
Vegetariánská komunita často zdůrazňuje, že žijí bez prolévání krve. Není to pravda. Mléko je vražda. Produkce mléka je nedělitelně spjatá s proléváním krve. Opotřebované krávy, přebyteční býčci a telátka, ti/ty všichni/všechny končí na jatkách. Pokud pijete mléko, jíte jogurty a sýry, patříte k těm, kdo roztáčí a drží v chodu krutý kolotoč. Až kolem vás projede transport na jatky, budou v něm i vaše zvířata. Jen někdo jiný je podřízne a sní.
Slunce je za obzorem, nebe hvězdnaté, vzduch páchne po hnoji a močůvce, v chlévě se narodilo telátko. Oči má černé, tak do hloubky, že nelze dna dohlédnout. Dýchá ztěžka. Chraplavě. Nebyl to lehký porod. Krávy se mohou dožít i 20?21 let. Tahle máma má čtyři roky, druhé telátko, ale už končí. Bolavé klouby a hřbet, zánět mléčné žlázy. Telátku se zastavil dech. Muž v montérkách, žena s šátkem schovávajícím vlasy, oba v gumových holínkách, zvedají telátko za zadní nohy, drží je hlavou dolů a houpají s tělem bezvládným, aby uvolnili/y dýchací cesty. Pomohlo to. Žena bere kýbl se studenou vodou a vylévá ji na telátko. Máma leží na betonu s trochou slámy, unavená, telátko ji nezajímá. Měla by vstát, začít je olizovat, jemně postrkovat hlavou, pobízet ke zvednutí a dávat vemeno k prvnímu napití, ale nechce. Žena bere lopatu a silně ji udeří přes vyhřezlou dělohu. Kráva zabučí a snaží se vstát, ale ani bolest ji nedokáže postavit na nohy. Kolem nohy jí omotají řetěz a traktorem vytáhnou ven k hromadě hnoje. Tam ji nechají. Bude umírat a dívat se na hvězdy. Jediný způsob jak uniknout řeznickému noži je zemřít dříve než se přiblíží.
Do pravého ucha zavěsí telátku kovovou a do levého plastovou, žlutě zbarvenou známku s kódem ČR, identifikačním číslem a logem ČMSCH a.s. (Českomoravského svazu chovatelů). Už není telátko, udělali/y z telátka stroj na mléko. CZ 951004135.
Kráva a tele se vzájemně potřebují. V přírodě tráví první dny jenom spolu. Později se začne telátko seznamovat s jinými telaty, ale na noc se vrací lehnout k mámě. Dnes jim agrobyznys dává obvykle asi 24 hodin. Kráva i tele si stýskají, hledají doteky, telata se fixují na jakýkoli kontakt. Na krátkém řetězu, ve stísněném prostoru, v osamění a nudě, vděčné za každé pohlazení. Náš kolega, Vladimír Synek, se stal veganem, když telátko vzalo do úst jeho prsty a začalo sát. Nevím už, která básnířka napsala, že ?soucit je cizí bolest ve vlastním srdci? a neříkám, že je to stejné jako prožívat bolest přímo, ale neznám lepší popis toho, co prožívám, když objímám telátko, hlavu přitisknutou k hlavě a vnímám jak telátko vdechuje ten krátký okamžik blízkosti.
Jsou lidé, věřící, že krávy dávají mléko jen tak, asi jako když se otočí kohoutkem nad umyvadlem a teče voda. Poznal jsem jich dost, ne všichni byli/y hloupý/é. Jen nemyslící. Mléko krav je výživou pro telátko a v tom je i jeho jediná hodnota. Není to zemědělská komodita. A smysl života krav není v produkci mléka. To je jako tvrdit, že ženy, nebo samice jakéhokoli živočišného druhu, jsou tu proto, aby kojily. Dokonce i životy krav se nepočítají na roky, ale na laktační období. V ČR je to v současné době v průměru 2,7. To znamená, že agrobyznys je zničí dříve než za tři roky.
