Reklama

Jednominutový návod k manukovému medu

Volba nejlepšího manukového medu se může občas zdát jako chůze minovým polem.

V tomto článku vám srozumitelně vysvětlíme mnoho složitých faktů a vědeckých výzkumů, abychom vám poskytli rychlý a jednoduchý návod, díky kterému dokážete vybrat a koupit kvalitní pravý manukový med.

Níže zmíněné body jsou podrobněji popsány zde na našich stránkách, ale k základnímu rozhledu stačí bohatě těchto pět hlavních poznámek. Co tedy musíte vědět o manukovém medu a výběru kvalitního výrobce?

major-latin;mso-hansi-theme-font:major-latin;mso-bidi-font-family:"Times New Roman";
mso-bidi-theme-font:major-bidi;font-weight:normal">1)
Manukový med může pocházet pouze z Nového Zélandu

Důvodem je, že Nový Zéland je jedinou zemí na světě, která zformovala vědeckou definici samotné podstaty manukového medu. Tento striktní vědecký standard, někdy také nazývaný MPI standard, je natisknutý na víko každé sklenice Manuka Doctor honey. Existuje sice i australský manukový med, ten ale nesplňuje stejné přísné vědecké standardy jako novozélandský med - tudíž není mnoha zeměmi a prodejci považován za pravý manukový med.

Reklama

major-latin;mso-hansi-theme-font:major-latin;mso-bidi-font-family:"Times New Roman";
mso-bidi-theme-font:major-bidi;font-weight:normal">2)
Manukový med se liší tím, že obsahuje větší množství antimikrobiálních látek než jiné druhy medu

Jednoduše se dá říci, že manukový med má schopnost zabíjet bakterie. Tento benefit byl prokázán vědeckými testy a shledán hlavní výhodou, díky níž je manukový med tak jiný než ostatní medy.

major-latin;mso-hansi-theme-font:major-latin;mso-bidi-font-family:"Times New Roman";
mso-bidi-theme-font:major-bidi;font-weight:normal">3)
Antimikrobiální efekt pochází z obsahu Methylglyoxalu

Vidíte to velké číslo vpředu na sklenici? To znázorňuje množství MGO, přičemž se přesněji jedná o množství methylglyoxalu v miligramech na kilo medu. Pokud je například na sklenici vyraženo číslo 100, tak testy zjistily, že v kile tohoto výrobku je obsaženo 100 miligramů MGO.

major-latin;mso-hansi-theme-font:major-latin;mso-bidi-font-family:"Times New Roman";
mso-bidi-theme-font:major-bidi;font-weight:normal">4)
Manukový med není levný z dobrého důvodu…

Jak jsme již zmínili v předchozím textu, pravý manukový med může pocházet pouze z Nového Zélandu. Jako všechny přírodní produkty, ani tento nemůže být uměle vyroben a může být pouze sklizen z úrody. Z toho jasně vyplývá, že každý rok lze vyrobit pouze omezené množství manukového medu. Důsledkem je tedy fakt, že poptávka výrazně převyšuje nabídku, a tak je manukový med dražší než obyčejný med, který může být produkován kdekoliv na světě.

Jak poznáte, zda se jedná o pravý manukový med? Autentický výrobek musí projít přísnými vědeckými testy, čímž se prokáže jeho pravost. Veškerý Manuka Doctor honey je tedy samozřejmě testován nezávislými laboratořemi, než se může zabalit a z Nového Zélandu se vydat na svou cestu do Anglie.

major-latin;mso-hansi-theme-font:major-latin;mso-bidi-font-family:"Times New Roman";
mso-bidi-theme-font:major-bidi;font-weight:normal">5)
Levný manukový med na trhu nemusí být tím, za co se vydává

Samozřejmě je sice možné na trhu v Evropě najít levnější manukový med, například v diskontních supermarketech, nikdy však není jasné, jestli byl takový med testován (či jestli vůbec pochází z Nového Zélandu). V žádné jiné zemi než právě na Novém Zélandu bohužel manukový med nemusí splňovat zákonné standardy. Nelze vyvrátit nečestné praktiky některých společností, jež exportují velká množství manukového medu z Nového Zélandu a poté je přebalí v zemích, kde testování čistoty potravin zkrátka neexistuje – kvůli čemuž je pak takový výrobek ředěn, falšován či jsou do něj přimíchány náhražky.

Rozhodně se vždy vyplatí si proklepnout prodejce nebo značku, od které manukový med kupujete, a zeptat se na původ, balení a testovací certifikáty jejich zboží.

Známé anglické noviny, „The Daily Mail“, zrovna tento měsíc psaly o smutném výsledku nezávislých studií, díky kterým vyšlo na povrch, že pouze jeden ze sedmi vzorků takzvaného manukového medu je pravý a není nijak zfalšovaný.

Reklama

Komentáře

Reklama