Lékaři, stravování a životospráva pacientů

Lékaři mají u pacientů nesmírnou autoritu. Jejich slovo je pro mnoho pacientů téměř svaté.

Mnozí lidé nad radami, jak zdravě žít; pouze mávnou rukou. Když však totéž slyší při návštěvě ordinace, přinejmenším v tu chvíli to na ně velmi zapůsobí, a mnozí se tím začnou i dlouhodobé řídit. Mnohé lidi také ani sebelépe propracovaně argumenty o zdravotní vhodnosti či nevhodnosti jednotlivých, potravin nepřesvědčí. Když jim však totéž doporučí lékař, věří mu bez nejmenších pochybností a jakékoliv jiné mínění odmítají.

Při svých přednáškách v nemocnicích či kdekoliv jinde, kde bylo velké zastoupení lékařů z praxe, jsem se vesměs setkával s lékaři, kteří měli hluboký zájem obdržet a přijmout co nejlepší. nové informace a chtěli tyto poznatky co nejlépe uplatnit v léčeni svých pacientů. Pokud tedy lékaři budou dostávat správné informace, nesmírně významně v dobrém směru ovlivní životosprávu a konkrétně stravování obyvatel. Nesetkal jsem se snad s jediným praktickým lékařem, který by nebyl nakloněn získávání nových poznatků a znalostí.Lékaři, kteří neléčí konkrétní pacienty a kteří získali určité byrokratické pravomoci a funkce, na jejichž základě z moci úřední rozhodují, co je zdravé a co nezdravé, případně vydávají příslušná nařízení, tito lékaři - úředníci jsou ve zcela jiné situaci. Pro svou kariéru nepotřebují znalosti, ale známosti. Nepotřebují aby spolupracovali s nejlepšími odborníky, nýbrž potřebují spolupracovat s těmi, kteří mají nejlepší přístup k přidělování funkcí, moci a peněz.Takoví kariéristé měli u nás v minulosti bezvýhradnou kontrolu nad prostředky šíření informací o výživě a mohli tak desetitisicícům našich lékařů poskytovat nesprávné údaje o vztahu výživy a zdraví. Tragédií je, že mnozí z těchto úředníků dodnes zůstávají ve vedoucích funkcích a používají stejný způsob klamání odborné i laické veřejnosti jako dříve. Každé nepravdivé tvrzení, které mají nějaký zájem prezentovat, jednoduše zdůvodní slony: "lékařská věda prokázala" anebo "lékaři doporučují". Osvojují si tak právo hlásat jménem nejen všech českých lékařů, ale dokonce lékařů na celém světě názory, které jsou dnes vlastní už pouze jejich úzké skupince.Kromě toho sám obrat "lékařská věda prokázala" je nesmyslný. Véda o výživě je samostatný obor, který není součástí lékařství. Je to interdisciplinární obor, který stojí na pomezí matematiky-statistiky a informatiky na straně jedné a lékařství, biologie, biochemie a dalších oborů na straně druhé.O tom, zda je jeden typ stravování zdravější než druhý, se můžeme přesvědčit pouze tím, když srovnáme zdravotní stav lidí, kteří se stravují prvním a druhým způsobem. Tento způsob vyhodnocení je ovšem matematicko-statistický.

Na základě lékařských znalostí můžeme vytvořit stovky a tisíce zdůvodnění toho, který typ stravování je zdravější, proč je zdravější a o jak mnoho je zdravější. Jenže prostředky lékařské vědy nemůžeme rozhodnout, které z těch stovek a tisíců lékařsky zdůvodněných tvrzení je správné.Pokud však vezmeme výsledky a matematicko-statistickými metodami je vyhodnotíme, potom je výsledek jediný a jednoznačný. Přesto by žádný, alespoň trochu kritický matematik neřekl: matematická věda doporučuje tu a tu stravu, matematici doporučují tu a tu stravu.


Zdroj: Stop nemocem - Tomáš Husák - Pragma

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (5)

 • Obrázek uživatele Lenka
  Lenka (anonym)

  Nikdy v životě mi lékař neřekl, že při chřipce bych měla jíst, co nejméně, aby se organismus pročistil a měl dostatek energie na uzdravení. Řekla mi to až má sousedka - masérka a léčitelka. Do té doby jsem do sebe vždy i přes celkové nechutenství natlačila to, co máma uvařila (obvykle maso, knedlíky a omáčka), spolkla acylpirin, popř. lékařem předepsaná antibiotika i když ty prý na virovou chřipku vůbec nezabírají a léčila se dva týdny. Poté, co jsem přešla při chřipce na půst, popř. jen trochu zeleninové polévky či dušené zeleniny a dostatek tekutin, tak se mé chřipky zkrátily až na neuvěřitelných pět dní, popř. pokud jsem zachytila úplný začátek, tak na dva dny.

  Čer 30, 2001
 • Obrázek uživatele Vilík
  Vilík (anonym)

  Tělo potřebuje energii na popasování se s infekcí a trávení, zvláště nedobře nakombinované stravy, je velice energeticky náročnou činností. Jak se tělo rozhodne, kam svou energii má vrhnout? Plný žaludek má přednost! Proto půst nebo minimální příjem stravy je to nejlepší řešení! A když tělo signalizuje problém, chce to jen dopřát mu klid a ono si poradí.

  Črv 01, 2001
 • Obrázek uživatele Lenoch Anna
  Lenoch Anna (anonym)

  Ahojky, tenhle příspěvek je spíš vlastně inzerát - neznáte někoho, kdo by se zabýval sestavováním jídelníčku ? Přišla jsem s rodinou na to, že největší problém není uvařit, ale vymyslet, co se má vařit. Za jakýkoli typ na někoho, kdo má tohle jako koníčka, na mailadresu předem děkuji.

  Srp 20, 2001
 • Obrázek uživatele ivana
  ivana (anonym)

  nejzdravější jsou štávy z ovoce i zeleniny je to lék na vše

  Lis 17, 2007
 • Obrázek uživatele jarcek
  jarcek (anonym)

  souložit a souložit

  Lis 17, 2007

Přidat komentář

Reklama

Reklama