Mléko je taky vražda

Vegetariánská komunita často zdůrazňuje, že žijí bez prolévání krve. Není to pravda. Mléko je vražda. Produkce mléka je nedělitelně spjatá s proléváním krve. Opotřebované krávy, přebyteční býčci a telátka, ti/ty všichni/všechny končí na jatkách. Pokud pijete mléko, jíte jogurty a sýry, patříte k těm, kdo roztáčí a drží v chodu krutý kolotoč. Až kolem vás projede transport na jatky, budou v něm i vaše zvířata. Jen někdo jiný je podřízne a sní.

Slunce je za obzorem, nebe hvězdnaté, vzduch páchne po hnoji a močůvce, v chlévě se narodilo telátko. Oči má černé, tak do hloubky, že nelze dna dohlédnout. Dýchá ztěžka. Chraplavě. Nebyl to lehký porod. Krávy se mohou dožít i 20?21 let. Tahle máma má čtyři roky, druhé telátko, ale už končí. Bolavé klouby a hřbet, zánět mléčné žlázy. Telátku se zastavil dech. Muž v montérkách, žena s šátkem schovávajícím vlasy, oba v gumových holínkách, zvedají telátko za zadní nohy, drží je hlavou dolů a houpají s tělem bezvládným, aby uvolnili/y dýchací cesty. Pomohlo to. Žena bere kýbl se studenou vodou a vylévá ji na telátko. Máma leží na betonu s trochou slámy, unavená, telátko ji nezajímá. Měla by vstát, začít je olizovat, jemně postrkovat hlavou, pobízet ke zvednutí a dávat vemeno k prvnímu napití, ale nechce. Žena bere lopatu a silně ji udeří přes vyhřezlou dělohu. Kráva zabučí a snaží se vstát, ale ani bolest ji nedokáže postavit na nohy. Kolem nohy jí omotají řetěz a traktorem vytáhnou ven k hromadě hnoje. Tam ji nechají. Bude umírat a dívat se na hvězdy. Jediný způsob jak uniknout řeznickému noži je zemřít dříve než se přiblíží.

Do pravého ucha zavěsí telátku kovovou a do levého plastovou, žlutě zbarvenou známku s kódem ČR, identifikačním číslem a logem ČMSCH a.s. (Českomoravského svazu chovatelů). Už není telátko, udělali/y z telátka stroj na mléko. CZ 951004135.

Kráva a tele se vzájemně potřebují. V přírodě tráví první dny jenom spolu. Později se začne telátko seznamovat s jinými telaty, ale na noc se vrací lehnout k mámě. Dnes jim agrobyznys dává obvykle asi 24 hodin. Kráva i tele si stýskají, hledají doteky, telata se fixují na jakýkoli kontakt. Na krátkém řetězu, ve stísněném prostoru, v osamění a nudě, vděčné za každé pohlazení. Náš kolega, Vladimír Synek, se stal veganem, když telátko vzalo do úst jeho prsty a začalo sát. Nevím už, která básnířka napsala, že ?soucit je cizí bolest ve vlastním srdci? a neříkám, že je to stejné jako prožívat bolest přímo, ale neznám lepší popis toho, co prožívám, když objímám telátko, hlavu přitisknutou k hlavě a vnímám jak telátko vdechuje ten krátký okamžik blízkosti.

Jsou lidé, věřící, že krávy dávají mléko jen tak, asi jako když se otočí kohoutkem nad umyvadlem a teče voda. Poznal jsem jich dost, ne všichni byli/y hloupý/é. Jen nemyslící. Mléko krav je výživou pro telátko a v tom je i jeho jediná hodnota. Není to zemědělská komodita. A smysl života krav není v produkci mléka. To je jako tvrdit, že ženy, nebo samice jakéhokoli živočišného druhu, jsou tu proto, aby kojily. Dokonce i životy krav se nepočítají na roky, ale na laktační období. V ČR je to v současné době v průměru 2,7. To znamená, že agrobyznys je zničí dříve než za tři roky.

V jednom rozhlasovém pořadu jsem prohlásil, že dojení krav je týrání. Zní to legračně pokud si myslíte, že dojení je jenom tahání za vemeno. Zní to legračně, když nevnímáte souvislosti. Mléčné období telete trvá asi 6-8 měsíců. Potřebuje mezi 5-10 litry mléka denně. V prvních dvanácti dnech pije až 12x, později se frekvence snižuje až na 4-6 sání denně. Soustavným tlakem na přiro-zená omezení fyziologických funkcí, odmítám mluvit o šlechtění, dnes jedno laktační období trvá zhruba 10 měsíců (305 dnů), jako slušná užitkovost se hodnotí produkce mléka nad 35 litrů, nejčastěji je mléko odebíráno 2x denně. To znamená, že se po neúměrně dlouhou dobu tvoří neúměrně velké množství mléka, které se ve velkém množství hromadí ve vemenu, protože je odebíráno s příliš nízkou frekvencí. Vemeno je tak nalité, že tlačí klouby ven a nevhodným způsobem zatěžuje vnitřní a vnější paznehty. Nezní mi to legračně.

Mlékárenský průmyslu propaguje kravské mléko jako základ lidské výživy. Ještě v nedávné době doporučovali/y někteří/ré odborníci/ce až 2 litry mléka denně na osobu. Ve skutečnosti je pití mléka potravinový exces prokázaný zhruba do posledních 3 000 až 5 000 let. Do této doby byly krávy zneužívány především kvůli tažné síle, masu a z náboženských důvodů. Z počátku bylo mléko jiných živočišných druhů zřejmě využíváno pouze jako náhrada mateřského mléka, když matka nemohla kojit.

Kam se ztratil rozum v učení o přeběhnutí ke kravskému vemenu sotva přestaneme pít mléko z mámina prsu? Je neuvěřitelné kolik lidí přijalo blábol o potřebnosti, dokonce nutnosti, konzumace mléka a mléčných výrobků a zároveň s tím i životní styl spojený s akceptováním týrání a zabíjení zvířat.