V jednom rozhlasovém pořadu jsem prohlásil, že dojení krav je týrání. Zní to legračně pokud si myslíte, že dojení je jenom tahání za vemeno. Zní to legračně, když nevnímáte souvislosti. Mléčné období telete trvá asi 6-8 měsíců. Potřebuje mezi 5-10 litry mléka denně. V prvních dvanácti dnech pije až 12x, později se frekvence snižuje až na 4-6 sání denně. Soustavným tlakem na přiro-zená omezení fyziologických funkcí, odmítám mluvit o šlechtění, dnes jedno laktační období trvá zhruba 10 měsíců (305 dnů), jako slušná užitkovost se hodnotí produkce mléka nad 35 litrů, nejčastěji je mléko odebíráno 2x denně. To znamená, že se po neúměrně dlouhou dobu tvoří neúměrně velké množství mléka, které se ve velkém množství hromadí ve vemenu, protože je odebíráno s příliš nízkou frekvencí. Vemeno je tak nalité, že tlačí klouby ven a nevhodným způsobem zatěžuje vnitřní a vnější paznehty. Nezní mi to legračně.
Mlékárenský průmyslu propaguje kravské mléko jako základ lidské výživy. Ještě v nedávné době doporučovali/y někteří/ré odborníci/ce až 2 litry mléka denně na osobu. Ve skutečnosti je pití mléka potravinový exces prokázaný zhruba do posledních 3 000 až 5 000 let. Do této doby byly krávy zneužívány především kvůli tažné síle, masu a z náboženských důvodů. Z počátku bylo mléko jiných živočišných druhů zřejmě využíváno pouze jako náhrada mateřského mléka, když matka nemohla kojit.
Kam se ztratil rozum v učení o přeběhnutí ke kravskému vemenu sotva přestaneme pít mléko z mámina prsu? Je neuvěřitelné kolik lidí přijalo blábol o potřebnosti, dokonce nutnosti, konzumace mléka a mléčných výrobků a zároveň s tím i životní styl spojený s akceptováním týrání a zabíjení zvířat.
Zdroj: www.ohz.cz
Komentáře (111)
- odpovědět
Črv 06, 2005- odpovědět
Črv 06, 2005- odpovědět
Kvě 18, 2005- odpovědět
Kvě 19, 2005- odpovědět
Čer 29, 2005- odpovědět
Črv 02, 2005- odpovědět
Kvě 18, 2005- odpovědět
Led 26, 2005- odpovědět
Kvě 18, 2005- odpovědět
Črv 16, 2005- odpovědět
Bře 09, 2005- odpovědět
Črv 06, 2005- odpovědět
Črv 06, 2005- odpovědět
Črv 10, 2005- odpovědět
Črv 10, 2005- odpovědět
Črv 09, 2005- odpovědět
Zář 21, 2004- odpovědět
Pro 30, 2005- odpovědět
Zář 14, 2004- odpovědět
Zář 14, 2004- odpovědět
Zář 14, 2004- odpovědět
Zář 20, 2004- odpovědět
Říj 18, 2004- odpovědět
Říj 24, 2004- odpovědět
Říj 13, 2004- odpovědět
Říj 16, 2004- odpovědět
Pro 08, 2004- odpovědět
Pro 21, 2004- odpovědět
Říj 15, 2004- odpovědět
Říj 15, 2004- odpovědět
Lis 10, 2004- odpovědět
Říj 07, 2004- odpovědět
Říj 21, 2004- odpovědět
Zář 17, 2004- odpovědět
Zář 30, 2004- odpovědět
Zář 16, 2004- odpovědět
Zář 20, 2004- odpovědět
Zář 20, 2004- odpovědět
Zář 22, 2004- odpovědět
Zář 17, 2004- odpovědět
Zář 18, 2004- odpovědět
Led 19, 2006- odpovědět
Zář 21, 2004- odpovědět
Lis 02, 2004- odpovědět
Lis 07, 2004- odpovědět
Pro 02, 2004- odpovědět
Zář 14, 2004- odpovědět
Zář 16, 2004- odpovědět
Zář 20, 2004- odpovědět
Zář 14, 2004Stránky
Přidat komentář