Reklama

Nadváha neznamená vždy přejídání

Celá desetiletí se věda pokoušela dokázat spojitost mezi nadváhou a přejídáním. Na první pohled se to zdá logické, vždyť už dětem v mateřské školce je vštěpováno, že kdo je tlustý, ten se určitě přejídá. Výsledky výzkumu však přinesly mnohá překvapení.

Nepodařilo se vypěstovat nadváhu u lidí s průměrnou tělesnou hmotností, ani poté, co se jim pokusně zvýšil přívod kalorií až o tři tisíce denně. Došlo u nich jen k nepatrnému hmotnostnímu přírůstku, který se posléze zastavil: testy prokázaly zrychlení metabolismu (látkové výměny), při níž se kalorie navíc spálily. Jiné studie prokázaly, že obézní lidé si dokážou hmotnost udržet i při drasticky omezeném přísunu potravy. Jeden pokus za druhým tak potvrzoval, že obezita není nutně podmíněna přejídáním a že ne každé přejídání musí nutně vést k nadváze.

Pokusy na laboratorních zvířatech tyto závěry jen potvrzují. Krysy Zuckerova kmene byly podrobeny stejnému stravovacímu a pohybovému režimu jako jiné krysy bez vrozeného sklonu k obezitě. Krysy Zuckerova kmene tloustly, zatímco ostatní krysy nikoli. Zemědělci dávno znají některá plemena domácích zvířat se sklonem k nadváze - označují je jako "masná" a bývají více ceněna.

Proč tedy zarputile setrváváme v představách, že je tomu u člověka jinak? Proč je tak hluboce zakořeněn názor, že tělesná hmotnost člověka je určována výhradně množstvím přijaté potravy, a k jejímu zpracování v těle se nepřihlíží?

Ve vědeckém žargonu se používají termíny jako "přísun energie" či "adipozita" - zvýšené množství tělesného tuku. Jeden fakt ovšem zůstává nezvratný, protože pokusně prokázaný: Ne každý, kdo se přejídá, ztloustne, a mnozí obézní lidé se vůbec nepřejídají.

Reklama

Zdroj: Uhlovodany nepřítel štíhlé linie, nakladatelství Columbus

Reklama

Komentáře

Tulak (St, 23. 3. 2011 - 07:03)
Asi bude take zalezet na kvalite stravy a ne jen na prejidani.
Pokud je mi znamo tak moc obeznich lidi v koncentracich asi nebylo. Na minimalnim prisunu energie tam lidi nemeli na cem ztloustnout. Podle mne ta nadvaha asi ma co delat s prisunem energie.
štíhlý a zdravý (St, 23. 3. 2011 - 08:03)
V kncentráku nebyl ani jeden člověk tlustý a řada lidí ,pokud přežila ,se zbavila svých nemocí.I když žili v hrozných podmínkách.Setkal jsem se s pánem, který tam byl několik let, říkal, že pili vodu ze záchodu, protože jiná nebyla a byl ve velmi dobrém zdravotním stavu a měl všechny svoje zuby, bylo mu 82 let.K podobným závěrům jsem došel v diskusi s jedním naším profesorem Mudr., který často vystupuje v televizi.
Naše strava je převážně nestravitelná pro naše tělo a tak v těle zůstává a tím se váha zvyšuje.V mládí je náš organismus ještě schopen něco odbourávat, ale s přibývajícími léty už ne.Pokud se zařadí periodicky několik dní bez jídla, tak se tělo zase usazenin zbaví.Já takové postupy provádím a mám štíhlou postavu jako v mládí/ nyní 61 let/.Dělal jsem určité pokusy a přibrat za 7 dní 7kg není problém.
Mary (Čt, 24. 3. 2011 - 00:03)
V kncentráku nebyl ani jeden...V koncentráku neměli hlavně ty "bílé jedy", cukr, mouku, mléko, které dovedou nastartovat různé civilizační choroby,se kterými si medicína neporadí.
Deny (Čt, 24. 3. 2011 - 08:03)
No jo, ale jak to dělat při cukrovce, když musíš jíst 5x denně, jinak kolabuješ, to je pak moc těžké.
Vladimír (So, 19. 12. 2015 - 19:12)
Nadváha má 3 hlavní příčiny:
1) Především je důsledkem konzumace některých potravinářských výrobků, které vyvolávají prudké výkyvy hladiny krevního cukru, způsobující nadměrné ukládání tuku v těle.
2) Určité potravinářské ingredience cíleně narušují naši biologickou schopnost regulovat svou chuť k jídlu, takže nás nutí se přejídat.
3) Nadměrná chuť k jídlu se často vyskytuje u lidí, kteří mají v těle nedostatek důležitých minerálů, vyčerpaných stresem nebo nevhodnou výživou.
Používám přístroj, který změří hladiny minerálů v těle a poradím jak si upravit výživu, abyste výše popsané příčiny nadváhy odstranili a trvale zhubli. Sám jsem takto bez cvičení shodil 23 kg za rok. Kdo by měl zájem, může mne kontaktovat na čísle 608 155 338.
Prokeši, (So, 19. 12. 2015 - 19:12)
Nadváha má 3 hlavní...už jdi s tou šmelinou do hajzlu. O odkyselení organismu už lidi vědí své. A chlorellu a zelený ječmen si lidi koupit umí sami.
Za prachy jsi schopen všeho.
Otřesná arogan… (So, 23. 6. 2018 - 12:06)
Hrozně mě uráží, s jakou arogancí, bezohlednosti a neomaleností tlusté holky existují. Je jím úplně jedno, jak svým odporným vzhledem kazí náladu lidem, kteří se na ně při náhodném setkání na veřejnosti musí dívat. Není jim trapné, že urážejí estetické cítění a vkus lidi, kteří s nimi musejí sdílet školu nebo pracoviště. A ještě mají tu drzost se klidně něčím cpát. Proč jim nevadí, jak jsou hnusné a odpudivé?? Proč nezačnou pravidelně tvrdě makat v posilovně? Jak to, že mají tu drzost být se sebou spokojené a nemít špetku sebereflexe? To je pro holku taková práce ohlídat si to a začít na sobě pracovat, když její váha přesáhne 60 kilo??
Prý "norm… (Ne, 24. 6. 2018 - 21:06)
Celkem mě pobavilo, když jsem náhodou zabrousil na tento server a dočetl jsem se, že u 170 cm vysoké holky je prý 65 kilo "normální váha". Něco takového může napsat jen zamindrákovaná, vyžraná prdibomba nebo totálně zamindrákovaný, submisivní ňouma v naději, že se za tuhle "toleranci" nějaká tlusťoška slituje a zbaví ho panictví.
Ve skutečnosti je to samozřejmě nesmysl. Holka má vážit maximálně tolik kilo, kolik centimetrů měří mínus sto deset. Takže pokud měří holka 170 cm, má vážit nanejvýš 60 kilo. Pokud váží víc, je vyžraná a odpudivá. Zamindrákované prasnice, které váží víc, si pochopitelně budou namlouvat, že jsem jen zamindrákovaný troll - a to jen proto, že jsem napsal pravdu. Ovšem opak je pravdou: mám nádhernou mladou ženu, která určitě neváží nad 60 kilo.
Místo psaní reakcí typu "provokace", "fake" nebo "tohle napsal zakomplexovanej panic" zvedněte své hnusné, třaslavé, zjizvené šoudele poseté celulitis a padejte do posilovny makat. Bučením ani kvokáním nezhubnete ani nepřestanete smrdět.
Reklama