Zdroj: www.ohz.cz

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (111)

 • Obrázek uživatele kz
  kz (anonym)

  Doporučuju nejdřív nastudova základy biologie, než začnete psát bludy. Zejména bílkoviny a aminokyseliny, trávení bílkovin atd. Ono by stačilo i trochu zdravého rozumu, pokud tedy podle vás nejde přeměnit rostlinnou bílkovinu v živočišnou, tak kde by jí potom asi vzala ta kráva, he? Ono nejsou jen rostlinné/živočišné bílkoviny, ve skutečnosti má každý druh svoje vlastní bílkoviny, tzn. bílkovina z krávy je úplně jiná, než bílkovina z prasete.

  Črv 06, 2005
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Tak začneme: začal jsi pěkně - ano, krávy a veškerá zvířata cítí bolest. Je jasné, že někde se se zvířaty zachází lépe, někde hůře, ale je mnohokrát zdokumentováno týrání zvířat ve velkochovech, takže jak už jsem psal v předchozím příspěvku, každý kdo se na něm přímo podílí je pro mě sadistické hovado... Dále píšeš, že ke všem zvířatům chodí veterinář. Tak to tedy jsou asi veterináři ve velkochovech (doufám, že se bavíme o velkochovech) nějací superveterimani, protože starat se o tisíce kusů k jejich naprosté spokojenosti, to je už jen logickou úvahou nemožné. Pak by mě zajímalo, jak si přišel na to, že "vysokoužitková mléčná plemena mají mateřské instinkty většinou opravdu někde jinde"? A nakonec ještě než se začneme handrkovat o to kdo má pravdu, musím napsat co už jsem taky nastínil v minulém příspěvku. I kdyby se s hospodářsými zvířaty zacházelo tak skvěle, jak píšeš ty, tak pro mě jako pro vegana, je naprosto nepřijetelné jakékoliv odepření svobody zvířeti (ať už je to u hospodářských zvířat, či v cirkusech, zologických zahradách a podobně). A samozřejmě jakkékoliv vraždění(nebo porážka, abych použil oficiální žargon) a to platí i pro zvířata na mléko nebo vejce, protože ty také skončí dříve nebo později na jatkách. Zkrátka jak už napsal Edgar Kupfer-Koberwitz ve své knize Zvířata naši bratři (a napíšu to po paměti, protože to nemám u sebe) - nechci být zabit, tak nechci aby bylo kvůli mě zabíjeno, nechci být vězněn, tak nechci aby bylo kvůli mě vězněno. Teď bych už skončil, tak mi napiš svůj názor.

  Črv 06, 2005
 • Obrázek uživatele Lucie
  Lucie (anonym)

  Ups, tou velmi dobrou reakci na velmi hloupy prispevek jsem mela na mysli reakci od loslhotos :)

  Kvě 18, 2005
 • Obrázek uživatele alika
  alika (anonym)

  Vidím tu trochu problém s tím ekologickým zemědělstvím, hlavně s chovem zvířat. Kdyby všechny hospodářsky chovaná zvířata měla dostatečný výběh a pastviny, aby byla šťastná, tak už by tu asi moc místa nezbylo. Zvířat se totiž u nás chová okolo milionů. Pro mě je teda řešení být vegan. Už to tak mám půl roku a po zdravotní ani jiné stránce fakt nemám problém. Ten je spíš, když se chci najíst venku. To občas udělám vyjímku, a dám si třeba obalovaný žampiony, i když i tam je vajíčko. Pro ostatní by bylo dobré, zamyslet se a i když si maso nedokážou odepřít, tak se k němu chovat jako k vzácnosti, a jíst ho daleko méně. Udělají tak něco pro zvířata a i pro ekologii a nakonec i pro svoje zdraví.

  Kvě 19, 2005
 • Obrázek uživatele Zaklínač
  Zaklínač (anonym)

  Tak začneme:ten trapně dojemný příběh na začátku je opravdu k smíchu.To si tu snad někdo myslí že kráva necítí bolest a je zadarmo,aby se s ní po porodu mohlo zacházet tak,jak se zde popisuje?Že k zvířatům(a zvlášť k těm před porodem)nechodí veterinář(viz.ten zánět mléčné žlázy)?Že se kráva nechá jenom tak a ještě k tomu na hnoji pojít?Kdo by to pak koupil.Z článku vyplývá,že snad i ušní známky jsou špatné(ty slouží jen tak mimochodem k evidenci zvířat a tím i k jejich ochraně a ochraně spotřebitelů).Ten vztah mezi krávou a teleten platí u masných plemen.Vysokoužitková mléčná plemena mají mateřské instinkty většinou opravdu někde jinde.Dojení:dvakrát denně se dojí mimo jiné i proto,aby se nadměrnému hromadění mléka zabránilo.Pití mléka:z článku jsem pochopil,že je to nepřirozené.A co potom je?vždyť i ty si ty svoje fazole uvaříš.Ustájení:dnes už krávy opravdu na řetězech nejsou,praktikuje se něco jako volné ustájení s výběhem(který,jak jsem pozoroval,zvýřaty příliš nevyužívají.Toto vše by bylo na hodně dlouhou debatu a ne jen na těch pár poznámek,které se tu vlezou.S pozdravem Zaklínač

  Čer 29, 2005
 • Obrázek uživatele zaklínač
  zaklínač (anonym)

  Jo a ještě něco.Teď prosím nějaké argumenty od tebe.Za chyby se omlouvám,byl jsem opilý.

  Črv 02, 2005
 • Obrázek uživatele Lucie
  Lucie (anonym)

  Velmi dobra reakce na vlemi hloupy prispevek :)

  Kvě 18, 2005
 • Obrázek uživatele $luk
  $luk (anonym)

  Milá studentko, zkus se prosím alespoň na malou chvíli zamyslet nad tím, jak by ses těšila na kojení, kdyby jsi měla každý rok dítě, po narození by ti ho vzali a tahali z tebe mléko nějakou mašinou...jsi přece na to stavěná. Možná by ti pomohlo "pořádné ustájení" :*( Dále raději bez komentáře.

