asistentka prodeje v OC - nabízím práci, Praha Do naší společnosti přijmeme Asistentku prodeje na hlavní pracovní poměr. … A pokud už jste se vážně rozhodli, tak pište čeká na Vás…volná pracovní doba, čas na rodinu a přátelé. vlastulda@gmail.com nezávislý poradce 03-012831 qbazar.cz/inzerat/90176/asistent-asistentka-prodeje-v-oc nenechte SI ujít šanci - nabízím práci Chybí Vám korunky? Nestačí to jen říkat. Musíte proto taky něco udělat. A pokud už jste se vážně rozhodli, tak pište čeká na Vás…volná pracovní doba, čas na rodinu a přátelé. vlastulda@gmail.com nezávislý poradce 03-012831 qbazar.cz/inzerat/89959/nenechte-si-ujit-sanci Obchodní zástupce - nabízím práci, Královéhradecký kraj … Chybí Vám korunky? Nestačí to jen říkat. Musíte proto taky něco udělat. A pokud už jste se vážně rozhodli, tak pište čeká na Vás…volná pracovní doba, čas na rodinu a přátelé. vlastulda@gmail.com nezávislý poradce 03-012831 qbazar.cz/inzerat/88878/obchodni-zastupce práce=výdělek - nabízím práci, Bruntál … Chybí Vám korunky? Nestačí to jen říkat. Musíte proto taky něco udělat. A pokud už jste se vážně rozhodli, tak pište čeká na Vás…volná pracovní doba, čas na rodinu a přátelé. vlastulda@gmail.com nezávislý poradce 03-012831 qbazar.cz/inzerat/89236/prace-vydelek Asistent/ka prodeje - nabízím práci, Praha … Chybí Vám korunky? Nestačí to jen říkat. Musíte proto taky něco udělat. A pokud už jste se vážně rozhodli, tak pište čeká na Vás…volná pracovní doba, čas na rodinu a přátelé. vlastulda@gmail.com nezávislý poradce 03-012831 qbazar.cz/inzerat/89146/asistent-ka-prodeje Hledáme asistenty prodeje - nabízím práci, Jihlava … Chybí Vám korunky? Nestačí to jen říkat. Musíte proto taky něco udělat. A pokud už jste se vážně rozhodli, tak pište čeká na Vás…volná pracovní doba, čas na rodinu a přátelé. vlastulda@gmail.com nezávislý poradce 03-012831 qbazar.cz/inzerat/90317/hledame-asistenty-prodeje Stránkování 1 2 3 4 5 6 7 Další strana

  Led 17, 2014

Přidat komentář

Reklama

Reklama