Listová zelenina pro zdravé srdce a cévy

Všichni víme, že listová zelenina je zdravá, ale víte, proč je pro naše zdraví takovým přínosem? Existuje spousta důvodů, ale pokud jde o zdraví srdce, tajemstvím mohou být nitráty a chlorofyl.

V příspěvku publikovaném v časopise Journal of Clinical Investigation se výzkumníci z University of Pittsburgh domnívají, že vysoké hladiny nitrátů by mohly částečně vysvětlit přínosy stravy bohaté na listovou zeleninu pro cévní systém.

Od 19. století se pacientům s anginou pectoris podávají nitráty, aby dilatovaly - rozšiřovaly jejich tepny a zvyšovaly průtok krve.

Cévní onemocnění (poruchy oběhového systému) mohou vést k infarktu, mrtvici a dokonce ke smrti. Výzkumníci z Pittsburghu poukázali na to, že typická léčba těchto poruch, jako je bypass a angioplastika, ve skutečnosti může poranit cévy a vést k nadměrné proliferaci cévních buněk způsobem, který omezuje tok krve.

Podle výzkumníků je oxid dusnatý důležitou molekulou, která pomáhá udržovat kontraktilitu a zdraví buněk hladkého svalstva cév. Více studií spojilo vaskulární onemocnění se sníženou hladinou oxidu dusnatého a předpokládá se, že terapie zvyšující dostupnost oxidu dusnatého mohou přispět k ochraně zdraví cév.

Obvykle je oxid dusnatý v našem těle syntetizován z aminokyseliny L-argininu enzymem nazvaným syntáza oxidu dusnatého. Ve výzkumu z University of Pittsburgh bylo zjištěno, že když potkani utrpěli zranění cév, tak syntéza byla narušena. Byl však aktivován sekundární proces, který generuje kyselinu dusičnou z nitrátů.

Vědci zjistili, že doplnění ​​nitrátů potkanům před vyvoláním poškození cévy významně omezilo rozsah poškození, zatímco dieta s nízkým obsahem nitrátů ho zhoršila.

Vlastnosti chlorofylu pro podporu zdraví srdce

Chlorofyl je základní živinou pro zdraví srdce ze dvou důvodů: 1) obsahuje hořčík, který se používá k výrobě energie v každé buňce těla tím, že je součástí všech enzymů, které buď využívají, nebo syntetizují ATP, a je podstatnou složkou ve více než 300 enzymatických reakcích v lidském těle. Vzhledem k tomu, že srdeční sval je jedním z orgánů našeho těla, který vyžaduje neustálou energii, přispívá chlorofyl  jako zásobník hořčíku k podpoře kardiovaskulární zdraví. 2) je převeden trávením na metabolity, které vstupují do našich mitochondrií a umožňují zvýšenou produkci ATP a snížení reaktivních forem kyslíku. Tento proces může zesílit dostupnou energii našeho srdečního svalu.

Jaké druhy zeleniny jsou nejlepší pro vaše srdce?

Listová zelenina a kořenová zelenina jsou dobrým zdrojem nitrátů. Červená řepa, celer, špenát, salát, mrkev a ředkvičky mají obvykle nejvyšší hladiny.

Kromě vaskulárního zdraví existuje mnoho dalších dobrých důvodů k jídlu listové zeleniny. Zeleniny mají širokou škálu nutričních výhod. Obsahují vitaminy A, C, E a K, kyselinu listovou, stejně jako vynikající množství vápníku, železa, draslíku, hořčíku, fosforu a zinku, nemluvě o vláknině, folátu, chlorofylu, mikronutrientech a fytochemikáliích, které chrání před onemocněními.

Obsahují také informační molekuly, jako jsou mikroRNA, které dle výzkumu mohou pomoci koordinovat genovou expresi způsobem, který činí tyto potraviny zásadní pro udržení našeho zdraví a pohody.

Listová zelenina je také bohatá na antioxidanty proti rakovině. Obecně řečeno, čím tmavší jsou listy, tím více živin zelenina obsahuje.

Kromě běžných salátů je vhodné zařadit třeba i čínské zelí, kapustu,zelenou hořčici, brokolici a listy pampelišky. Tyto zelené rostliny jsou silnéí spojenci pro vaše tělo, které pomáhají očistit krev, posilovat imunitní systém, podporovat dobré střevní bakterie (probiotika) a zlepšovat funkci oběhu, jater a ledvin.

Dejte zelené zelenině šanci. Vaše tělo vám poděkuje.

Autor: mk

Zdroj: greenmedinfo.com

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (5)

 • Obrázek uživatele milan
  milan (anonym)

  Jaá sleduji na Ruském vysílání pořad Zdravý život.a tam se toho dozv ím podstatně více a také názorným vysvětlením.

  Pro 12, 2018
 • Obrázek uživatele Jarek
  Jarek (anonym)

  Slyšel jsem, že pro zdravé srdce je také velmi vhodná kvašená zelenina. Víte o tom někdo víc? V poslední době jsem se totiž začal zajímat více o své zdraví, ale zrovna listová zelenina není úplně moje oblíbená…

  Čer 23, 2021
 • Obrázek uživatele Karolína
  Karolína (anonym)

  Ano, to jste slyšel dobře. Já mám hodně ráda kimchi, což je takový křupavý salátek z kvašené zeleniny. Kimchi pochází z Jižní Koreje a je velmi zdravé, dokonce patří mezi 5 nejzdravějších potravin na světě. Má pozitivní účinky jak na kardiovaskulární systém, tak i na zažívací trakt.

  Čer 24, 2021
 • Obrázek uživatele Jarek
  Jarek (anonym)

  A to kimchi si vyrábíte doma nebo se to dá někde koupit? Docela mě to zaujalo, tak bych to rád vyzkoušel.

  Čer 25, 2021
 • Obrázek uživatele Karolína
  Karolína (anonym)

  Doma si ho nevyrábím, pravidelně to kupuji z internetového obchodu kimchiclub .cz. Mají tam několik druhů kimchi, některé veganské, některé klasické s rybí omáčkou. Já jsem i členem jejich klubu, díky kterému mám dopravu zdarma, slevu na produkty a pohlcovač pachů.

  Čer 26, 2021

Přidat komentář

Reklama

Reklama