  Led 26, 2005
 • Obrázek uživatele Frida
  Frida (anonym)

  Clanek je velmi pekne napsany a bohuzel i pravdivy.. Za prebytkem mlecnych vyrobku v obchodech se skryva opravdu mnoho krutosti. Neni na skodu o tom trochu premyslet a treba kupovat bio mleko i mlecne vyrobky a vejce. Je to sice narocnejsi, ale da se to! Osobne to tak delam. Snazim se totiz premyslet o vecech a nezit v sobeckem domneni, ze cely svet se ma podrizovat lidem. A velmi me mrzi, ze jsou mezi nami i taci, kteri po precteni takoveho clanku misto zamysleni nad sebou samym, se zacnou vztekat a hazet spinu na ty, kteri se snazi menit postoje lidi k lepsimu.

  Kvě 18, 2005
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Špatné zacházení se zvířaty=nižší užitkovost=umělé hormony? Další rozpor mezi námi je o tom, že ty se bavíš o ČR, já nějak moc neuznávám hranice států, takže já to myslím celosvětově... Dále píšeš, "že 70% krav holštýnského plemene nemá snahu ani to tele po porodu olízat", takže 30% má? A uznávám, že na tohle téma už se asi nemá cenu příliš bavit, protože se přiznávám, že přímo nevím, jak to chodí, to by se s tebou musel bavit někdo, kdo tyhle zkušenosti má, ale rozvedl bych další část naší debaty. Píšeš, že zvíře není člověk a že je chyba poměřovat jeho potřeby s našimi. Ano, úplně stejné to asi být nemůže, ale každý živý tvor by měl mít alespoň právo prožít CELÝ a SVOBODNÝ život! A taky mi zkus vyvrátit to, že postoj většiny lidí ke zvířatům je obyčejná druhová nadřazenost(jsme lidi, tak si můžeme dělat co chceme) a nemá to nic společného s tím, čím většina lidí argumentuje, že je člověk inteligentnější a tak podobně... Jinak nevím jestli je na internetu ke stažení ten Koberwitz, ale k němu bych chtěl napsat, že to byl vegetarián(vegan), Žid, který přežil Dachau a sám k tomu říká: "Poslouchej. Nejím zvířata, protože se nechci živit utrpením a smrtí jiných tvorů, protože jsem sám trpěl tolik, že právě díky vlastnímu utrpení umím pocítit i utrpení cizí." A když už si si rejpnul s těma SUMCEMA, tak ti v dalším komentáři přepíšu jeden úryvek...

  Črv 16, 2005
 • Obrázek uživatele Pepicek
  Pepicek (anonym)

  Mleko je vrazda? Spis to maso, ale to je zakon prirody, ze silnejsi zabije slabsiho, to je normalni od te doby, co existuje zivot.

  Bře 09, 2005
 • Obrázek uživatele kz
  kz (anonym)

  90% Evropanů, ne lidí. Pro naprostou většinu ostatních lidí je nestravitelné.

  Črv 06, 2005
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Ještě mě napadlo dát sem jeden zajimavej odkaz hlavně kvůli druhé části článku, ta první stojí za přečtení, aby bylo vidět, že tenhle člověk ví o čem mluví... http://www.new.zvirevtisni.cz/index.php?lng=CZ&webid=33&podwebid=41&akce=podweb

  Črv 06, 2005
 • Obrázek uživatele zaklinac
  zaklinac (anonym)

  Špatné zacházení se zvířaty=nižší užitkovost=v současné době krach.A k této jednoduché rovnici je třeba ještě připočíst to,že většina lidí v mém oboru má opravdu zájem vytvářet pro zvířata v rámci možností co nejoptimálnější prostředí.Co znamená tisíce kusů?5000,10000,20000,50000 nebo 100000?U nás v republice by bylo opravdu zajímavé chovat takové počty zvířat.Ještě jsem to na jednom místě u nás nikde neviděl a ani jsem o tom nečetl.Samozřejmě že v chovech s větším počtem zvířat je individuální kontrola ztížena.Nezabřeznou však všechny kusy najednou,proto je kontrola zdraví v třetím důležitém období gravidity ulehčena.K těm mateřským plemenům:toto se píše (i když často někdy v poněkud obecnější formě) v každé učebnici pro zootechniky).Jinak z vlastní zkušenosti můžu potvrdit,že 70 % krav holštýnského plemene nevysílených po porodu(a to jsou i více užitková plemena) nemá snahu ani to tele po porodu olízat. A nakonec ještě než se začneme handrkovat o to kdo má pravdu, musím napsat že zvíře není člověk,a proto je chyba poměřovat jeho potřeby s našimi (tím nechci ospravedlňovat týrání zvířat).Toto je má odpověď na poslední část tvého příspěvku. PS:děkuju za slušnou debatu na úrovni.A chtěl bych tě poprosit,pokud víš,jestli se někde na netu potuluje ta kniha (Edgar Kupfer-Koberwitz- Zvířata naši bratři),jestli bys mi na mail neposlal adresu.Rád bych si přečetl názory asi jiné strany.Dík.

  Črv 10, 2005
 • Obrázek uživatele zaklinac
  zaklinac (anonym)

  Kdysi za komunistů bylo nějak,a teď je úplně jinak.Jinak nevím,co jiného má ten článek ještě říct.Nevěř všemu co se napíše jenom proto,že to koresponduje s tvým přesvědčení.A dnes už fakt končím,jdu spát,venku už je světlo.

  Črv 10, 2005
 • Obrázek uživatele Liathfaol
  Liathfaol (anonym)

  Koukám, že lidská blbost je asi jediná doopravdy nekonečná věc v tomhle vesmíru. Jestli si někdo, i ten největší vegan, myslí, že nikomu neubližuje, tak se plete. Myšlenka neubližování a žití "nesobecky" dotažená ad absurdum implikuje tvrzení, že jediná možná cesta jak nebýt v konfliktu se zásadami v této myšlence obsažené, je být mrtvý :-) S pozdrave Liathfaol (za den spotřebuji minimálně půl litru mléka a jeden půlkilový jogurt) P.S.: Těšímě, že budu pravděpodobně žít mnohem déle, než všichni zapřísáhlí dodržovači lehce šáhlých myšlenek :-)

  Črv 09, 2005
 • Obrázek uživatele Radka
  Radka (anonym)

  Danielo, a vis, proc musis jit na onkologii? Protoze jsi nic nepochopila... .

