Misku ovsa denně

Oves je nejen cennou potravinou, ale můžeme ho využít i jako lék. Oves je vhodným jídlem pro sportovce a těžce pracující. Příznivě působí na nervovou soustavu, má antidepresivní účinky. Uplatňuje se také v prevenci a léčbě srdečně-cévních chorob, především aterosklerózy. Vědci totiž zjistili, že velká miska ovesné kaše nebo otrub denně snižuje u většiny osob hladinu cholesterolu o 10-16 %.

Oves zvětšuje objem stolice a působí tak proti zácpě, má preventivní účinky proti rakovině tlustého střeva (zabraňuje zahnívání látek ve střevech), pomáhá stabilizovat hladinu cukru v krvi.

Látky obsažené v ovsu mohou pomoci potlačit touhu po nikotinu, oves je proto vhodné podávat těm, kteří se chtějí odnaučit kouřit. Je možné použít ho i v rámci odvykací kúry pro narkomany.

Lidové léčitelství odvar z ovsa doporučuje při nemocích dýchacích cest a kašli. Rosolovitý odvar z ovsa s medem se používá k léčení zažívacích obtíží.

Koupele z ovesné slámy a ovsa jsou vhodné při ekzémech, revmatismu, chorobách ledvin apod. Dříve se koupel v ovesném odvaru doporučovala při černém kašli, součástí této léčby bylo i vdechování výparů v koňské stáji.

Oves se pod názvem Avena sativa používá i v homeopatii. V nízkých ředěních (3 D) má stimulující účinek a povzbuzuje chuť k jídlu, doporučuje se podávat s trochou čisté vody u oslabení po nemoci s anorexií. Oves má příznivé účinky na pleť, a proto se využívá i v kosmetice.

Nabýti jadrného zdraví

Oves měla v oblibě i abatyše Hildegarda z Bingenu (12. stol): "Obilní druh oves ohřívá zvláště chuťové nervy a čichový smysl. Zdravému člověku bude ovesné jídlo k potěšení a ke zdraví. Oves dodává člověku radostnou náladu a čistou a světlou otevřenost. Jeho pokožka zkrásní a maso nabyde jadrného zdraví."Oves má podle ní chladnou povahu, a proto ho nedoporučovala chladným a slabým lidem, které prý zahleňuje.

V česky psaném herbáři "Knieha, kteráž slove herbář aneb zelinář" Jana Černého (1517) se zase můžeme dočíst, že oves průduchy v těle otvírá, zřeďuje, rozpouští hlízy a otoky, hojí fistuli. Podle tohoto autora zahřátý oves v pytlíku přiložený na levý bok pomáhá proti tvrdosti sleziny a na břišní koliku se v pytlíku přikládá oves a kmín skropený vínem. Oves se rmenem, pískavicí řecké seno a slepičím sádlem doporučuje Černý na otoky při dně.

Obdobné využití ovsa uvádí i Tadeáš Hájek z Hájku ve svém překladu Mathioliho herbáře, kde se také zdůrazňuje, že se z ovsa dělají kaše a polévky. Polévka s ovesnou moukou by se podle něj měla podávat proti kašli, dobře uvařená ovesná kaše působí proti průjmů, snídaně z ovsa je vhodná proti pálení žáhy. Na ledvinové kameny doporučuje Mathioli přikládat ohřátý oves v pytlíku. Tento italský lékař rovněž čtenáře informuje o výrobě ovesné vodky: "0 Moskovitech se píše, že pálí z ovsa vodu, již pijí místo vína; tato voda tak zahřívá a opojuje lidi jako třeba to nejlepší víno."

Zdroj: Jana Arcimovičová - Potraviny a byliny ke snížení cholesterolu, nakladatelství Start

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (10)

 • Obrázek uživatele Gabriela
  Gabriela (anonym)

  Nejsem snad kobyla!

  Říj 30, 2008
 • Obrázek uživatele Íhahá!!!
  Íhahá!!! (anonym)

  Mně to vyhovuje!

  Říj 30, 2008
 • Obrázek uživatele Bob
  Bob (anonym)

  Někde jsem četl, že není dobré jíst oves příliš často (což u nás asi nedělá nikdo, všichni žerou maso), protože dá zabrat střevům po mechanické stránce. Pro gabrielu - kobyly jedí oves a jde jim k duhu, krávám ne.

  Říj 30, 2008
 • Obrázek uživatele Gabriela
  Gabriela (anonym)

  Bob-oceňuji tvůj vtip a humor,jen díky tomu tě nebudu zjišťovat a žalovat za urážku mé osoby.

  Říj 30, 2008
 • Obrázek uživatele Ludmila
  Ludmila (anonym)

  Dobrý den, ovesné vločky jím každé ráno, které si připravuji tak, že do misky dám asi tak 3 lžíce oves.vloček a zaliji horkou vodou, potom si nastrouhám jablíčko,pár ořechů, zakapu citronem, přidám někdy med a zamíchám. Někdo si může dát i kousek čokolády .Je to chutná snídaně a takto to jím již celkem pravidelně několik let. Vyhýbá se mi angina,chřipka a cítím se opravdu skvěle.Je pravda, že i pleť je je pěkná a myslím si, že to působí i na paměť. Mohu doporučit.

  Zář 19, 2009
 • Obrázek uživatele Luiza
  Luiza (anonym)

  Vločky mi hrozně chutnaj,ale nemůžu je,hrozně mi po nich bolí břicho a lítám,je to škoda,protože maj bezva živiny a fakt bych je jedla s chutí třeba každý den. Nemůžu třeba ani pečivo s ovesnýma vločkama,je to nepříjemné,vadí mi třeba i kukuřičné lupínky.

  Zář 20, 2009
 • Obrázek uživatele Eva
  Eva (anonym)

  Dobrý den, ovesné vločky jím...Taky jsem měla moc ráda tyhle snídaně, někdy jsem do vloček dávala višňový kompot..Bylo to OK, ale tloustla jsem :((, tak jsem s tím po čase musela přestat.

  Zář 22, 2009
 • Obrázek uživatele Jarka Metelka
  Jarka Metelka (anonym)

  Občas bylo těžké najít na krámech to správné musli, které by v sobě mělo přesně to, co mám ráda. Proto jsem hledala a objevila tento server, kde si musli můžete namíchat přesně tak, jak to máte rádi. Oni vám ho zabalí a přivezou. Funguje to báječně! www.mixit.cz

  Čer 18, 2010
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Müsli a brokolice patří do popelnice.

  Čer 18, 2010
 • Obrázek uživatele Maky
  Maky (anonym)

  Na stránce mámem podrobný profil rostliny pískavice řecké seno a věnujeme se tam zejména účinkům na erekci a mužské pohlavní zdraví.. Méjte přehled. Článek zde - https://www.erekce.cz/piskavice-recke-seno/

  Feb 25, 2019

Přidat komentář

Reklama

Reklama