
Grilování patří k oblíbeným způsobům úpravy potravin při pobytu v přírodě, podle průzkumu si takto rádi připravují maso zejména muži. Jako správní labužníci si nenechají ujít charakteristickou vyuzenou chuť grilovaného masa, i když tento způsob úpravy nepatří podle hygieniků k nejzdravějším: za vysokých teplot totiž v mase vznikají rakovinotvorné látky. Pokud však "kuchtík" dodrží několik jednoduchých zásad, jejich vznik výrazně omezí.
Na webových stránkách Státního zdravotního ústavu Vladimír Ostrý upozorňuje, že čím tučnější maso je, tím více těchto látek při grilování vzniká. Radí proto používat libové maso, odřezat tučné okraje a z drůbežího masa odstranit kůži.
"Maso vybíráme mladé, nepřetučnělé. Den předem lehce naklepané kousky naložíme do marinády," doporučuje odborník. Při grilování nesmějí podle něj plameny šlehat až na maso. Jedovaté látky vznikají také rozkladem tuku, který z masa odkapává na rozžhavené uhlí. Spaliny jsou pak teplým vzduchem vyneseny na maso a následně je znečistí.
Zabránit odkapávání tuku na rozžhavené uhlí lze podle Ostrého tím, že se maso peče v alobalových miskách na jedno použití, nebo se celé zabalí do alobalu. Než se dá maso na gril, je také možné ho předem tepelně opracovat v mikrovlnné troubě.
Opatrnost je podle odborníka na místě už při přípravě masa pro grilování. Po manipulaci se syrovým masem je nutno si důkladně umýt ruce a na úpravu upečeného masa použít jiné talíře, prkénko a příbory. Na nakládání se vyplatí udělat novou marinádu. Naložené maso musí být v lednici při teplotě nejvýše čtyři stupně Celsia. Sníží se tak riziko bakteriálních infekcí.
Při grilování musí být uprostřed masa přinejmenším 72 stupňů Celsia po dobu deseti minut, aby strávníci byli chráněni před bakteriální nákazou a parazity. "Ke kontrole dostatečného ošetření masa slouží vpichovací teploměr," připomíná Ostrý.
Labužníci mohou vyzkoušet grilovat na ghíčku
Nejspíš jste už vyzkoušeli spoustu omáček, dresinků i kombinací koření a určitě máte své oblíbené rituály, jak maso nebo zeleninu nakládat a ochucovat. Přesto stojí za to vyzkoušet ještě jeden nový postup – s pomocí ochuceného přepuštěného másla, ghí, které promění každý grilovaný kousek v lahodnou delikatesu.
„Ghí má vysoký kouřový bod 250 °C, to znamená, že se nepřepaluje a při jeho zahřívání nevznikají nestravitelné toxické látky. Proto se ideálně hodí i k letnímu grilování. Pokrmy navíc krásně zjemní a dodá jim typickou oříškovou chuť a vůni. A protože neobsahuje mléčný cukr ani bílkovinu, nemusejí se ho bát ani lidé, kteří třeba obyčejné máslo nemohou. Čisté ghí má v kuchyni široké použití, na gril bych však doporučila speciálně ochucená ghíčka,“ říká Andrea Zpěváková Dostálová ze společnosti České ghíčko ve Vysokém Mýtě, kde přepuštěné máslo vyrábějí už šestým rokem, ručně a podle starých receptur.
Kombinace, které stojí za to vyzkoušet:
Jednotvárnou chuť zeleniny k nepoznání zatraktivní, když k ní přidáme trochu ghí s česnekem nebo chilli. Zajímavá je i kurkuma, která spolu s pepřem dokonale ochutí třeba obyčejné brambory nebo cuketu. „Na ryby je úžasná kombinace ghí s levandulí. Pro milovníky masa pak doporučuji česnekové ghíčko a pro ty, kdo mají rádi ještě pikantnější chuť, ghí s chilli,“ dává osvědčené tipy Andrea Zpěváková Dostálová.
A jak správně postupovat? Plátový gril můžete ghíčkem rovnou potřít a na něj pak rozložit maso nebo zeleninu. Na rozdíl od másla a jiných tuků, které mají nízký kouřový bod, se ghí připalovat nebude. Ale pokud jste zvyklí například steaky, krkovičku nebo kuřecí ražniči předem nenakládat a dochucujete je až hotové, klidně zvolte tento postup. Maso nebo ryby nejprve ogrilujte jen tak čisté, a až poté je potřete ochuceným ghí, aby získaly chuť a šťávu.
A na závěr ještě jeden horký a sladký tip od Andrey Zpěvákové Dostálové z Českého ghíčka, který ocení nejen děti: „Čerstvý ananas zbavím slupky i tvrdého středu a nakrájím na kolečka. Zlehka je obalím v třtinovém cukru a pak dávám rovnou na rozpálený gril potřený skořicovým ghíčkem. Je to báječný dezert, který se skvěle hodí pro letní posezení s rodinou nebo přáteli!“
MK/ČTK
Komentáře (12)
- odpovědět
Črv 18, 2005- odpovědět
Črv 15, 2005- odpovědět
Črv 20, 2005- odpovědět
Črv 17, 2005- odpovědět
Črv 18, 2005- odpovědět
Črv 18, 2005- odpovědět
Črv 18, 2005- odpovědět
Črv 18, 2005- odpovědět
Črv 25, 2005- odpovědět
Srp 05, 2013- odpovědět
Bře 10, 2014- odpovědět
Bře 10, 2014Přidat komentář