Hladina cukru v krvi

Svaly spalují tuk a glukózu na energii, ale mozek je vybíravější, přijímá jen glukózu. Tyto nejmenší stavební kameny uhlovodanů totiž velice rychle dodávají buňkám energii. Přesně na to jsou mozek a nervy odkázány. Musejí často bleskově reagovat na různé stresové faktory, v současné době to může být například rychlé zabránění autonehodě.

Tukové molekuly se spalují v mitochondriích, energetických spalovnách buněk, dlouho a intenzivně. Naproti tomu glukóza vzplane, jako kdybychom přiložili sirku na plynový vařič. Proto se glukóza také zvlášť rychle odbourává v žaludku a ve střevech a - jako krevní cukr - se dostává do krve. Pokud je koncentrace cukru v krvi na zdravé úrovni (asi mezi 80 a 105 mg glukózy na 100 ml krve), jsou mozek a nervy energií dobře zásobeny.

Když klesnou hodnoty na 60, 70 mg na 100 ml krve nebo ještě hlouběji, náš organismus reaguje nejprve únavou, vnitřním napětím a nedostatkem chuti k čemukoliv. Čím více se koncentrace cukru sníží, tím horší budou příznaky: dostaví se nervozita, depresivní nálady a stavy strachu. Nezřídka sáhneme po něčem sladkém - ženy častěji, protože disponují menšími rezervami glukózy než muži. Jenomže cukr, obsažený například v čokoládě, se rychle odbourává. Hladina krevního cukru se zvedne, a kratičkou dobu se cítíme lépe, dokud zase hladina cukru neklesne na ještě hlubší hodnotu než dříve. Pak se příznaky ještě zhorší.

Jsou také lidé, kteří se kvůli hypoglykémii stávají alkoholiky. Když hladina krevního cukru velmi silně klesne, na hodnotu mezi 35-50 mg na 100 ml krve, nervové buňky doslova volají po krevním cukru. Když pak sáhneme po láhvi s alkoholem - s okamžitě rozpustnou glukózou - přijde úleva, což se ovšem může stát osudné a návykové.

Proto odborníci doporučují co nejvíce omezit požívání cukru a všech sladkostí, bezpodmínečně přejít z bílého chleba na celozrnný nebo na tmavý chléb. Tu a tam je dovoleno sníst pár kousků bagety - třeba ke krabímu koktejlu nebo ke studené míse. Je to jednoduché - komplexní uhlovodany se pomalu ve střevech odbourávají, krev je cukrem zásobována průběžně (viz kniha GI dieta, nakladatelství Computer Press).

Snídaně by měla být bohatá na bílkoviny - studené pečené maso, libová šunka, párečky z tofu, ovčí nebo kozí sýr, netučný tvaroh, k tomu plátky vajec, rajčata, olivy, plátky okurky. Po takové snídani zaznamenáme s podivem, že dopolední únava je pryč. Celý den se cítíme lépe, protože nervy i mozek jsou dostatečně zásobeny energií.

Rychle vstřebatelné uhlovodany (jednoduché cukry) jen o zdánlivě zlepšují náš zdravotní stav. Ve skutečnosti způsobují výkyvy hladiny krevního cukru a způsobují nám potíže. Den bychom měli začínat snídaní bohatou na bílkoviny.

Zdroj: Klaus Oberbeil - 100 tipů, jak omládnout, nakladatelství Computer press

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (198)

 • Obrázek uživatele ttt
  ttt (anonym)

  Dobrý den chtěla bych se zeptat kolik je ideální hladina cukru v krvi v hodnotách mg/dl...Děkuji za odpověď

  Kvě 17, 2007
 • Obrázek uživatele eALIEN
  eALIEN (anonym)

  odpověď: podle článku je to 80 - 105 mg glukozy na 100 ml krve

  Kvě 18, 2007
 • Obrázek uživatele Richard sandretiny"seznam.cz
  Richard sandre... (anonym)