  Zář 21, 2004
 • Obrázek uživatele Jirka
  Jirka (anonym)

  Myslím, že když od někoho něco chci např. pravě to mléko od krávy, tak nejsem zodpovědný za to, že milý hospodář pak zakroutí kravičce krkem a prodá její tělo na maso. Určitě ale už za její smrt zodpovidá ten kdo toto maso kupuje a požaduje. Já chci jen mléko, ale jinak si přeji aby kravička žila. Jirka PS: Určitě, pokud to bude možné tak budu kupovat raději mléko od hospodáře který kravičky nechává dožít než u toho který je podřízne, ale když nemám jinou volbu jak získat mléko, tak vina za zabití padá na hlavu toho kdo toto maso požaduje.JIRKA

  Pro 30, 2005
 • Obrázek uživatele zdravý rozum
  zdravý rozum (anonym)

  Vážený pisateli tohoto pitomého článku, dovoluji si Vás upozornit, že sací reflex je vrozenou dispozicí všech savců - tedy dojemné líčení telátka sajícího prsty je vcelku bezpředmětné. Sát prsty Vám bude kterékoliv tele, ať již má možnost být s matkou či ne (stejně jako všechna ostatní mládaťa). Skutečně lituji onoho zmiňovaného kolegy, který se po tomto "otřesném" zážitku stal veganem. Naznačuje to, že je poněkud chabějšího myšlení.

  Zář 14, 2004
 • Obrázek uživatele M.
  M. (anonym)

  Ano lidi jsou zblblý.A dokazují to i všechny dosavadní komentáře kromě Katčina.Myslim že tenhle článek je dokonce neúplný.Hladil jsem jednou telátko a když jsem odcházel,hodně nahlas bučelo.Dožívá bez dotyku a bez samoty.Mléko-V naší společnosti se zavedl blud.Podporovaný ministerstvem zdravotnictví i školství.Samozřejmě-aby se politici zavděčili demonstrujícím zemědělcům.Hospodářská politika.Existují rozdíly mezi dětmi kojenými lidským mlékem a kravským mlékem.Pro koho jsou asi příznivější? Kravské mléko je od přírody pro telátka. Porušování takových a podobných zákonů vede k civilizačním chorobám,například jako by byla v jídle chemie. Kravské mléko obsahuje třikrát víc vápníku než lidské.A jeho nadměrná konzumace ZPUSOBUJE osteoporózu,což se moc neví(i díky nezájmu lidí).Nadměrná tvorba buněk v kostech a ve stáří už je schopnost obnovy slabá. Argument Jarmily- asi můžou cítit ohrožení,ale jestli cítí bolest,tak na to žádnej vědec nikdy přijít nemůže.Moniččino "odnepaměti" je lež,po 99% člověčí existence,člověk cizí mléko nepil a zvířata cizí mléko nepila nikdy. Tradice je překážka. Někdo za každých okolností uctívá krávu,muslim nejí vepřové a lidi neochotní přijímat něco nového uctívají mléko. Zdravý rozume:Přemýšlej o zdravém rozumu.

  Zář 14, 2004
 • Obrázek uživatele Luboš
  Luboš (anonym)

  Naši zvířecí příbuzní - lidooopi - jsou vegetariány. Ví se však, že např. jeden z šimpanzích druhů nepohrdne ani masitou stravou. Jestli je to jeho přirozenost, nebo úchylka,ať si každý odpoví. Člověk pije mléko, protože je pro něj pohodlným zdrojem energie a živin. Je asi pro 90% lidí lehce stravitelné, pokud není konzumováno v nepřiměřeném množství. Pro ty ostatní představuje zažívací problém, ale je to stejné, jako když někdo nemůže třeba luštěniny, nebo jiný druh potravy pro jeho specifické chování během trávení. Prostě takový člověk se těmto potravinám vyhne. Ovšem je pravda, že bez mléka se lze obejít. Článek "Mléko je vražda" je napsán velmi sugestivně, přesto však pravdivě ukazuje na zcela zavrženíhodný systém zacházení s tzv. "hospodářskými zvířaty". Jenže je zde jedno "ale": Já jako občasný konzument mléka přece nepotřebuji, aby pro mou žádost pít mléko byly krávy trýzněny a nakonec zabity. Mohu je přece chovat ohleduplně, ne uvázané na metrovém řetězu u žlabu a po kolena v hnoji. Měl bych je chovat pouze tam, kde jsou pro ně ty nejlepší podmínky, tedy dostatek pastvin a kvalitní ustájení. Nemusím je ani zabíjet, mohu je nechat dožít. Je jisté, že takový způsob chovu je finančně i jinak daleko náročnější než obvyklý zaběhnutý způsob, ale jiné přirozené cesty asi není. Jde o to, co lidi chtějí. Když chtějí nejnižšší cenu, budou kupovat od těch, co krávy vozí na jatka. Když je pro ně důležité, jak se se zvířetem zachází, budou hledat alternativní způsob i za cenu vyšší ceny mléka. Problém je, že stát nepodporuje ani ekologické chovy, ani nějakou lásku ke zvířeti. Problém je tedy v lidech, v systému hospodaření a v celkové úrovni našeho člověčenství. Podobné je to např. s vejci. Já jsem zvolil cestu vlastního chovu a slepice nechávám dožít. Nikdy bych je nenechal zabít. Ovšem krávu chovat nedokážu a tak mi nezbývá, než mléko kupovat. Biofarma v mém okolí bohužel také není. Jsem podle autora komentovaného článku taky vrahem??? Přeji všem hezký den.

  Zář 14, 2004
 • Obrázek uživatele Radek
  Radek (anonym)

  Souhlasím s Karlem.Člověk je biologicky všežravec,tudíž potřebuje živočišnou bílkovinu aby doplnil esenciální aminokyseliny,které jsou jaksi pro vývin a vývoj nezbytné.Takže,když nebudu jíst maso,pít mléko a jíst vejce(to by byla taky přece vražda),jak do sebe dostanu ty esenciální aminokyseliny.A neříkejte že díky soji(přece je to pořád rostlinná bílkovina). A ještě k tomu ustájení.Já jsem si myslel,že od vstupu do EU je jedinej povolenej způsob ustájení je "na volno".

