Reklama

Jak zařadit superpotraviny do svého jídelníčku: Šípkový prášek

Šípky jsou plody různých druhů růží a jsou známy svými výživovými hodnotami a vysokým obsahem vitamínů a minerálů. Jedním ze supr způsobů, jak využít všechny tyto přínosy, je přidávání šípkového prášku do vaší stravy. Šípkový prášek je koncentrovanou formou šípků a nabízí mnoho zdravotních výhod.

V tomto článku se podíváme na některé z těchto výhod a také na pár receptů, které vám pomohou začlenit šípkový prášek do vaší stravy.

Výhody šípkového prášku pro zdraví:

 1. Vysoký obsah vitamínu C: Šípkový prášek je jednou z nejbohatších přírodních zdrojů vitamínu C. Tento antioxidant pomáhá posilovat imunitní systém, chrání tělo před volnými radikály a podporuje tvorbu kolagenu pro zdravou pokožku.
 2. Antioxidační účinky: Šípkový prášek obsahuje také další antioxidanty, jako jsou flavonoidy a karotenoidy. Tyto látky pomáhají ochraňovat buňky před poškozením, snižují záněty v těle a mohou mít pozitivní vliv na srdce a cévy.
 3. Podpora trávení: Díky vysokému obsahu vlákniny může šípkový prášek podpořit trávení a zdravou střevní mikroflóru. Vláknina pomáhá při regulaci trávení a zabraňuje zácpě.
 4. Ochrana před srdečními chorobami: Díky obsahu antioxidantů a dalších látek  může šípkový prášek pomoci snižovat hladinu cholesterolu a krevního tlaku, což snižuje riziko srdečních chorob.

Recepty s šípkovým práškem:

 1. Šípkové smoothie:

Reklama
 • 1 banán
 • 1 hrst mražených lesních plodů
 • 1 lžíce šípkového prášku
 • 1 šálek mandlového nebo sójového mléka

Všechny ingredience smíchejte v mixéru, dokud nedosáhnete hladké konzistence. Případně můžete přidat med nebo sladidlo podle chuti. Tento smoothie je skvělým způsobem, jak získat denní dávku vitamínu C a antioxidantů.

 • Šípkové energetické kuličky:

 • Smíchejte všechny suroviny dohromady v míse a vytvarujte malé kuličky. Dejte je do ledničky na ztuhnutí. Tyto kuličky jsou skvělým zdrojem energie a obsahují výhody šípkového prášku, mandlí a ovesných vloček.

 • Šípkový čaj:

  • 1 lžička sušených šípků
  • 1 šálek vroucí vody

  Nalijte vroucí vodu přes sušené šípky a nechte louhovat asi 10 minut. Poté sceďte a popíjejte jako čaj. Tento šípkový čaj je osvěžující a nabízí všechny výhody šípkového prášku.

  Šípkový prášek je skvělým přírodním doplňkem stravy, který nabízí mnoho zdravotních výhod. Díky jeho vysokému obsahu vitamínu C, antioxidantů a vlákniny přispívá k posílení imunitního systému, ochraně buněk a zdravému trávení. Pokud hledáte způsob, jak začlenit šípkový prášek do své stravy, vyzkoušejte některý z výše uvedených receptů.

  Reklama

  Komentáře

  Default User Image
  Sarka (Pá, 29. 9. 2023 - 10:09)

  Mam natrhano a susim. Mate tipy, jak nejlepe susit?

  Reklama