Reklama

Jak se chránit před rakovinotvorným akrylamidem v potravinách

Podle vědeckých studií vyvolává látka akrylamid rakovinu u zvířat, narušuje genetický materiál, ve vysokých koncentracích může poškodit nervy a snížit plodnost. Akrylamid vzniká v potravinách, které obsahují velké množství škrobů a jsou při výrobě vystaveny vysokým teplotám - hranolky, bramborové chipsy, knackebrot, cornflakes, popcorn a keksy. Jaká pravidla platí pro snížení obsahu akrylamidu v potravinách?

Teploty smažení, pečení či fritování by měly být pod 175 stupňů. Čím větší teplota a delší čas přípravy, tím více akrylamidu vzniká. Akrylamid může vzniknout i při dlouhé době toustování chleba.

Akrylamid je sloučenina vznikající při procesu hnědnutí při složité chemické reakci mezi cukrem glukózou a aminokyselinou asparagin. Čím více je pečivo, hranolky, pečené brambory či čipsy zabarveno dohněda, tím více akrylamidu obsahuje.

Akrylamid může vznikat i při ohřívání produktů z obilí či brambor v mikrovlnných troubách. Je proto rozumné nepřekračovat výrobcem určené časy ohřevu.

Při vaření brambor, obilovin či těstovin ve vodě riziko nehrozí, protože voda má teplotu varu kolem 100°C.

Reklama

V současné době, kdy není přesně zjištěno, jak moc je akrylamid nebezpečný i pro lidi a jaké výrobní postupy nejvíce sníží jeho obsah, se doporučuje omezit příjem potravin, které ho obsahují ve velkém množství. Zejména je vhodné toto dodržovat u dětí a místo hranolek jim dávat vařené brambory, místo keksů suchary a místo cornflakes k snídani ovesné vločky.

Současně se doporučuje zařazovat do svého a dětského jídelníčku co nejvíce čerstvé zeleniny a ovoce, které obsahuje látky chránící organismus před rakovinou.


Autor: mk - zpracováno podle zahraničních zdrojů

Reklama

Komentáře

Reklama