  Zář 20, 2004
 • Obrázek uživatele Mirka
  Mirka (anonym)

  To jsou všechno kecy lidí, kteří už jsou tak přežraný že si vymýšlejí blbosti. Naší nebožce starý babičce ze Slovenska za války zemřelo hlady dítě, protože ze stresů ztratila po porodu mléko a v celé vesnici se žádné sehnat nedalo. Takovým lidem byste mohli vyprávět něco o tom že pít kravské mléko je vražda.

  Říj 18, 2004
 • Obrázek uživatele Jan Port
  Jan Port (anonym)

  Krásný článek! Díky za něj. Nejhorší je nevědomost.

  Říj 24, 2004
 • Obrázek uživatele Bára Večlová
  Bára Večlová (anonym)

  Jak jsi přišel na to, že člověk je všežravec? Je to akorát dobrý alibi. Líp se omlouvá jezení masa, když člověk věří tomu, že ho musí jíst. Spousta zdravotnických organizací (např. WHO, Americká dietetická org., FAO, Česká vegetariánská společnost), podporují a doporučují vegetariánství a většinou i veganství. Sója je zázračná! Má esenciální AK, což už se dokonce píše i v učebnicích biologie! Myslíš že v EU se zvířata mají líp?! Není tam samozřejmě povinné volné ustájení, jen od roku 2013 jsou zakázaný individuální klece pro prasnice a dojde ke zvětšení klecí pro slepice (z velikosti plochy třičtvrtě papíru A4 na celou A4!!!). Samozřejmě, i vejce jsou v současnosti vraždou. Slepice jde na jatka za rok ubohého života. Jsem veganka 3 roky a doporučuju.Samozřejmě o tom musí člověk něco vědět a zvykat si postupně, ale stojí to za to.

  Říj 13, 2004
 • Obrázek uživatele M.
  M. (anonym)

  "Můj názor na tento článek je že se jedná o hloupost a výmysl někoho kdo o tom nic neví." Tvuj nazor nam toho moc taky nerekl.Kdyz o tom teda neco vis,proc to nenapises?

  Říj 16, 2004
 • Obrázek uživatele anicka
  anicka (anonym)

  no vy jste fakt vtipný, já hledám "mlíko" do semináře z chemie a dozvim se tohle. takže: existuje několik významných důvodů proč žít a vysoko na žebříčku hodnot je vepřové a tlačenka s cibulí. proti zvířatům nic nemám;o)myslím, že řešení není nepít mlíko, ale pořádně ty krávy ustájit, stejně se podojit musí. jo, a samice od savců jsou od přírody stavěný na to, aby mlíko tvořily, já se na kojení těšim. vy si asi jídelníček bez mlíka představit umíte, já teda ne...no, možná že vám hrabe právě z toho. koneckonců člověk je taky částečně zvíře, budete do vegetariánství nutit svýho psa? a nepřijde vám, že rozpatláváte pitomosti místo abyste dělali něco pořádnýho? svět prostě je krutej, tak si zvykněte, a udělejte něco s přecitlivělostí, s tou moc daleko nedojdete. INDŽOJ

  Pro 08, 2004
 • Obrázek uživatele Míla
  Míla (anonym)

  Článek je velmi výstižný a pravdivý. Nenechte se znechutit některými komentáři od lidí, kteří o tom zhola nic neví a pouze dokazují omezenost dnešní společnosti a žebříček hodnot, které dnešní společnost uznává. Nejprve uvedu některá fakta: - žádný živočišný druh nekonzumuje v dospělosti mléko (evidentně je to v přírodě zařízeno tak, že to zkrátka není potřeba) - zástupci nadčeledi Hominoidea (=lidoopi a lidé) jsou převážně vegetariáni, živočišná potrava tvoří jen malé procento jejich jídelníčku - vegetariánství je plnohodnotný způsob stravování - člověk konzumující smíšenou stravu může jíst zdravě, vegetarián může jíst nezdravě (záleží na celkové skladbě potravy, její úpravě, původu a dalších faktorech) - v živočišných produktech se kumuluje více jedů (dioxiny, těžké kovy apod.), vzhledem ktomu, že živočichové jsou v potravní pyramidě obvykle výše než rostliny - dnešní průmyslové zemědělství je týráním zvířat Určitým řešením se zdá být ekologické zemědělství - potraviny bez chemie, ohleduplnost k chovaným zvířatům a přírodě vůbec. Chtělo by to ovšem větší podporu - v prvé řadě vyrovnání cen s průmyslovým zemědělstvím. Lidé většinou nemají morálně na to, aby si koupili dražší produkt z ekochovu. Minimálně v začátcích je třeba dotací. Ekozemědělství však počítá se zabíjením zvířat pro maso. Je to správné nebo ne? To je otázka - vzhledem k tomu, že člověk se bez masa obejde. Ovšem v malém množství mu maso může prospět - např. ryby. A ještě něco - kdo má psa nebo kočku, krmí je masem - v tomto případě je to samozřejmě přirozené, vzhledem k tomu, že jsou to převážně masožravci. Pokud je zvíře (např. skot) chované celý život na pastvě a pak šetrným způsobem zabito, zdá se to být přirozené. Být vegetariánem, veganem nebo ne? Z pohledu zdravotního - vegetarián bez problémů (jen otázka - z čeho získat např. látky obsažené v rybách:některé aminokyseliny nebo mastné kyseliny? - určitě to lze, já to uvádím jen jako otázku). Vegan - dají se z rostlin získat např. všechny druhy aminokyselin? Z pohledu etického jsou důslední pouze vegani, pokud jde o průmyslové zemědělství. Vegetariáni jen pokud jde o ekologické chovy - v tomto případě se zdá v pořádku i smíšená strava. Pokud by všechny potraviny pocházely z ekologického zemědělství, mohlo by to problém částečně vyřešit. Já osobně jím smíšenou stravu s převahou rostlinné potravy. Snažím se inklinovat k bioproduktům, ale je to dosti obtížné (nedostupnost v běžných obchodech, vysoká cena, nedostupnost v restauracích). Nevylučuji možnost stát se vegetariánem nebo veganem - v tomto směru musím ještě doplnit odborné vědomosti. Pokud někdo budete mít poznámky k mému komentáři, rád si je přečtu a možná se i poučím - pokud to ovšem budou věcné argumenty s logickým vysvětlením, i když k tomuto tématu patří i emoce.

