
Obecně platí ohledně "správného" stravování řada předsudků a omylů. Zdravá výživa nemá nic společného s jednostranným jídelníčkem, zakázanými potravinami či počítáním kalorií.
Lidé s poruchou příjmu potravy mají jídlo spojené se strachem, s kontrolou svého vzhledu, tělesné hmotnosti. Neustálé zabývání se jídlem zvyšuje úzkost a také sklon k extrémnímu stravovacímu chování. Důsledkem bývají různé redukční diety, hladovky, záchvaty přejídání.
Vhodné zacházení s jídelníčkem může být jak prevencí, tak i důležitým krokem ke změně při léčbě poruchy příjmu potravy. Lékaři i psychoterapeuti, kteří mají zkušenosti s lidmi trpícími anorexií, bulimií či přejídáním, často svým klientům a pacientům dávají několik základních doporučení. Některá lze aplikovat hned, jiná jsou jedním z cílů léčby.
Zdravý jídelníček by měl být pestrý a vyvážený. Jedině tak dodáme svému tělu všechny potřebné látky pro život a vyhneme se tak nepříjemnému stereotypu a narůstající potřebě kontrolovat každé sousto.
Jíst bychom měli pravidelně. Je velkým omylem domnívat se, že pokud budu jíst pravidelně (optimálně pětkrát denně), bude vždy přibírat na váze. Pravdou je, že takto dovolím svému tělu dobře hospodařit s přijatou potravou a pokud budu jíst přiměřeně svému věku a své denní aktivitě, budu se cítit dobře a na váze se to neprojeví.
Pro zájemce o více informací a konkrétní příklady zprovoznily stránky www.pppinfo.cz novou službu ?jídelníček?, kde najdete Kromě nejrůznějších doporučení také povídání jak odhadovat porce jídla, konkrétní příklady jídelníčku pro normální stravu i pro přibrání v případě podváhy, také zde najdete náměty jak postupovat v případě podváhy či přejídání důsledkem mentální anorexie a bulimie.
Autor: Jan Kulhánek
Komentáře (8)
- odpovědět
Črv 20, 2006- odpovědět
Črv 26, 2006- odpovědět
Črv 27, 2006- odpovědět
Črv 30, 2006- odpovědět
Zář 09, 2006- odpovědět
Led 09, 2007- odpovědět
Pro 11, 2011- odpovědět
Feb 14, 2012Přidat komentář