  Dobry den. Je mi 16 let a nejsem diabetik, ale meril jsem se vecer orientacne glukometrem a objevilo se cislo 6,2 tak bych se chtel zeptat jestli je tato hladina vysoka nebo je to v prumeru. Dekuji za odpoved. Muj Email: sandretiny"seznam.cz

  Črv 09, 2007
 • Obrázek uživatele Eli
  Eli (anonym)

  Udává se hodnota 3,33-5,83 mmol/l, někde 3,6-5,6. Jde o hodnotu nalačno, tedy většinou ranní vzorek, takže po jídle může být 6,2 v pořádku. Nalačno je tahle poněkud vyšší, to znamená přeměřit, ale občasné výkyvy jsou běžné, aniž má člověk diabetes. Navíc glukometry jsou každý jiný, mají maličko jiné rozmezí, většinou vyšší než v laboratoři / musí být uvedeno i na krabičce s proužky/ a jejich hodnoty se mohou lišit a navíc nejsou tak dokonale přesné jako měření v laboratoři.

  Črv 10, 2007
 • Obrázek uživatele nacovskajirina"seznam.cz
  nacovskajirina"... (anonym)

  Jaká múže být nejvyšší hladina cukru v krvi po jídle? Jsem na dietě.

  Srp 23, 2007
 • Obrázek uživatele jitka.beranek"seznam.cz
  jitka.beranek"s... (anonym)

  Na lačno jsem měla 3.1 cukru.Chci se zeptat je-li to v normě,nebo pod normu.děkuji

  Bře 30, 2008
 • Obrázek uživatele Zuzana, z.hybnerova"seznam.cz
  Zuzana, z.hybne... (anonym)

  Dobrý den. Chtěla jsem se zeptata, jaký je rozdíl mezi hladinou cukru, kterou si diabetik naměří doma a tou, kterou mu vyzjistí lékař při odběru krve. Já diabetik nejsem, ale děda, když si měří cukr doma, tak jej má v pořádku a teď u lékaře byla jeho hladina vyšší. A ještě jeden dotaz, jestli lze tato hladina - pokud je to tedy něco odlišného - nějak ovlivnit. Děkuji!

  Dub 08, 2008
 • Obrázek uživatele Martina
  Martina (anonym)

  Dobrýden! Dnes jsem si poprvé měřila hladinu cukru v krvi a naměřila jsem hodnotu 2,3 po jídle. Je mi 22 let. Zajímalo by mě jestli je to duvod ke znepokojení?

  Črv 24, 2008
 • Obrázek uživatele Martina
  Martina (anonym)

  Dobrýden! Dnes jsem si poprvé měřila hladinu cukru v krvi a naměřila jsem hodnotu 2,3 po jídle. Je mi 22 let. Zajímalo by mě jestli je to duvod ke znepokojení?

  Črv 24, 2008
 • Obrázek uživatele TT
  TT (anonym)

  Kolik má bejt normalně cukru v krvi? Jak se to zjišťuje?

  Říj 12, 2008
 • Obrázek uživatele Běta
  Běta (anonym)

  Normální hdontoy jsou do 5.5, měří se glukometrem. Dáš si kapičku krve na papírek a přístroj ti ukáže údaj. V současnosti jsou to už hodně chytrý mašinky, dá se z toho vytáhnout hodně zajímavých věcí.

  Říj 14, 2008
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Ale radši si to neměř doma od kamaráda nebo příbuzných, hodnoty se mění a mohou být i vyšší po jídle. Navíc typy glukometrů se mohou lišit rozmezím hodnot /na každém musí být udané/. Obecně v laborastoři bývá hodnota maličko jiná a samozřejmě přesnější, ale pro diabetiky to nehraje roli.

  Říj 14, 2008
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  KDYZ MAM KOLEM 7 BUDU SI MUSET PICHAT INZULLIN? U NAS V RODINE MAJ CURKOVKU TAKY SKORO VSICI.

  Říj 15, 2008
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Myslím, že ne. spraví to prášky, ale lékař rozhodně přesněji. Taky záleží jestli je to dlouhodobě, nebo ses najedla.

