Je sušené ovoce zdravé?

Sušené ovoce - včetně sušených meruněk, brusinek, rozinek, datlí, fíků nebo švestek - obsahuje velkou porci výživných látek. Když se z ovoce odstraní voda, jsou výživné látky a vláknina koncentrovanější a například půl šálku sušených vypeckovaných meruněk obsahuje 4,7 gramu vlákniny, zatímco stejné množství vypeckovaných čerstvých meruněk má pouze 1,6 gramu vlákniny. Sušené ovoce je také bohatým zdrojem antioxidantů a kyseliny listové.

Jedna velká epidemiologická studie, do níž se zapojilo více než 13.000 jednotlivců, zjistila, že ti, kdo konzumují sušené ovoce, mají lepší příjem živin - a nižší hmotnost - než ti, kdo ho nejedí. Je ovšem důležité mít na paměti, že v sušeném ovoci jsou rovněž koncentrovanější i přírodní cukry. To ale širokou veřejnost nemusí příliš zneklidňovat a pro sportovce, kteří potřebují rychle doplnit hladinu cukrů, to může být i užitečné, poznamenává server CNN. Problém to ale může znamenat pro ty, kdo si pečlivě hlídají příjem cukrů, sacharidů či kalorií. Například šálek hroznového vína obsahuje 23 gramů cukru a 104 kalorií, ale šálek rozinek obsahuje 116 gramů cukru a 520 kalorií, tedy pětinásobek.

Podle amerických nutričních doporučení by měl člověk denně sníst jeden a půl až dva šálky čerstvého ovoce. V případě sušeného ovoce jde zhruba o polovinu uvedeného množství. To platí pro zdravé osoby. Například diabetici, kteří si během dne pečlivě sledují příjem sacharidů, ale musejí dodržovat jiná pravidla.

Vzato kolem a kolem může být sušené ovoce výživnou, praktickou a snadno přenosnou svačinkou k zakousnutí, zvlášť když je smíchané s ořechy. Ovšem pokud si hlídáte cukry, sacharidy nebo kalorie, ujistěte se, že jste si odměřili přiměřenou dávku, protože sušené ovoce se dá snadno jen tak bezmyšlenkovitě ujídat.

Omezte i sušené ovoce obsahující přidané cukry, což je nejčastěji případ sušených brusinek. Ale i další druhy se proslazují nebo obalují v cukru - například ananasové kroužky či kandované ovoce.

A konečně pokud jste citliví na sulfidy, anebo trpíte astmatem, vybírejte si bio-druhy sušeného ovoce, které nejsou ošetřeny oxidem siřičitým.

Zdroj: CNN, ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (5)

 • Obrázek uživatele Vojdinka
  Vojdinka (anonym)

  Proto jsem si taky koupila perfektní infra sušičku Yden. Je prostě perfektní a skvěle suší jako infra sušička.

  Pro 28, 2017
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Proto jsem si taky koupila...Já jsem si ji nekoupil a je to prostě perfektní a skvělé.

  Pro 28, 2017
 • Obrázek uživatele !!
  !! (anonym)

  Já jsem si ji nekoupil a je...Dobře jsi udělal. Jistě to je nějaký neprodejný šmejd, co musí být reklamovaný i na doktorce. Jako všechny tady reklamované šmejdy.

  Pro 28, 2017
 • Obrázek uživatele Magda
  Magda (anonym)

  Moje babicka vzdy na podzim v mestskych sadech sbirala ovoce a susila ho v bytovce na ustrednim topeni. Vzdy mela na zimu plno susenych jablek, hrusek a svestek. Byla to hezka doba, kdyz i mezi panelaky rostly ovocne stromy.

  Pro 28, 2017
 • Obrázek uživatele Jana Smejkalová
  Jana Smejkalová (anonym)

  Doporučuji zamyslet se i nad alternativními způsoby sušení ovoce: https://www.gastrofresh.cz/jak-na-suseni-ovoce-a-zeleniny-vyvarujte-se-chybam/ Není potřeba kupovat sušičku!

  Pro 28, 2020

Přidat komentář

Reklama

Reklama