Kyselé zelí proti rakovině?

Podle zjištění finských vědců obsahuje kysané (fermentované) zelí izothiokyanáty, které jsou řazeny mezi látky se silně antikancerogenními účinky. Ve studiích na zvířatech bylo pozorováno významné preventivní působení izothiokyanátů zejména proti karcinomu plic, prsu, kolon a jater.

Zajímavé je, že čerstvé ani vařené (sterilované) zelí tyto látky neobsahuje, dostávají se do potraviny až v průběhu procesu kysání, kdy se původně přítomné glukosinoláty enzymaticky mění v jiné látky, z nichž převážná většina jsou právě izothiokyanáty.

Tento názor podporují i výsledky epidemiologické studie, sledující zdravotní stav polských žen, které emigrovaly do USA. Mezi emigrantkami byla výrazně vyšší incidence nádorových onemocnění, než ve srovnatelném vzorku žen, které zůstaly v Polsku. Může to být tím, že Poláci konzumují výrazně více kysaného zelí než Američané?

Další studie zjistily, že látky, obsažené v zelí, inhibují prokarcinogenní působení estrogenu, hormonu, jehož spouštěcí úloha u estrogen-dependentní varianty rakoviny prsu je známa.

Přidejme vysoký obsah vitamínu C, minerálů, vlákniny a dalších zdraví prospěšných organických látek, a zjistíme, že zelí je možná jednou z vůbec nejzdravějších potravin. Naši předkové, kteří sice byli ochuzeni o zářivý lesk restaurací ?McDonalds?, ale prosté brambory s kysaným zelím měli téměř na denním jídelníčku, možná nebyli tak hloupí...

Bližší info a zdroj: www.eurekalert.org

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (19)

 • Obrázek uživatele TC
  TC (anonym)

  Má reakce se týkala tvé reakce nikoliv článku.

  Lis 25, 2005
 • Obrázek uživatele Jitka
  Jitka (anonym)

  Ono také záleží na tom v jakém stavu se ti Američani těch 79 let dožívají. Úroveň technické medicíny tam bude určitě vysoká, takže není problém lidi udržet při životě na přístrojích pěknou řádku let a zvýšit statistiky. Připomíná mi to, jak jsem jednou četla o tom, jak je v USA velmi nízká novorozenecká úmrtnost. Dokáží zachránit mimča o váze 600 g. Ale za jakou cenu, s jakými zdravotními následky a zatížením celé rodiny do budoucnosti?

  Lis 23, 2005
 • Obrázek uživatele coroner
  coroner (anonym)

  Pokud si TC, přečteš článek pořádně, tak v něm není ani náznak srovnávání průměrné délky života žen ve vyjmenovaných zemích. O to v článku vůbec autorovi nešlo. Reaguješ tedy na něco úplně jiného. Článek se týká pouze poznatku finských vědců, že kyselé zelí (něco z něj) patrně působí jako činitel, který snižuje pravděpodobnost onemocnění některými druhy rakovin u neemigrujících Polek. Jinak souhlasím s Jitkou, protože moderní medicína dnes může při životě udržet dvacet let i mrtvolu. Něco jiného je však zvyšující se průměrná délka věku a kvalita života ve vysokém věku.

  Lis 24, 2005
 • Obrázek uživatele coroner
  coroner (anonym)

  Otazník v názvu článku šlo klidně vynechat, protože zelí takto skutečně může fungovat. Ovšem není rakovina jako rakovina. Rakovina prsu patří do kategorie rakovin, které vznikají hlavně z hlenotvorných potravin s extrémní expanzivní energií (např. mléko), která je ještě podpořena taktéž energeticky expanzivním charakterem estrogenu. Když se dva extrémy průběžně delší dobu sčítají, může dojít k průšvihu. Kvašené zelí má opačnou energetickou kvalitu, na které se podílí zejména tlak, sůl (nejlépe nerafinovaná mořská bez jódu) a čas. Dochází tedy k určité kompenzaci nevýhodného stavu. Pozor ale na krátkodobě kvašené zelí, protože to má energetickou kvalitu, která by mohla spíš rakovinu prsu ještě podpořit. Důležité je také rozlišovat mezi použitím preventivním a léčebným, kdy už onemocnění propuklo. Jinak je běžně známo, že např. Japonci a Číňané, kteří přejdou po emigraci do USA na tamní nezdravý stravovací model, během jedné generace trpí - procentuelně vzato - stejnými chorobami jako Američané. Tradičně se stravující japonské a čínské ženy nepoužívají např. vůbec mléko a výrobky z něj. Když pak v USA podlehnou lákadlům tamních mlékárenských firem, speciálně u rakoviny prsu vyskočí jejich nemocnost o stovky procent ve srovnání se stavem v jejich mateřských zemích. Je tedy logické, že stejně tak některé zákonitosti platí pro emigrující Polky.