  Říj 15, 2008
 • Obrázek uživatele Běta
  Běta (anonym)

  To určitě ne, 7 sice není ideální, ale ještě to neznamená cukrovku. Při těchto hodnotách se většinou člověk upozorní na riziko diabetu, doporučí se mu pohyb a změna jídelníčku a čeká se, jestli dojde ke zlepšení.

  Říj 16, 2008
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  NEMEL BY SEM MIT NAKY PRASKY?

  Říj 17, 2008
 • Obrázek uživatele Běta
  Běta (anonym)

  To záleží zcela na rozhodnutí vašeho diabetologa. Ale těch léků je vcelku hodně, teď třeba Januvia, která na rozdíl od těch dosud dostupných nemá nežádoucí vedlejší dopad, jako bylo třeba tloustnuí nebo otékaní.

  Říj 19, 2008
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  KOMPLETNÍ VÝŽIVA PRO VAŠE TĚLO 7 denní kurz hubnutí zdarma - registrace na www.snama.cz/dieta NEJDE JEN O HUBNUTÍ, ALE PŘEDEVŠÍM O KVALITÍ VÝŽIVU ORGANISMU

  Led 20, 2009
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  chtela bych vědet jestli je 84mgnadl dobry.dekuju za odpověd

  Srp 26, 2009
 • Obrázek uživatele henrieta
  henrieta (anonym)

  chtela bych vědet jestli je hladina krvi v normně kydž sem mnela 84 mg na dl.dekuju za odpověd.

  Srp 26, 2009
 • Obrázek uživatele irena
  irena (anonym)

  odpověď: podle článku je...Dobry den Ja ziji v Canada uz je to dva roky co jsem mela samovolnej potrat Doktori z jistily ze mam slabou cukrovku dali mi prasky ,chtela bych vedet jestli musim uzitat ty prasky,a jak dlouho tu cukrovku budu mit dekuji.

  Črv 03, 2010
 • Obrázek uživatele sida
  sida (anonym)

  Ireno,v tvém případě by ti mohl pomoci dobrý homeopat.Zkus si zjistit o homeopatii něco na netu a pak najít nějakého homeopata v tvém okolí.Prášky na cukr zatím ber.

  Črv 03, 2010
 • Obrázek uživatele wordbender
  wordbender (anonym)

  Celé dopoledne se cítím unavený, otrávený a jakákoli duševní činnost je vyloučená. Snídám bezlepkové pečivo většinou se spoustou medu a ovoce. Všechno se zlomí zhruba po jedné hodině. Začínám se cítit plný energie, moje výkonnost jde nahoru. Největší energiíí srším mezi osmou a dvanáctou večer. Působí mi to problémy v pracovním i osobním životě, ale nedá se to jakkoli změnit žádnou životasprávou. Tento článek je na nic.

  Feb 23, 2011
 • Obrázek uživatele milan dadák
  milan dadák (anonym)

  dobry den chci se zeptat a co kdyzjime porad nejake sladkosti a tak hodne cukrime cu muze spusobyt hodne cukru v krvy

  Dub 19, 2011
 • Obrázek uživatele Iva
  Iva (anonym)

  dobry den chci se zeptat a co...Ne,tělo zdravého člověka si s tím poradí a udržuje hladinu cukru v normě.

  Dub 19, 2011
 • Obrázek uživatele Zuzka
  Zuzka (anonym)

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak snížit hladinu cukru v krvi když jde mamka darovat plazmu? děkuji za rychlou odpověď

  Říj 26, 2011
 • Obrázek uživatele marie
  marie (anonym)

  dobrý den,chci se zeptat,ráno na lačno jsem naměřila 6,1 je to dobré nebo není.Děkuji

  Lis 09, 2011
 • Obrázek uživatele Klothylda
  Klothylda (anonym)