  Pro 21, 2004
 • Obrázek uživatele luboš
  luboš (anonym)

  vystudoval jsem Střední průmyslovou školu mlékárenskou v Kroměříži a troufám si říct že něco málo o mléce a jeho získávání a zpracování vím. Můj názor na tento článek je že se jedná o hloupost a výmysl někoho kdo o tom nic neví.

  Říj 15, 2004
 • Obrázek uživatele squaw
  squaw (anonym)

  Kdo o tom chcete vědět více (a vůbec o zdravé výživě) koukněte se na "www.knihykestazeni.zde.cz", stáhněte si knihy Dr. Normana W. Walkera (překlad MUDr. Božena Žižková) a dozvíte se zajímavé věci. Např. o mléce dr.Walker rovněž tvrdí, že je určeno výhradně pro výživu telat a ne pro lidská mláďata. Je prokázáno,že mléko mimo jiné zvyšuje tvorbu hlenů v těle atd.., dále že pasterizací mléka se zničí enzymy,které pomáhají jeho stravitelnosti atp. Doporučuji přečíst a udělat si vlastní názor. Squaw.

  Říj 15, 2004
 • Obrázek uživatele Šárka
  Šárka (anonym)

  No, panečku, to jste mě docela těmi svými reakcemi překvapili! Nevím, jestli jsem divná já nebo vy, ale vy opravdu nemáte soucit? Vždycky, když čtu o utrpení zvířat, je mi z toho hrozně smutno. Kdybych věděla, že to sama za sebe vyřeším, klidně bych se masa a mléka vzdala.... Navíc ten článek vážně není špatný! Jen mě překvapilo, kolik z vás to odmítlo jako blábol :o(((((

  Lis 10, 2004
 • Obrázek uživatele Ondrej
  Ondrej (anonym)

  Zelenina a její vnímání a "cítění" bolesti - to je ale hodně jiná kategorie utrpení, nemyslíš? Nebo to snad na tom květáku vidíš, jak se smrti bojí a jak při zážezech nože trpí? Něco jíst musíš, pokud neumíš získávat energii jinak. Je to teda o mantinelech, který si sám stanovíš a kam až jsi ochotný zajít. Někomu nevadí ani utrpení zvířat, někdo se omezí jen na působení "utrpení" zelenině, někdo jí jen plody a jediné "zlo", které tím působí je, že při tom možná stráví pár semen, která pak nevyklíčí a nebudou z nich další rostliny, což se ale beztak stane s valnou většinou i nepozřených semen. Záleží na každym člověku, jak velký zlo tady v tomhle světě chce konat...

  Říj 07, 2004
 • Obrázek uživatele Zdenek Kojzar
  Zdenek Kojzar (anonym)

  Cituji ze skoleni od MUDR.BEZDEKOVE: "Jsme jediny druh savcu, kteri piji mleko jineho druhu i v dospelosti." Vic dodavat nemusim.

  Říj 21, 2004
 • Obrázek uživatele Pupík
  Pupík (anonym)

  Který úchylák tohle psal, že se ani nepodepsal. Pokud to je na doktorce, začínám si o tomto serveru myslet jen to nejhorší.

  Zář 17, 2004
 • Obrázek uživatele milena hrabcova
  milena hrabcova (anonym)

  co se tyce mleka muzu rici, ze nesouhlasim s vyrokem, ze je mleko vrazda. vetsina z nas jsme na mleko alergicky, ale neznamena to, ze nam to dela zle. mleko je vlastne kyselina mlecna a pri poziti nam cisti telo od jedovatych latek a zabiji bakterie a viry. byla jsem na mleko take alergicka, mleko se prisuzuje jako prvek mamince a psenice tatovy takze je nutne se podivat jaky mame pristup k rodicum. pomohlo me Postaveni rodiny a ted mleko snasim dobre a prisla jsem na to, ze kdyz mleko nepiju nekolik dnu tak je moje nalada ne tak zariva jsem dost tezkopadna, ale kdyz si vypiju kazdy druhy den hrnek mleka je moje nalada vyborna jako by me zaclo svitit slunicko v srdci a jsem vesela a nemuze me nic pokazit naladu. nedam na mleko dopustit je mi jedno kdo co rekne, co je dulezite aby nemelo prilis mnoho tuku nebot tuky se spatne stravuji a dulezite mleko nepit po jidle nejlepe na lacno a nejlepe snad k tomu kolac.

  Zář 30, 2004
 • Obrázek uživatele Midori
  Midori (anonym)

  I kameny prý mají duši... :))

  Zář 16, 2004
 • Obrázek uživatele Ivan
  Ivan (anonym)

  Vegetariani, stejne jako jini extremiste, jsou psychicky naruseni lide a patri do blazince.

  Zář 20, 2004
 • Obrázek uživatele M.
  M. (anonym)

  Sice nejsem vegetarian,ale vim co ses ty,Pupiku.Psychicky naruseni lide jsou produktem zdejsi spolecnosti,kterou ty nadherne reprezentujes.Ty jsi zrejme neextremni demokrat.Tolerantni.

  Zář 20, 2004
 • Obrázek uživatele M.
  M. (anonym)

  "My" se vám nic namluvit nesnažíme.Ne každý kdo jen napíše svůj názor(něčím podložený) je léčitel či šarlatán.Myslim že kritizovat by se mělo jen to,co je v článku.S tím Švýcarskem to může být tím,že tam mají ty krávy trochu jiný podmínky,nebo taky prostředím a živ.stylem vůbec. Paní Daniela má asi pravdu,že (ne)pití mlíka nemá tak velký vliv.Ale když nenapíše(te) tu příčinu,tak i váš komentář nedává víc než samotný článek.

