Kozí mléko může podpořit duševní vývoj dětí

Zamysleli jste se někdy nad tím, proč je každé dítě jiné? Jak a kdy se u něj vyvíjí mozek, schopnost učení, paměť, soustředění? Jak to, že některé dítě je divoké a jiné klidné? Existuje nějaká možnost, jak své dítě podpořit? A proč zrovna moje dítě trpí ADHD? To jsou otázky, které si klademe v souvislosti s rozvojem dětské psychiky, která je velmi složitá. Pokusíme se proniknout do tajů dětského mozku a zodpovědět si ty hlavní otázky.

Největší změny v lidském mozku proběhnou během prvního roku života, kdy se mozek objemově zdvojnásobí. Kromě velikosti se mění i množství nervových spojení, neustále se vytvářejí nové nervové dráhy, které umožňují přenos nervových signálů. Duševní schopnosti se vyvíjejí od samého narození. „S dosažením konečné velikosti mozku (cca 5. - 6. rok věku) rozvoj nervové soustavy nekončí, nýbrž dále pokračuje až do zralého věku,“ říká výživová poradkyně Bc. Iva Šmrhová.    

 

Podpořte duševní vývoj dětí

Duševní vývoj u dítěte můžeme podporovat nejrůznějšími aktivitami. Samozřejmě jiné aktivity volíme pro miminko a jiné pro předškoláka. Obecně platí, že činnost pro dítě musí být přiměřená jednak jeho věku a jednak jeho mentálnímu vývoji. Dítě se učí prakticky všemi činnostmi, které provozuje. „Velký význam v dětství mají hry, pozorování a napodobování druhých osob, dále pak nejrůznější dětské aktivity: kreslení, sportovní hry, zpěv, hra na hudební nástroje a ve školním věku samozřejmě vyučování,“ říká Iva Šmrhová. Denní program dítěte by měl být pestrý a vyvážený. Pro správný duševní vývoj dítěte je ale také velmi důležitý dostatek odpočinku, kvalitní výživa a dostatek kvalitního spánku. 

 

Pro správný vývoj mozku je však velmi důležitá výživa. „Mezi hlavní výživové látky patří nenasycené mastné kyseliny (NEMK). Dále bílkoviny, vitaminy skupiny B, minerály - železo a stopové prvky - jód a zinek,“ říká Iva Šmrhová a vysvětluje: „Lidský mozek je přibližně z jedné třetiny tvořen NEMK, které mají klíčový vliv na psychomotorický a mentální vývoj dítěte. Vědeckými studiemi, které proběhly u nás i v zahraničí bylo prokázáno, že tyto látky podporují schopnost učení, rozvoj paměti a soustředění u dětí i dospělých.“

 

U dětí můžete ovlivnit depresi i hyperaktivitu

Podle výživové poradkyně je alarmující, že v dětské stravě a také např. ve stravě těhotných žen je příjem NEMK nedostatečný. Podle posledních studií může mít tento nedostatek negativní vliv na počet předčasných porodů, na rozvoj duševních schopností, především na zhoršení paměti a schopnosti soustředit se. Tento nedostatek má svůj vliv také na nervozitu i úzkost a bývá spojován také s vyšším rizikem depresí u dětí i u dospělých. Bohužel se skutečně mohou vyskytovat již u dětí. Vhodnou výživou je do jisté míry možné pozitivně podpořit průběh tohoto onemocnění. NEMK pomáhají zlepšit paměť a podpořit tolik potřebné soustředění u dětí s poruchou ADHD. Studie popisují lepší spolupráci dětí s učiteli a celkové zklidnění v souvislosti s obohacením jídelníčku o nenasycené mastné kyseliny. 

 

Kozí mléko jako elixír na lidský mozek?  

„Bylo zjištěno, že kozí mléko obsahuje látky, které pomáhají podpořit správný vývoj mozku u dětí a navodit duševní rovnováhu,“ říká Šmrhová a vysvětluje: „Pomáhají podpořit paměť a soustředění, mírní pocity úzkosti. Kozí mléko obsahuje významný podíl nenasycených mastných kyselin a dalších látek nezbytných pro správný vývoj a činnost mozku. Tyto poznatky je možné využít také u dětí neklidných, citlivých a úzkostných. U kojenců, kteří nemohou být z nějakého důvodu kojeni, je velmi prospěšné podávat kojeneckou výživu na bázi kozího mléka, neboť se jedná o přirozený zdroj NEMK, který kojená miminka přijímají z mateřského mléka. O výhodách kojeneckých mlék na bázi kozího mléka pro kojence a malé děti vás přesvědčí každý lékárník.“  

 

Kozí mléko proti nervozitě

Z uskutečněných vědeckých studií také vyplývá, že kozí mlého se může pozitivně uplatit při stresu, pomoci zmírnit vnitřní napětí a navodit duševní rovnováhu. Pravidelná konzumace kozího mléka u dospělých napomáhá také ke snížení nervozity a předpokládá se i snížení počtu záchvatů migrén. 

 

Tip! Jídelníček pro rodinu

Nezapomeňte na význam zdravého jídelníčku své rodiny z pohledu NEMK obecně! Alespoň 2x týdně zařaďte tučnější mořské ryby (losos, makrela). Tím pokryjete potřebnou dávku kyseliny dokosahexaenové (DHA), cenné NEMK.  Pro studenou kuchyni používejte kvalitní rostlinné oleje lisované za studena (slunečnicový, lněný, řepkový, sojový). Výborným zdrojem kyseliny alfa-linolenové (ALA) jsou oříšky (vlašské), semínka (dýňová, slunečnicová), obilné klíčky, mandle, sója a listová zelenina. Jídelníček dětí i dospělých můžete zpestřit kozí kaší, která přináší všechny benefity kozího mléka.   

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související články: 

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele Luky
  Luky (anonym)

  Kozí mléko může pomoci, pokud je nepasterizované. Když je u krav telátko krmeno pasterizovaným mlékem, tak umře. A kozy snad nejsou krmeny GMO jako krávy.

  Lis 30, 2017
 • Obrázek uživatele Jan
  Jan (anonym)

  Nevím, zda kozí mléko může podpořit vývoj čehokoliv. U mne by asi podpořilo to, že bych se po něm vyblil, protože musí strašně smrdět. A pokud je nepasterizované, jak tady někdo doporučuje, tak musí být to mléko ještě infekční.

  Pro 01, 2017
 • Obrázek uživatele Julie
  Julie (anonym)

  to sice ano, ale co v případě, že dítě mléčne výrobky jíst nemuže a mléko taky pít nemuže?

  Led 06, 2020

Přidat komentář

Reklama

Reklama