  KOMPLETNÍ VÝŽIVA PRO VAŠE...Fascinuje mne, ze i u diskuze o cukrovce se najde tetrev prosazujici hubnuti. Uvedomujete si vubec, co delate? K necemu takovemu bych se sla jiste poradit! U cukrovky to ma delat diabetolog! Vase pocinani mi prijde vylozene sproste:-( A ne, nebojte, pri 163 cm vysky vazim 52 kg. On rozumny clovek prijde na to, ze to nicim jinym nez spravnou stravou dle skutecneho odborniky neobejde. Jinak potraviny, ktere organicmusi dokazi prekyselit si jiste v pripade opravdoveho zjmu najde kazdy sam a rad se jim vyhne. Nemusi kyvnout na radoby predzvykane weby, slibujici zazraky. Kdyby pisatel alespon neco vedel o cukrovce jako takove... ALe musim dodat, ze diabetologove musi byt ve sve profesi nejzoufalejsi a nenastvanejsi lidi. To co dokaze spousta lidi predvadet je na par facek a jeste bych jim zvedla snad i pojisteni!!! A ano, cukrovku mam SPousta receptu - od znojemske omacky atd se daji upravit tak, ze nevadi. CHce to jen premyslet

  Pro 28, 2011
 • Obrázek uživatele Petty
  Petty (anonym)

  Dobrý den, naměřila jsem si včera večer 7,9... mám po několika akutních zánětech slinivky... je to i tak ve večerních hodinách v nějaké normě? nerada bych zbytečně letěla k doktorce. Moc děkuji.

  Led 07, 2012
 • Obrázek uživatele Diabetik
  Diabetik (anonym)

  Normální hodnota glykemie nalačno je 5,5-6,0 mmol/litr, 2 hodiny po jídle kolem 8 mmol na litr. Hypoglykemie pod 4 mmol/l hrozí okamžitým kolapsem a je tedy akutně nebezpečná. Hyperglykemie se v hodnotách 10-15 mmol/l nijak neprojevuje, ale je nebezpečná z dlouhodobého hlediska (poškození očí, nehojící se záněty apod.). Než jsem se začal léčit, měl jsem 26 (!!!) a doktorka se divila, že ještě žiji.

  Led 09, 2012
 • Obrázek uživatele simca
  simca (anonym)

  Dobrý den,chtěla jsem se zeptat byl mi nasazen Siofor,nejprve jednou denně a poté dvakrát a samozřejmě dieta,je možné abych během měsíce zhubla pět kilo,zdá se mi to nějak moc.

  Led 25, 2012
 • Obrázek uživatele mila
  mila (anonym)

  nikdy jsem neměla diabetes,dnes jsem si naměřila 7.9 je to důvod k znepokojení

  Čer 05, 2012
 • Obrázek uživatele Po jídle
  Po jídle (anonym)

  je to akorát.

  Čer 05, 2012
 • Obrázek uživatele jura
  jura (anonym)

  nikdy jsem neměla...Dobrý den. Při odběru krve na cukr je nutné být na lačno? Já jsem ráno pil sladkou minerálku, a cca 30 minut před odběrem jsem snědl bonbón BON PARI. Pak mi naměřili cca 8. Je možné, že to bylo tím bonbónem?

  Čer 13, 2012
 • Obrázek uživatele H
  H (anonym)

  Dobrý den. Při odběru krve...Ano, má to být na lačno...Sladká minerálka a bonbon nebyla dobrá volba:-) Takže opakovat a opravdu nalačno...Lze hořký čaj a voda...

  Čer 13, 2012
 • Obrázek uživatele kk
  kk (anonym)

  dobry den mam doma pujceny glukometr a dneska jsem si namerila 8,4 moll po sladkem jidle ale potom jsem jela hodinu na kole je to moc nebo je to akorad ??

  Zář 23, 2012
 • Obrázek uživatele Sara
  Sara (anonym)

  dobry vecer merila jsem si hladinu cukru na lacno a namerila jsem si 6,6 moll je to moc ???

  Zář 23, 2012
 • Obrázek uživatele kk a Sara
  kk a Sara (anonym)

  vaše hodnoty glykemie jsou OK. Nejedná se však o jednotky "moll", ale mmol/litr (milimol na litr).

