Reklama

Káva prý chrání před některými nádory a cukrovkou

Pití kávy chrání před dvěma druhy cukrovky a může také pomoci předejít rakovině tlustého střeva, konečníku a jater. Uvedli to odborníci, kteří se na vědeckém sympoziu ve Washingtonu zúčastnili diskusního panelu o pozitivech a rizicích konzumace tohoto oblíbeného nápoje.

"Neznamená to ale, že bychom propagovali kávu coby novou zdravou potravinu a chtěli po lidech, kteří kafe neradi, aby jej začali kvůli zdraví pít," řekl agentuře Reuters Rob van Dam z fakulty veřejného zdraví Harvardské univerzity, který vedl výzkum o vlivu kávy na prevenci cukrovky.


Podle Lenory Arabové z lékařské fakulty Kalifornské univerzity v Los Angeles (UCLA) je prokázáno, že pití kafe chrání před některými druhy rakoviny tlustého střeva a před zhoubnými nádory na konečníku a játrech. Arabová se odvolává na výsledky téměř čtyř stovek výzkumů zabývajících se konzumací kávy a rizikem vzniku rakoviny.


Preventivní účinky kávy jsou podle ní patrně dány tím, že káva snižuje v tlustém střevě množství cholesterolu, žlučových kyselin a vylučování přirozeně se vyskytujících sterolů. Urychluje se tak průchod zbytků potravy střevem a tím pádem se omezuje doba působení karcinogenů obsažených v jídle na vnitřní stranu tlustého střeva. Káva prý působí preventivně i díky dalším mechanismům.


Van Dam a jeho kolegové nyní provádějí klinický výzkum, jehož účelem je získat přesnější obraz o vztahu pití kávy a cukrovky. Pozitivní účinky kafe v tomto ohledu byly poprvé popsány v roce 2002. Od té doby bylo na toto téma provedeno více než 20 výzkumů.


Experti pod van Damovým vedením se snaží především zjistit, která složka kávy působí takto preventivně. Podle van Dama to ale pravděpodobně není kofein, neboť káva bez kofeinu má rovněž zmiňované účinky.


Zdroj: ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

Jarmila Janoušková (Po, 28. 5. 2007 - 10:05)
Zajímalo by mě, proč pro zvýšenou hladinu cholesterolu se nedoporučuje pití turecké kávy a naopak překapávaná a instantní káva je prospěšná.
Jana (Ne, 11. 1. 2009 - 21:01)
Znáte kávu s houbou Reishi?

klasická káva - krátkodobé dodání energie
překyselení organismu
vyplavování vápníku
odvodnění organismu
zatěžuje srdce
vysoký obsah kofeinu
a další negativní účinky
způsobené kofeinem


GANO káva - dlouhodobé dodání energie
neutrální ph
dodání minerálů
nedochází k odvodnění
posiluje srdce
minimální obsah kofeinu
a mnoho dalších pozitivních
účinků díky vlastnostem houby
REISHI
http:/prinasimezdraví.tym.cz

najděte si na webu jak se vyrábí instatní káva, budete překvapená
Návštěvník (Po, 12. 1. 2009 - 08:01)
Jakýkoliv výzkum prováděný v dostatečném rozsahu bude vždy směřovat k podpoře vaší teorie.
www.biocoffe.d… (St, 11. 11. 2009 - 16:11)
www.biocoffe.dxneurope.eu
Patrica (St, 11. 11. 2009 - 17:11)
Káva je lékem, ale musí být upravená v kávovaru bez socu, nejlépe presso. Můj lékař mi řekl, že je neškodná a dokonce prospěšná, proti rakovině tlustého střeva.
Marie (Čt, 18. 2. 2010 - 06:02)
www.biocoffe.dxneurope.euBohužel, DXN uvádí mylné informace o své firmě. Nemá schválen prodej ani výrobky k prodeji v ČR.Zatím je pouze v Maďarsku, odkud se k nám vozí.
Marta (Út, 27. 9. 2011 - 14:09)
Znáte kávu s houbou...Kávu od Gano Excel s Ganodermou lucidum piju už více než rok, imunitu mám jako že železa, bolesti břicha už neznám, pálení žáhy taky ne. Hrozila mi operace tlustého střeva, vyšetření prokázalo, že není co operovat. Pila jsem Gano Cafe Classic 2x denně a brala tobolky Ganoderma 1 x denně.
Reklama