Jednoduchý půst s ovocnými a zeleninovými šťávami

V různých návodech na detoxikaci hrají významnou roli zeleninové a ovocné šťávy. Účelem takových diet je:

  1. Zaplavit organizmus velkým množstvím tekutin.
  2. Poskytnout „odpočinek“ trávicím orgánům. Ovocné a zeleninové šťávy obsahují jen malé množství bílkovin, takže si tělo může od­dechnout od mnohých a komplexních procesů spojených s tráve­ním potravy. Cukry jsou zde většinou v jednoduché formě, tudíž není třeba žádného trávení. Také fakt, že ve většině ovoce a zeleniny není tuk či olej, nebo je ho jen nepatrně, vylučuje nezbytnost tohoto druhu trávicích procesů.
  3. Dodat tělu potravu s nízkým obsahem kyselinotvorných látek. Bíl­koviny (proteiny) a tuky jsou přesně tímto typem potravy.
  4. Omezit procesy zahnívání. Bílkoviny snadno hnijí, takže jestliže držíme tento druh půstu, sníží se výrazně možnost tvorby purinu a kyseliny močové.
  5. Snížit možnost vzniku kvasných procesů (fermentace). Cukry a škroby jsou těmi složkami potravy, které kvasí. Výskyt složitých cukrů a velké množství škrobu vždy způsobí kvašení, čímž se tvoří plyny v žaludku a v oněch 7 metrech tenkého střeva. Ve šťávách je nepatrný podíl škrobů a cukry v nich obsažené mají většinou jedno­duchou stavbu. Nevyžadují trávení, nezdržují se tedy příliš dlouho v žaludku, aby tam začaly kvasit, nýbrž se přímo vstřebávají do krve.
  6. Dodat ty složky potravy, jež udržují zásaditou povahu tkání. Stavy, které se vyskytují především v zelenině a některých druzích ovoce, bohaté na minerály jako sodík, draslík, vápník a hořčík, udrží a vy­rovnají potřebu zásaditého prostředí. Je ovšem třeba si uvědomit, že nejbohatší zdroj uvedených minerálů se nachází těsně pod slupkou. Jakmile oloupete brambory, řepu nebo jablka, největší část draho­cenných minerálů je vniveč. Pokud máte kvalitní odšťavovač, využi­je se ovoce nebo zelenina v maximální míře a nedojde k jejich ztrátě. Kuchyňský odšťavovač je pro tuto příležitost dobrým pomocníkem, vybírejte si v nabídce pokud možno z těch nejkvalitnějších, je to investice do zdraví, která se vám bohatě vyplatí.

Zdroj: Detoxikace podle ročních období, nakladatelství Fontána

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama