Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Milovníci uzenin a mléka jsou ohroženi přebytkem jodu

Lékaři dlouhodobě varují před nedostatkem jodu. Nyní ale zjišťují, že někteří lidé jsou naopak ohroženi jeho přebytkem. Hrozí zejména těm, kteří si libují v uzeninách, jedí hodně mléčných výrobků a užívají potravní doplňky. Přebytek jodu ohrožuje zejména děti. ČTK to řekla předsedkyně meziresortní komise pro řešení jodového deficitu Lydie Ryšavá.

"Víme, že spousta rodičů v dobré víře dává dětem potravní doplňky a nekontroluje si, co obsahují. I v multivitaminových přípravcích ale je tento stopový prvek," upozornila.


Děti si potravními doplňky navyšují už tak vysoký příjem jodu, který mají z mléka a mléčných výrobků, uzenin či oblíbeného kečupu. V průmyslově vyráběné stravě je sůl obohacená jodem. Potravní doplňky s obsahem jodu dostávají i zvířata, a tak se dostává do mléka a mléčných výrobků. Při srovnání mlék z různých evropských zemí je nejvíce jodu v českém mléce.

Odbornice připomněla, že v Evropě má nedostatek jodu polovina obyvatel. Díky jodidování soli a obohacování potravin jodem se Česko v roce 2000 zařadilo mezi země, jejichž obyvatelstvo celkově nedostatkem jodu netrpí. Nízký přísun tohoto prvku má ale polovina seniorů.


Denní doporučená dávka pro dospělé je v rozmezí 125 až 150 mikrogramů, pro děti do pěti let 120, pro těhotné a kojící ženy 200. Tělo zvládne dlouhodobě až 300 mikrogramů, jednorázově až čtyři miligramy. Jod je rozpustný ve vodě, jednorázově vysoká dávka se vyloučí močí.


Jod usměrňuje v buňkách přeměnu základních živin na energii pro růst a funkci. Výrazný nedostatek jodu se projevuje jako kretenismus, v Česku už není. Mírnější nedostatek způsobuje potíže při učení a chápání, vede k nesoustředěnosti a zvýšené únavnosti. Člověk má pocit mrznutí končetin, má suchou kůži, trpí zácpou. Až viditelné zbytnění štítné žlázy ho ale přivede k lékaři. Při nadbytku naopak má člověk pocit horka, je přehnaně čilý, nervózní, potí se mu ruce, mastí se mu kůže a vlasy a buší mu srdce.


Naďa Myslivcová - ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 

Komentáře (5)

 • Obrázek uživatele Jiří
  Jiří (anonym)

  To by odpovídalo, soused je starý a je to kretén.

  Bře 15, 2007
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  to se mi nezdá v poslední době všude čtu jak Česká republika je jedna z prvních zemí s onemocněním štítné žlázy pro nedostatek jodu v plodinách,protože je půda vyčerpaná...

  Bře 15, 2007
 • Obrázek uživatele jana
  jana (anonym)

  Tak dlouho jsem se už nezasmála...

  Dub 16, 2007
 • Obrázek uživatele Miluše
  Miluše (anonym)

  Zdravím, já teda nevím, jak to s těmi uzeninami je.Podle mě je to hlavně o tom, jestli si dáte práci s tím, luštit ty pidi pismenka, které jsou na obalu. Když člověk čte a vidí složení může narazit i na dobré kousky. Já kupuju Beskydské uzeniny a jsem maximálně spokojena.

  Čer 27, 2014
 • Obrázek uživatele Chemik
  Chemik (anonym)

  Jódem (jodičnanem nebo jodidem sodným/draselným) se obohacuje pouze sůl pro domácí použití, a to ještě ne vždycky. K soli pro technické účely (výroba uzenin) se sloučeniny jódu nepřidávají, aby byla levnější. Protože sůl je pro výrobu uzenin nejlevnější složkou, přidávají ji výrobci v maximálním množství, které povoluje norma. Výsledkem jsou odporně slané a tím téměř nepoživalelné uzenářské výrobky.

  Čer 28, 2014

Přidat komentář

Reklama

Reklama