Jak konzumace sezamové pasty tahini může ochránti vaše srdce a cévy

Nový výzkum ukazuje, že pasta ze sezamových semínek je schopna snížit rizikové markery kardiovaskulárních chorob v krvi o 39 % během pouhých šesti týdnů.

Jedna z nejslibnějších studií publikováná v časopise Archív íránské medicíny, která se zaměřila na tradiční potravinářský přípravek na sezamové bázi známý jako Ardeh (aka tahini)  pro jeho schopnost snížit kardiovaskulární rizikové faktory u diabetiků typu 2.  Tato skupina má zvýšené riziko srdeční úmrtnosti v důsledku nezdravých poměrů a množství krevních lipidů spojených s chronicky zvýšenou hladinou cukru v krvi, glykací a inzulinovou rezistencí.

Název studie “Ardeh ( Sesamum indicum ) by mohl zlepšit hladinu triglyceridů v séru a aterogenní lipidové parametry u diabetiků 2. typu: A randomizovaná klinická studie“
Studie sestávala z 41 pacientů s diabetem 2. typu , kteří byli randomizováni do jedné ze dvou skupin : skupina A ( Ardeh 28 g / d , počet = 21 ) a skupiny B ( kontrola, počet = 20 ) . Pacienti ve skupině A dostali 28 g (dvě polévkové lžíce )  Ardehu ke snídani, zatímco pacienti skupiny B pokračovali s jejich pravidelnou snídani, a to po dobu šesti měsíců (energetický obsah obou skupin byla držena ve stejném rozsahu ) .

Obě skupiny byly hodnoceny na počátku léčby a o šest týdnů později na krevní tlak, sérové hladiny celkového cholesterolu (TC) , triglyceridy (TG) , LDL - C , HDL - C , atzv. aterogenní index plazmy ( AIP , log TG / HDL - C ) , poměr TC / HDL - C a LDL / HDL - C poměr .

Pozoruhodné je, že po období zkušebních šesti týdnů, byly hlášeny významné pozitivní změny :

“Po šesti týdnech došlo k významnému snížení sérové hladiny TG ( 15,3 mg / dl ) a AIP ( 39 % ) ve skupině A. Navíc mírný pokles sérového TC , LDL - C , a dalších aterogenních parametrů lipidů a mírné zvýšení HDL - C . Antropometrická měření a krevní tlak byly beze změny v průběhu sledovaného období u obou skupin.“ [ důraz dodal ]

Na základě těchto slibných pozorování vědci došli k závěru : “Ardeh může mít příznivé účinky při snižování rizikových faktorů kardiovaskulárních onemocnění diabetiků typu 2 “. Mějte na paměti, že našli pokles o 39 % u tzv. aterogenního indexu plazmy ( AIP ), což není malý efekt na relativně malé dietní změny. Je třeba poznamenat , že značka tahini použitá v této studii (společnosti Oghab Halva) nemá žádné další přísady nebo olej. Byla to prostě sezamová semena, prosté a jednoduché . Kdyby takové zkušební výsledky měl lék, byl by prezentován po celém světě jako další život zachraňující (multi-miliardový dolarový prodej) trhák. Pro podrobnější vysvětlení výsledků , přečtěte si celou studii na odkaz zde - http://www.ams.ac.ir/AIM/NEWPUB/13/16/11/008.pdf

Zdroj: Greenmedinfo

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (5)

 • Obrázek uživatele Alena N.
  Alena N. (anonym)

  Akorat, ze na obrazku je 'chummus', tedy pomazanka z cizrny, ne 'tahini'.

  Led 07, 2014
 • Obrázek uživatele !!!
  !!! (anonym)

  Takových kravin už tady bylo a hold si každá musí nabít hubu sama, aby uvěřila, že to jsou jen nesmysly a vyhozené preníze!

  Led 08, 2014
 • Obrázek uživatele m
  m (anonym)

  Akorat, ze na obrazku je...Jé, paní chytrá. Klidně to tahini být může- i navzdory tomu, že na pastu položili 1 cizrnové zrno. a hummus není pomazánka z cizrny, nýbrž cizrnová kaše.

  Led 08, 2014
 • Obrázek uživatele Eliška D.
  Eliška D. (anonym)

  Dobrý den,chtěla jsem se zeptat co se děje v našem těle když se přejíme je mi 12let a držela jsem dietu k večeři jsem měla noky se špenátem přejedla jsem se myslíte si že ztloustu nebo když jsem se přejedla že ztloustnu ?

  Bře 25, 2014
 • Obrázek uživatele .
  . (anonym)

  Dobrý den,chtěla jsem se...Eliško, samozřejmě, že neztloustneš. Ale uvědom si, že si zahráváš. Dietama si pěkně huntuješ tělo a pokud se i to přejídání bude opakovat častěji, tak tím tké. Jestli chceš zhubnout, jez vyváženou stravu, zařaď hodně zeleniny a ovoce a vynech mlsky. Odměnit se občas ale můžeš- když si dáš sem tam nějaký ten dortík, svět se nezboří. Smažená jídla také výrazně omez (hranolky atd.) a pokud je ti zdraví milé, omez i uzeniny. na hubnutí není třeba hladovět, ba není to ani žádoucí. Jez, kolik potřebuješ, nemlsej moc a trochu se hýbej- procházka, vyběhnout schody, ... nemusíš běhat kilometry. Já takto žiji, mám po 2 dětech a už i svůj věk, přesto jsem pořád štíhlá, ba co víc, mám stejnou váhu, jako když jsem byla mladá holka. Na diety kašli, co zhubněš, to zase rychle nabereš a k tomu si vážně poškodíš zdraví (kromě zažívacích potíží ti mohou začít padat vlasy, ztratíš menstruaci, budeš mít potíže s pletí, nehty, kazit zuby,...). Změň životosprávu k lepšímu a výsledky se dostaví a hlavně, váhu si udržíš a budeš zdravá.

  Bře 27, 2014

Přidat komentář

Reklama

Reklama