  Lis 18, 2005
 • Obrázek uživatele Im
  Im (anonym)

  Co má Big Mac společného se zelím?Poku vím tak tyto restaurace nebrání konzumu zelí.(příště pište k věci nebo toho nechte.

  Led 09, 2006
 • Obrázek uživatele TC
  TC (anonym)

  Ohledávači mrtvol, Průměrná délka života ženy v USA je 79 let v Číně 74 let, v Polsku 77. Přestěhováním do USA mají šanci si prodloužit délku života o 2 až 5 let. Tolik statistika, kterou tak rád používáš.

  Lis 23, 2005
 • Obrázek uživatele coroner
  coroner (anonym)

  No jo, ale já jsem průměrnou délku života žen, kterou uvádíš, neporovnával, protože ta s rakovinou nemusí mít vůbec nic společného.

  Lis 25, 2005
 • Obrázek uživatele Sylvie
  Sylvie (anonym)

  Já zelímu věřím, ale na druhé straně prý ho nemají konzumovat lidi s onem.štítné žlázy, že ubírá jód

  Bře 31, 2009
 • Obrázek uživatele Sarmomilka
  Sarmomilka (anonym)

  Prosim, nevite nekdo kde se v Praze da koupit hlavkove kysane zeli na bulharskou nebo srbskou sarmu?

  Bře 19, 2010
 • Obrázek uživatele fej
  fej (anonym)

  Též mám dotaz: Kde se v Praze dá koupit "Křimické" kysané zelí? Jsem na něj fanda....

  Bře 19, 2010
 • Obrázek uživatele Sarmomilka
  Sarmomilka (anonym)

  A jake je to zeli?

  Bře 19, 2010
 • Obrázek uživatele fej
  fej (anonym)

  kysané zelí ze zelárny z Křimic u Plzně. maí i své webovky. Je to výborné zelí, takové, jako dělávala má babička...ale v běžné prodejní síti není..... nebo to někdo v Praze přece jen prodává?? PS: proti rakovině asi nepomáhá :-))), ale mně prostě chutná

  Bře 20, 2010
 • Obrázek uživatele Martin
  Martin (anonym)

  Má reakce se týkala tvé...Je to individuální,v Číně je udřou k smrti a v Americe se zlikvidují sami obžerstvím a fetem.Až na pár vyjímek .

  Led 18, 2011
 • Obrázek uživatele Zelí - Křimice
  Zelí - Křimice (anonym)

  kysané zelí ze zelárny z...Naše webovky: www.krimicke-zeli.cz Budem se snažit dodávat i do Prahy.

  Pro 05, 2011
 • Obrázek uživatele Vladimír
  Vladimír (anonym)

  Prosim, nevite nekdo kde se v...Zdravím, kysané zelí co potřebujete na sarmu se jmenuje futožské a je nyní v prodeji v obchodě v Žitné a nebo Sekaninově, kde je bistro se srbskými specialitami;) www.maxima-trade.cz

  Říj 30, 2012
 • Obrázek uživatele Dominika
  Dominika (anonym)

  Nakládáte si doma vlastní zelí? Já jsem se teď docela zaměřila na zdravou stravu, ale na domácí zpracování nemám úplně čas. Kde koupit dobré kvašené zelí nebo zeleninu?

  Srp 28, 2021
 • Obrázek uživatele Erika
  Erika (anonym)

  Slyšela jste někdy o kimchi? Je to fermentovaná zelenina, která se nejvíce používá v Jižní Koreji. Má to svoji specifickou chuť, kterou jsem si prostě zamilovala. Jsem členem kimchi clubu, takže mi domů chodí zásoba kimchi pravidelně. Postupně jsem to naučila jíst celou rodin. Je to super zdravá potravina, která se stará o správné zažívání a působí i jako prevence rakoviny tlustého střeva.

  Srp 29, 2021
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Dealerka na kimchi už je tady taky.

  Srp 30, 2021
 • Obrázek uživatele Michal
  Michal (anonym)

  Blbec co má potřebu vše dementovat už je tady taky :-)

  Srp 30, 2021

Přidat komentář

Reklama

Reklama