Káva prý chrání před některými nádory a cukrovkou

Pití kávy chrání před dvěma druhy cukrovky a může také pomoci předejít rakovině tlustého střeva, konečníku a jater. Uvedli to odborníci, kteří se na vědeckém sympoziu ve Washingtonu zúčastnili diskusního panelu o pozitivech a rizicích konzumace tohoto oblíbeného nápoje.

"Neznamená to ale, že bychom propagovali kávu coby novou zdravou potravinu a chtěli po lidech, kteří kafe neradi, aby jej začali kvůli zdraví pít," řekl agentuře Reuters Rob van Dam z fakulty veřejného zdraví Harvardské univerzity, který vedl výzkum o vlivu kávy na prevenci cukrovky.


Podle Lenory Arabové z lékařské fakulty Kalifornské univerzity v Los Angeles (UCLA) je prokázáno, že pití kafe chrání před některými druhy rakoviny tlustého střeva a před zhoubnými nádory na konečníku a játrech. Arabová se odvolává na výsledky téměř čtyř stovek výzkumů zabývajících se konzumací kávy a rizikem vzniku rakoviny.


Preventivní účinky kávy jsou podle ní patrně dány tím, že káva snižuje v tlustém střevě množství cholesterolu, žlučových kyselin a vylučování přirozeně se vyskytujících sterolů. Urychluje se tak průchod zbytků potravy střevem a tím pádem se omezuje doba působení karcinogenů obsažených v jídle na vnitřní stranu tlustého střeva. Káva prý působí preventivně i díky dalším mechanismům.


Van Dam a jeho kolegové nyní provádějí klinický výzkum, jehož účelem je získat přesnější obraz o vztahu pití kávy a cukrovky. Pozitivní účinky kafe v tomto ohledu byly poprvé popsány v roce 2002. Od té doby bylo na toto téma provedeno více než 20 výzkumů.


Experti pod van Damovým vedením se snaží především zjistit, která složka kávy působí takto preventivně. Podle van Dama to ale pravděpodobně není kofein, neboť káva bez kofeinu má rovněž zmiňované účinky.


Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 

Komentáře (7)

 • Obrázek uživatele Jarmila Janoušková
  Jarmila Janoušková (anonym)

  Zajímalo by mě, proč pro zvýšenou hladinu cholesterolu se nedoporučuje pití turecké kávy a naopak překapávaná a instantní káva je prospěšná.

  Kvě 28, 2007
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Znáte kávu s houbou Reishi? klasická káva - krátkodobé dodání energie překyselení organismu vyplavování vápníku odvodnění organismu zatěžuje srdce vysoký obsah kofeinu a další negativní účinky způsobené kofeinem GANO káva - dlouhodobé dodání energie neutrální ph dodání minerálů nedochází k odvodnění posiluje srdce minimální obsah kofeinu a mnoho dalších pozitivních účinků díky vlastnostem houby REISHI http:/prinasimezdraví.tym.cz najděte si na webu jak se vyrábí instatní káva, budete překvapená

  Led 11, 2009
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Jakýkoliv výzkum prováděný v dostatečném rozsahu bude vždy směřovat k podpoře vaší teorie.

  Led 12, 2009
 • Obrázek uživatele www.biocoffe.dxneurope.eu
  www.biocoffe.dx... (anonym)

  www.biocoffe.dxneurope.eu

  Lis 11, 2009
 • Obrázek uživatele Patrica
  Patrica (anonym)

  Káva je lékem, ale musí být upravená v kávovaru bez socu, nejlépe presso. Můj lékař mi řekl, že je neškodná a dokonce prospěšná, proti rakovině tlustého střeva.

  Lis 11, 2009
 • Obrázek uživatele Marie
  Marie (anonym)

  www.biocoffe.dxneurope.euBohužel, DXN uvádí mylné informace o své firmě. Nemá schválen prodej ani výrobky k prodeji v ČR.Zatím je pouze v Maďarsku, odkud se k nám vozí.

  Feb 18, 2010
 • Obrázek uživatele Marta
  Marta (anonym)

  Znáte kávu s houbou...Kávu od Gano Excel s Ganodermou lucidum piju už více než rok, imunitu mám jako že železa, bolesti břicha už neznám, pálení žáhy taky ne. Hrozila mi operace tlustého střeva, vyšetření prokázalo, že není co operovat. Pila jsem Gano Cafe Classic 2x denně a brala tobolky Ganoderma 1 x denně.

  Zář 27, 2011

Přidat komentář

Reklama

Reklama