Kořenová zelenina v zimě

Organicky pěstovaný celer, petržel, bílá ředkev, pastiňák - to je ta nejlepší zelenina pro zimní měsíce. Dobře se skladuje a obsahuje cenné živiny. Důležitá je však správná úprava.

Pro zachování vitamínů jsou vhodná následná doporučení:

Kupujte pouze zeleninu, která není otlučená či nahnilá.

Zeleninu připravujte raději v páře (vyjímkou je vařená zeleninová polévka). Dušená zelenina si uchová  více vitamínů i výraznější chuť..

Pořiďte si kvalitní nůž - ocelový či keramický. Rez na noži ničí vitamíny. Výhodou keramických nožů je, že na sebe neváže pachy.

Kořenová zelenina, ale např. i brokolice uvolní více zdraví prospěšných živin, pokud je tepelně zpracovaná než syrová.

Kvalitní tuk přidaný do jídla, pomůže při vstřebávání v tucích rozpustných vitamínů (např. betakarotenu z mrkve).

mk

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele Jirka
  Jirka (anonym)

  Zkuste celer nakrájený jako na drobnější hranolky a osmažený na olivovém oleji, mírně posolit, je to výborná příloha a dá se mlsat i u televize jen tak. Osmažením se zmírní výrazná celerová příchuť.

  Feb 16, 2013
 • Obrázek uživatele ...
  ... (anonym)

  kořenová zelenina je ideální "zimní" potravina, s využitím organizmu prospěšných látek pomůžeme vařením, jak je uvedeno v článku. výborné "zimní" jídlo jsou samozřejmě brambory, zelí, kapusta, brokolice a pod. taktéž jiné "kořeny". v zimě je lepší zeleninu dusit, vařit, případně péci, z ovoce jsou nejlepší jablka, hrozno, sušené křížaly nebo ořechy. v zimním období se metabolizmus zpomaluje, pomáháme mu i tím, že organizmus nezatěžujeme na trávení náročnými potravinami, ale hutnější pokrm (kaše, dušená či vařená zelenina, kompoty a pod.) neškodí. na jaře pomalu začínáme "oživovat" přidáním více čerstvých chodů do našeho jídelníčku, více pijeme (raději převařenou) vodu nebo pročišťující čaje z neškodných bylinek.

  Feb 22, 2013
 • Obrázek uživatele Aneta juhanakova
  Aneta juhanakova (anonym)

  anulevrtule.blog.cz Prosím kouknete se na můj blog Děkuji

  Bře 13, 2013

Přidat komentář

Reklama

Reklama