  Zář 22, 2004
 • Obrázek uživatele Jiřina
  Jiřina (anonym)

  To máte pravdu, ale pacientům na onkologii už většinou není pomoci... protože i tváří v tvář smrti si opět vyberou špatně. Budou do sebe rvát prášky, agresívní a vysoce toxické chemikálie, v mylném domění (notně podporovaném lékaři a farmaceutickými giganty), že jim to pomůže... přitom prevence je TAK jednoduchá...

  Zář 17, 2004
 • Obrázek uživatele M.
  M. (anonym)

  V tom případě sem nechoď.Ty jsi se podepsal taky krásně pupíku.Tenhle server se naopak pomalu stává nezávislým.

  Zář 18, 2004
 • Obrázek uživatele pete
  pete (anonym)

  Kdo to tady debatuje..... Většinou lidi, kteří nikdy v kravíně nebyli, kteří prostě nevědí, jak to s hospodářskými zvířaty chodí, někteří z nich nemají snad ani elementární znalosti biologie ze základní školy. Je zajímavé, že těch pár rozumných nepatří k příznivcům OHZ. A díky bohu za ně, ještě že ta naše část společnosti, která se o zemědělství zajímá, úplně nezpitoměla.

  Led 19, 2006
 • Obrázek uživatele Daniela
  Daniela (anonym)

  Ach ne, to snad uz ne, vy jste se s nicim, co ja, nesetkala, tak nevite, co jsem ja pochopila... mne nevadi vegetariani, vegani ci fanatici na soju. Kazdy muze jist, co chce a co mu chutna a co mu prospiva. Ja treba jako teenager nesmela jist ruzickovou kapustu, spenat a staveloviny, protoze mi z toho zacinala dna. A mleko samozrejme ted nepiji, ani mlecne vyrobky, protoze mi po nich neni dobre. Ostatne mi neni dobre po zadnem jidle.... Ale NEJSEM onkologicky nemocna diky tomu, ze jsem mleko a jogurty a syry drive pila a konzumovala. A to se vlastne nam snazite namluvit. Ze si za svou nemoc muzeme sami! A nemuzeme, nemame na tom vinu, netrpime rakovinou tlusteho streva, tam by se ccelkova strava dala oznacit jako pricina. Ale ne rakovina miznich uzlin, jestli chapete, co to znamena... Predstavte si, ze jsem zila nekolik let ve Svycarsku, a tam piji mleko a jedi syry skoro vsichni. A podivejte se na jejich statistiky onkologicky nemocnych. Ale ty demagogcke nazory, verejne prezentovane jako pravda, jedna jedina, ty zastupy sarlatanu a podvodniku, kteri zneuzivaji vasi nemoci ci nemoci vasich blizkych, to je strasne. Opravdu. Ja uz jsem pochopila. A mne nic nepresvedci, ja ty lidi videla umrit, a na mleko to nebylo. A vy se modlete, aby jste mezi nami nikdy nebyla a nerouhejte se.

  Zář 21, 2004
 • Obrázek uživatele Rebel
  Rebel (anonym)

  která nedělají zvířata. Proč třeba vegani neběhají s holými zadky a nosí oděv ? Proč většina militantních ochránců kožešinové zvěře nosí kožené bundy, opasky a boty ? Je tepelná úprava pokrmů v přirozeném souladu s přírodou ? Nebo bydlení v uzavřených prostorách ? Kdo chce žít jako zvíře, tak by se měl v zimě svléknout do naha, spát v lese, lézt po čtyřech a jíst jenom to, co dokáže sebrat ústy, respektive tlamou. Člověk z biologického hlediska patří mezi všežravce, tak jsme se to učili ve škole. Nemá hlodáky, čepec ani knihu, chrup nemá ani dravý, ani býložravý. Čistých býložravců je v přírodě minimum, i zrnožraví ptáci krmí svoje mláďata masem. Příležitostně si na mase pochutná i třeba veverka, nebo suchozemská želva, vodní jsou výhradně masožravé. Rostliny jsou živé úplně stejně, jako zvířata a dají se zabít mnohem obtížněji, takže je často vaříme a jíme zaživa. Kdo nechce zabíjet, tak se musí živit výhradně kamennou solí a možná ještě tím mlékem nebo medem, pokud s tím včely a krávy souhlasí. Jinak je to svým způsobem krádež.

  Lis 02, 2004
 • Obrázek uživatele anna
  anna (anonym)

  Svoje detstvo som stravila hladkanim teliatok, a s kravami na poli. Aj som dojila rucne kravy a viem, ze to nie je iba tahanie za vemeno ... Poznam dusu tychto zvierat velmi doverne. Velakrat som s nimi dokazala rozpravat sa, ako keby sme si boli rovni. Velakrat som v snoch dokazala chapat dusu zvierat ovela intenzivnejsie ako pri plnom vedomi. Cele noci som stravila v stajni a ak umieralo teliatko, umrelo niekedy aj na mojich kolenach. Bola som dieta. Brala som to ako samozrejmost, ze zvierata trpia. Ale nie je to samozrejmost. Spravat sa k zvieratu ako k zivej bytosti malo by byt pre nas samozrejme. Vela z nas si nevie ani len predstavit, s akou pokorou, akou u cloveka niet, tieto zvierata prijimaju svoj udel. Ich bolest som vedela precitit ... a keby kazdy co i len raz vo svojom zivote pocitil ich trapenie vo svojej dusi, mozno by vedel, o com bol tento clanok ...

