Jak grilovat mořské ryby

Mořské ryby jsou nejen výborným zdrojem jódu a omega 3 mastných kyselin, ale zároveň mohou být i velmi chutným a nízkokalorickým zpestřením v jídelníčku. Grilování ryb však s sebou přináší i mnohá úskalí. Víte například, která ryba se má připravovat podobně jako hovězí steak? Musí se ryba marinovat? A jakými způsoby lze vlastně ryby grilovat? To vše se dozvíte v následujícím článku.

Rada 1: Vyberte vhodnou rybu
Základem úspěchu při grilování je správný výběr vhodné ryby. „Při nákupu si všímejte několika základních věcí. Čerstvá ryba by měla mít červené nebo fialové žábry, napjatou kůži s kovovým leskem a jasné, průhledné a vypouklé oči. Starou rybu často snadno poznáte i podle vůně, respektive podle zápachu. Čerstvá mořská ryba voní vodou a mořem, nikoliv rybinou,“ vyjmenovává Marek Sedlák z restaurace Nordsee.

Před samotným grilováním rybu dobře opláchněte. Pokud hodláte grilovat menší ryby, jako jsou například makrely či sardinky, pak je ponechejte vcelku, pouze je nařízněte a potřete olejem. Do nařízlých míst můžete vetřít marinádu či umístit bylinky. Některé druhy, jako jsou tuňák, mečoun či losos lze připravovat nakrájené na filety. Při grilování se totiž tak snadno nerozpadají. Například tuňák se pak správně připravuje podobně jako hovězí steak. Tedy nakrájený na silnější plátky a propečený jen velmi zlehka.

Rada 2: Připalování masa zabrání vhodné pomůcky
Při grilování ryb musíte především postupovat rychle. Příliš dlouhé opékání by totiž maso zbytečně vysušilo. Obecně platí, že filety stačí grilovat pár minut. Pokud ovšem opékáte větší kusy ryb vcelku, připravte se i na delší čas pečení. Řada lidí dělá tu chybu, že rybu pokládají přímo na gril. Často se pak ryba přichytává přímo na rošť či při otáčení kusy masa roštem propadávají do ohně. Pokud jste nuceni rybu položit přímo na gril, pak alespoň rošt nejprve potřete olejem.

Propečené a křupavé kůže dosáhnete tak, že ryby umístíte při grilování do speciálních košů na ryby, na mřížku či na speciální grilovací tácky. „Pro grilování ryb jsou ideální speciální pláty, které umístíte přímo na rošt grilu. Narozdíl od něj jsou ale obvykle hladší a plošší, takže rybu snadněji otočíte. Ryby snadno upečete i na žulových grilovacích deskách. Abyste předešli připečení masa, povrch nejprve rozehřejte a následně potřete olejem,“ radí Marek Sedlák z restaurace Nordsee, která se přípravou ryb a rybích pochoutek zabývá už více než sto let.

Rada 3: Koše, desky či papiloty. Ryby lze na grilu nejen péct, ale i vařit
Zkušenější kuchaři mohou zkusit menší ryby vcelku propíchnout podél celé páteře očištěným a naolejovaným dřevěným prutem. „Ryby pečené na prutu lépe drží pohromadě, snadněji se otáčí, neboť se přichytnou na dřevo zevnitř, a díky pečení přímo na prutu hezky voní,“ doplňuje Marek Sedlák z restaurace Nordsee. Pro zachování maximální šťavnatosti rybího masa doporučují odborníci umístit rybu spolu s bylinkami, olejem, citrónem a solí či vlastní marinádou do alobalu či papiloty a péct na okraji grilu. Papilota je označení pro speciální alobalovou kapsu ve tvaru srdce, která se vlivem páry nafoukne a rybu tak připraví pomocí cirkulace horkého vzduchu. Tímto způsobem rybu spíše uvaříte, takže se nevysuší a zachová si svou šťavnatost.

Obecně pak při grilování ryb platí, že solit byste je měli až těsně před grilováním, manipulaci s nimi omezit na minimum a ponechávat ploutve a kůži, čímž zabráníte rozpadání. Výhodou ryb je, že se nemusí hodiny dopředu nakládat a silně ochucovat marinádami jako jiné maso. Stačí kvalitní čerstvé ryby, sůl, bylinky, citrón a olej a výsledek v podobě delikátní chuti na sebe nenechá dlouho čekat.

K dotažení kulinářského umění až do zdárného konce potřebujete ještě kvalitní recepty. Jak připravit plněnou grilovanou makrelu poradil šéfkuchař rybí restaurace Nordsee.

Plněná grilovaná makrela
Doba přípravy: asi 25 minut
Ingredience (4 osoby):
4 makrely , 350 g každá
2 stroužky česneku
1 snítka tymiánu
1 snítka meduňky
1 čajová lžička mořské soli
Černý pepř
Olivový olej
4 grilovací kleště na ryby
Postup:
Makrely omyjte pod tekoucí studenou vodou. Vysušte papírovým ubrouskem a prokrojte dle ilustrace. Oloupejte česnek a do každé makrely vložte 1 polovinu stroužku česneku, 2 lístky tymiánu a 4 až 6 lístků meduňky. Okořeňte vnitřek makrel mořskou solí a čerstvě umletým pepřem. Grilování si usnadníte použitím grilovacích kleští na ryby. Než ryby vložíte dovnitř, potřete kleště olivovým olejem. Makrely jsou hotovy zhruba po 15 minutách na grilu (pravidelně obracejte). Jako přílohu doporučujeme v alobalu pečené brambory s tzatziki, čerstvý farmářský chléb a olivy.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související články: 

Komentáře (7)

 • Obrázek uživatele Adam
  Adam (anonym)

  Hodi se grilovani ryby pivo?

  Čer 30, 2016
 • Obrázek uživatele Kaja
  Kaja (anonym)

  Hodi se grilovani ryby pivo? Jasne pro by se nehodilo? Ma nejakou vyraznou chut nebo jake pivo myslite?

  Črv 01, 2016
 • Obrázek uživatele Adam
  Adam (anonym)

  No nevim presne, je to pivo smichane s energetakem dohromady tak je to takove hodne bublinkove a ma to trochu jinou chut no tak nevim jestli to koupit ci ne na grilovacku

  Črv 01, 2016
 • Obrázek uživatele Kaja
  Kaja (anonym)

  Jako zni to zajimave. Zkousel jste to teda k te rybe nakonec?

  Črv 22, 2016
 • Obrázek uživatele Adam
  Adam (anonym)

  No nakonec ne, ale pak jsme poradali grilovacku jeste normalne se stejkama a to jsme ten vejr koupili a moc nam to chutnalo

  Črv 28, 2016
 • Obrázek uživatele Kaja
  Kaja (anonym)

  Tak super ja to taky koupim a ochutnam, jsem zvedava.

  Črv 29, 2016
 • Obrázek uživatele Monča G.
  Monča G. (anonym)

  Už se těším, až zase vytáhneme gril. Teď v zimě si děláme tak akorát lososa nebo kapří hranolky (recept tady - http://www.grilykrby.cz/recepty-na-grilovani/ryby-na-grilu/kapri-hranolky/ ). Doufám, že si pak na vaše tipy vzpomenu.

  Feb 21, 2018

Přidat komentář

Reklama

Reklama