Koření jako lék
BAZALKA
Oživuje nervový systém a stimuluje duševní koncentraci. Její esence se používá proti bolení v krku, migrénám a zažívacím potížím. Užívejte v malých dávkách a zředěnou, protože je velmi koncentrovaná.
BERGAMOT
Jeho esenciální výtažek je velmi koncentrovaný. Slouží k přípravě ochucených čajů. Má antiseptické vlastnosti, zklidňující účinky na nervový systém a působí antidepresivně. Jeho esence se používá k péči o pleť, proti úzkosti a jako odstraňovač pachů v domácnosti. Při užívání platí tatáž pravidla jako pro bazalku.
CITRON
Toto běžně používané ovoce má mnoho léčivých účinků. Odstraňuje infekce, působí antisepticky. Vdechování jeho esence snižuje horečku. Je velmi účinnou zbraní proti chřipce a bolení v krku.
ESTRAGON
Povzbuzuje chuť k jídlu. Jeho esence má na tělo dynamizující účinky.
FENYKL
Podporuje zažívání.Působí proti nadýmání a zácpě. Má močopudné účinky. Používá se proti celulitidě a nadváze.
HŘEBÍČEK
Má antiseptické a posilující vlastnosti.Zklidňuje žaludek. Používá se zejména k utišení bolesti zubů.
KMÍN
Kmín usnadňuje zažívání a zvýrazňuje chuť mnoha jídel. Dynamizuje tělo i ducha. Zmírňuje křeče ve střevech a menstruační bolesti.
KORIANDR
Má povzbudivé psychické účinky, napomáhá uvolnění. V čínském léčitelství je uznáván její dezinfekční účinek. Používal se jako lék proti otravám z potravy. Obsahuje silice, které napomáhají rozpouštět hleny, mírní křeče a vzbuzují chuť k jídlu.
MAJORÁNKA
Používá se při vaření i jako čaj. Čaj má schopnost tišit menstruační bolesti. Její esence je stimulující.
MÁTA PEPRNÁ
Zahřívá organismus, vzpružuje tělo i ducha. Léčebně se předepisuje při nevolnosti, zvracení, průjmu a žaludečním kataru, při příliš malé produkci žluči, nachlazení, bolestech nervů a revmatismu.
MUŠKÁT
Má stimulující účinky na organismus i duševno. Může vyvolávat halucinace, neboť jedna z jejích složek, myristicin, má složení velmi podobné meskalinu.
PAPRIKA
Podporuje zažívání, povzbuzuje organismus.
PEPŘ
Je močopudný, urychluje vylučování toxických látek z organismu a podporuje chuť k jídlu. Jeho esence je posilující, blahodárně působí na krevní oběh a trávení.
POMERANČ
Když se vůně jeho esence rozšíří po místnosti, má uvolňující účinky na organismus i myšlení.
SATUREJKA
V luštěninových jídlech napomáhá odstraňovat nadýmaní. Stimuluje zažívání, vzbuzuje chuť k jídlu a zastavuje průjem.
SKOŘICE
Zvýrazňuje chuť jídel i nápojů. Má jedinečnou exotickou vůni. Je to účinné antiseptikum, podporuje krevní oběh a zažívání.
ŠALVĚJ
Vzpružuje tělo i ducha. Stimuluje zažívání, zmírňuje křeče, snižuje pocení a tvorbu slin, pomáhá zastavovat průjem a má desinfekční účinky.
TYMIÁN
Posiluje organismus i mysl. Doporučuje se v případech deprese či ztráty životní energie. Působí proti špatnému zažívání a nadýmání. Jeho esence má silné antiseptické účinky. Jeho rozprašování ve vzduchu zamezuje šíření infekčních chorob.
ZÁZVOR
Toto koření, podle některých silné afrodisiakum, jistě není třeba představovat. Odedávna se používá v čínském lékařství, usnadňuje trávení, podporuje chuť k jídlu a krevní oběh. Dodává energii, oživuje tělo i ducha.
Autor: mk
Komentáře
Jinak každýmu asi pomáhá něco jinýho. Říká se, že je dobrá vilcacora, ale ta taky pomůže jen někomu. Jinak bych fakt radila mrknout na net. Já teď řešila něco podobnýho s babičkou, takže vím, že je tady toho dost.
"MUDr. Vilma Partykova - Varime nemocnym rakovinou"
http://www.sweb.cz/urinoterapie/u_varime_obsah.htm
Akoholismus (pl = polévková lžíce, čl = čajová lžička) Narkolog Alexandr Antonov sděluje Lidský organismus vyrábí denně kolem 10 gramů lihu, což vydá za 50 g vína. Při pravidelném užívání alkoholu tělo přestává líh tvořit a potřebuje ho dostávat zvenčí. Lze od alkoholu odejít, ale ženský organismus je považován za téměř nevyléčitelný ze závislosti na alkoholu. Léčení trvá mnoho let, někdy až třicet, než se změní chemické pochody v organismu. Je to velmi těžká nemoc. Čaj na odvykání od alkoholu 1pol.lžíce přesličky rolní, 1 pl kořene lékořice, půl pl pelyňku, 1 pl mateřídoušky, na to 1 l horké vody – asi 90 – 95 stupňů, nejlépe do termosky, nechat stát přes noc. Ráno scedit. Pít před jídlem po jedné třetině sklenice 3x denně. Pelyněk léčí játra při alkoholismu i při hepatitidě. Odvykání od alkoholu napomáhá při tomto čaji měnit chuť, alkoholikovi přestává alkohol chutnat. Lékořice posiluje působení ostatních bylin. Čaj proti alkoholismu Do termosky, nebo vařit na velmi malém ohýnku: 2 pl třezalky, 2 pl řebříčku, 2 pl měsíčku lékařského, 2 pl kukuřičných vlasů, 2 pl pelyňku. Kukuřičné vlasy podporují funkci ledvin. Zalít půl litrem vařící vody. Pije se před jídlem po půl sklenici. Po 4 měsících se těžká alkoholička zbavila závislosti na alkoholu. Hodnocení lékařkou fytoterapeutkou: Je nutná velmi silná motivace. Pacient to musí sám chtít! Z hlediska WHO 100 g červeného kvalitního vína je léčivé pro kardiaky, protože kvalitní suché červené víno obsahuje kumariny, které kladně ovlivňují krevní obraz a brzdí rozvoj ischemické choroby srdeční. Ale je riziko návyku! Třezalka je bylina na sto chorob, včetně alkoholismu. Čaj proti závislosti 3 pl třezalky, 2 pl ostropestřce mariánského, 3 pl šípků, které jsou dobrým prostředkem pro vitamín C, 3 pl máty peprné, promíchat, 1 pl této směsi zalít 1 skl.vařící vody, stát zakryté 30 min. Přecedíme a vymačkáme, pak přidáme šťávu ze tří citrónů, 50 g medu. Po 1 třetině skl. 3x denně 30 min. před jídlem. Pít 2 – 3 měsíce. Nebudete pak ve stavu závislosti. Játra poškozená alkoholem Při poškozených játrech (alkohol) ráno nalačno půl čaj. lžičky rozemletých semen ostropestřce mariánského.

Totéž to úplně není, protože výluh či tinktura z byliny nebude obsahovat pouze atropin, ale i další látky, které jsou v bylině obsaženy.
- Odpovědět
Pošli odkaz