Fakultní nemocnice v Olomouci přechází na zdravější stravu

Jako první nemocnice v Česku se Fakultní nemocnice v Olomouci zapojuje do nového projektu Nemocniční strava. Pacienti na lůžkových odděleních se tak dočkají pestřejších a zdravějších pokrmů.

Projekt Nemocniční strava vznikl z podnětu specialistky na zdravotní prevenci a výživu Margit Slimákové a organizace Globopol. Záštitu nad projektem převzal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) a garanci poskytla Sekce nutričních terapeutů České asociace sester.

"Jeho cílem je jednak nabídnout pacientům pestřejší a zdravější stravu s využitím produktů regionálních výrobců a s vyšším podílem čerstvé sezonní zeleniny a ovoce a také umožnit pacientům v nedietním režimu výběr ze tří pokrmů oproti současnému jednomu dennímu menu podávanému pro všechny pacienty bez možnosti volby," uvedl Havlík.

Chystaný výběr ze tří alternativ pokrmů nabídne pacientům na vybraných klinikách a odděleních FN Olomouc vždy jedno vegetariánské menu bez masa a dvě jídla vycházející z odborných doporučení pro racionální výživu.

Jedno racionální menu bude podle hlavní sestry FN Olomouc Andrey Drobiličové respektovat zdravější výběr potravin s důrazem například na celozrnné potraviny, cereálie, ryby, luštěniny či zeleninu a ovoce. Nabídka nebude obsahovat smažené pokrmy či uzeniny. "Druhé racionální menu bude představovat spíše tradičnější českou kuchyni s lehčím ozdravěním receptur, aby byla uspokojena co nejširší populace pacientů v nemocnici," podotkla Drobiličová.

Možnost objednávat ze tří voleb v nedietním režimu bude v první etapě projektu nabídnuta ještě letos pacientům hospitalizovaným na vybraných klinikách a odděleních FN Olomouc. V dalších etapách projekt počítá i s možností dát pacientům na výběr nadstandardní menu s příplatkem. Zřízena by měla být také jídelna pro mobilní pacienty s bufetovou nabídkou pokrmů.

FN Olomouc je největším zdravotnickým zařízením v Olomouckém kraji a šestou největší nemocnicí v zemi. Zdravotnické zařízení má k dispozici pět desítek pracovišť, na 1200 lůžek a 3500 zdravotnických i nezdravotnických zaměstnanců. FN Olomouc patří do sítě devíti fakultních nemocnic, které řídí ministerstvo zdravotnictví.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele Verka
    Verka (anonym)

    Aspoň nějaké zlepšení, když už ne lepší péči. Olomoucká FN děs a hrůza. Ano, a uložte si to, když zveřejňujete jen co se vám hodí a ani v tom nejsou žádné vulgarismy. K čemu potom diskuse, "demokrati"?

    Dub 17, 2019

Přidat komentář

Reklama

Reklama