  Zář 24, 2012
 • Obrázek uživatele riky
  riky (anonym)

  dobrý den,chtěl jsem se zeptat jestli ovlivnují léky na panickou poruchu-xanax sr 0,5mg ráno a večer hladinu cukru v krvi.rok jsem se léčil ruznýma antidepresivama ale bez efektu a po roce jsem antidepresiva musel vysadit a zustal mi jen xanax sr 0,5MG KTERÝ MÁM POSTUPNĚ VYSAZOVAT.byla mi naměřena hodnota cukru v krvi na lačno 6,45 a po dvouch hodinách 8,60 a to jsem musel před tím vypít ten přeslazený nápoj a ještě jsem si vzal ranní dávku xanaxu 0,5mg.děkuji za odpověd

  Říj 09, 2012
 • Obrázek uživatele martina
  martina (anonym)

  Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či hodnota 12 nalačno je už na pichanie inzulínu?? Ďakujem za info..

  Říj 17, 2012
 • Obrázek uživatele Diabetik
  Diabetik (anonym)

  Martino, 12 na lačno už je na pováženou, je to 2x více než norma. V nynější době se i diabetes 2. typu léčí inzulinem, je to méně škodlivé než prášky. Na inzulin se používají "inzulinová pera" s průměrem jehly 0,3 mm. Používám je 4x denně, jehla je tak tenká, že vpich vůbec nebolí.

  Říj 17, 2012
 • Obrázek uživatele jarmila
  jarmila (anonym)

  chtela bych se zeptat prosim vas kdyz mam v krvi zvyseny fruktozamin ktery mam 365 a limit je 285 co to znamena dekuji za odpoved

  Říj 21, 2012
 • Obrázek uživatele Dominika
  Dominika (anonym)

  Dobrý den, mám dotaz bývá mi často špatně mdloby jelikož mám tlak v pořádku u tety jsem si změřila cukr, shodou okolností jsem před tím měla řízek coca colu a slazenou štávou, jím hodně (musím jinak je mi zle)ale nepřibírám, měla jsem hodnotu 5,1? je to v pořádku mám pocit jestli mi nebývá špatně protože mám hypoglykemické stavy. Děkuji Dominika 26

  Pro 02, 2012
 • Obrázek uživatele Zdenek
  Zdenek (anonym)

  Dva krát jsem se měřil 2hod.po jídle a naměřil sem si 6,6a7,9.Pálí mě nohy je možné že je to steho.Ráno si beru prášek clycádu 1a večer 1 siofor 500

  Led 11, 2013
 • Obrázek uživatele Diabetik
  Diabetik (anonym)

  Hodnoty do 8 mmol/l 2 hodiny po jídle jsou OK.

  Led 12, 2013
 • Obrázek uživatele Dalibor
  Dalibor (anonym)

  Dva krát jsem se měřil...Vaše hladina cukru je určitě zvíšená,normální je po jídle do 7 a před kolem 5ti,pokud s tím chcete něco dělat,poradím za kým zajít,jde o moc dobrého bylinkáře,který upravil cukr mé paní s 9ti na 6,5 po jídle.

  Led 12, 2013
 • Obrázek uživatele zdenek
  zdenek (anonym)

  Vaše hladina cukru je...rád bych si nechal poradit od toho bylinkáře.Děkuji za připadnou radu pomoc

  Led 13, 2013
 • Obrázek uživatele Dealere Dalibore,
  Dealere Dalibore, (anonym)

  strč si do prdele svoje bylinkáře. Diabetes je dost vážná nemoc a nelze ji léčit užíváním nějakého placeba.

  Led 13, 2013
 • Obrázek uživatele Dalibor
  Dalibor (anonym)

  Zdenku rád poradím,ale musíte na sebe nechat kontakt.Právě že je to velmi vážné onemocnění a moderní medicína si s tímto neví rady,je třeba udělat něco jiného,něco co opravdu funguje,bylinky jsou jediné co znám,co funguje,moderní léky jsou k ničemu ty dealere hloupej.

  Led 14, 2013
 • Obrázek uživatele zdenek
  zdenek (anonym)

  Zdenku rád poradím,ale...moje telefon 777582501

  Led 14, 2013

Stránky

Přidat komentář

Reklama

Reklama