  Lis 07, 2004
 • Obrázek uživatele Dr.Burian
  Dr.Burian (anonym)

  Je mlieko naozaj zdrave? Mlieko - materske mlieko; bolo prvym napojom, ktore sme ihned po narodeni dostali. Je to zivotodarny napoj a tak je to aj u vsetkych cicavcov. Mlieko nie je iba napoj, je to zaroven vyziva a to ta najlepsia, aku si len mozno predstavit. Materske mlieko je dolezite aj ako ochrana pred vonkajsimi choroboplodnymi zarodkami. Jednu dolezitu ulohu hra v mlieku tzv. Lactoferrin ktory odnima Mikrobom zelezo. Zelezo je dolezite pre rast, ale sposobuje aj bujnenie mikrobov. Hladina zeleza je regulovana v krvi matky a automaticky brani mnozeniu bakterii ci mikrobov co je prirodzena zabrana proti vzniku infekcii. Zelezo je vsak zaroven dolezite aj pre rast novorodenca a okrem toho je transporterom Kyslika. Lactoferrin je vsak iba jedna z 20 bielkovin materskeho mlieka ktore nicia choroboplodne zarodky. Lysozym je tiez jedna z nich, lebo rozrusuje bunecnu stenu mikrobov. Zelezo je pre novorodenca dolezite a preto v crevnej stene pomocou Lactoferrinuoddelene a rezorbovane. Tak su iba mikroby obrate o zelezo. Preto je aj kojenie dietata dolezite a to tak dlho ako bolo nosene. Po odstaveni straca dieta postupne dolezite Enzymy Renin a Lactasu, ktore spracuvaju mliecnu bielkovinu a mliecny cukor. Clovek je jedinym tvorom na zemeguli, ktory aj po odstaveni kojenia materskym mliekomnadalej mlieko pije a to este ktomu ani nie od cloveka, ale od zvierata. Kravske mlieko odhliadnuc od vsetkeho aj od toho, ze by ho krava sama nevypila a keby vedela plut, tak nanajvys oplula ma celkom ine zlozenie ako materske mlieko cloveka a okrem toho je pred konzumaciou roznym sposobom spracovane: pulverizovane, homogenizovane ci pasteurizovane. Prirodzene, cerstvo vydojene surove mlieko obsahuje este aspon rozne zivne latky, je vsak znecistene aj mnozstvom mikrobov. Väcsinou nie choroboplodnych, pricom s listeriozou, alebo kolibakteriami sa musi vzdy pocitat. Surove mlieko i ked chladene, vydrzi sotva 2 dni, preto sa zaviedli rozne sposoby, aby bolo mlieko trvacnejsie. Pasteurizaciou sa mlieko vystavi na niekolko sekund teplote 70° C potom je trvanlivost predlzena na 4 az 6 dni. Pri tomto procese su organicke latky zarucene usmrtene. Vitaminy nevynimajuc. Keby sa len tymto mliekom napajalo tela, bolo by za 6 tyzdnov mrtve. H-mlieko je sice na kratku dobu ale zato az nad 100° C zvarene, cim sa jeho trvanlivost predlzi na 2 mesiace. Poznate to; otvorite chladnicku, okostuje sa trosku a hodi sa rukou, este je dobre. Namiesto vitaminov je prichut vareneho mlieka casto sprievodnym znakom. Dalsou sucastou mlieka, kasein je v priemysle zakladnou zlozkou na vyrobu lepidiel a v kravskom mlieku je ho 300 krat viacej, ako v materskom mlieku cloveka. Dobytok potrebuje tolko kaseinu na stavbu velkych kosti. V ludsom organizme zlepi tato latka horne cesty dychacie. Nastastie sme kedy tedy prechladnuti a vykasleme nazhromazdeny hlien. U deti je taketo zaslajmovanie castym javom. Nie zriedka nastupuju aj problemy pri traveni. Tak sa naozaj nie zriedka naskytne neuveritelny, ale casty jav, ze este 80 rocny "mladenec" pije mlieko. Zenam sa to doporucuje kvoli zabraneniu osteoporzy; kolko by musela vypit slonica mlieka, ak by sa zasoba vapnika dala nahradit prave kravskym mliekom. Odkial sa vie, ze kalcium je vedene prave do kosti? Tak jednoduche to veru nie je. Mlieko obsahuje velmi malo Magnezia a uz vobec nie Fosfor. Magnesium je vsak potrebny ako lod, pomocou ktorej sa prenasa kalcium do kosti. Lenze zial aj naopak, kostiam je pomocou magnezia odobrate aj kalcium. Teda bez Magnezia je kalcium k nicomu. Fosfor sa vylucuje z tela len v spojeni s kalciom a ked jeme mäso, tak sa fosfor ak je nedostatok kalcia odoberie z kosti, aby sa vo vhodnom pomere mohol vylucit. Nuz a so zelezom a cholesterinom vytvara kalcium nerozpustne soli, ktore sa pevne nanasaju na steny arterii a tu ho mas, arterioskleroza, porozne kosti, alebo aj nedostatok zeleza je tu. Casto sa zanedbava, ze mlieko je na prvom mieste, ked sa jedna o alergie, traviace tazkosti, zaludocne potiaze ako aj palenie zahy nie su ziadnou zriedkavostou, odhliadnuc od toho, ze nam chyba Renin a neskorsie aj Lactasa na stiepenie mliecnych bielkovin a cukru. Ked nechcete mlieko cez to vsetko zavrhnut nepite ho ked potrebujete bezprostredne vela energie alebo pri traviacich tazkostiach. Ked mlieko naraz vypijete, zrazi sa okamzite posobenim zaludocnej stavy kasein a to rano viacej, ako vecer, kedy je zaludocna kyselina redsia. No co vy na to.

  Pro 02, 2004
 • Obrázek uživatele M.
  M. (anonym)

  Omlouvám se za pravopisnou chybu na začátku a taky jsem spletl

  Zář 14, 2004
 • Obrázek uživatele Irena
  Irena (anonym)

  Jak to s námi Bůh nebo Matka příroda myslí, by mělo být už zřejmé, že jsme stále na prvním místě ve světě v rakovině tlustého střeva a rekta. Za tato dvě onemocnění odpovídá prakticky vše, co pochází z krávy. Jenže Bůh a Příroda za to nemohou, protože náš osud je jim naprosto lhostejný. Dávají nám pouze možnost výběru. Co si ovšem vybereme, je naše svobodné rozhodnutí. Je to jedna z mála věcí, ve které se nemusíme nikomu podřizovat. Snad není nutno dodávat, že pacienti, kteří sedí v čekárně na onkologii, si nejspíše vybrali špatně.

  Zář 16, 2004
 • Obrázek uživatele Daniela
  Daniela (anonym)

  Proboha, jděte do háje. Vy určitě na onkologii nemusíte. Já ano. Je mi 31 let, celý život jsem žila velmi zdravě, a jsem tam. jděte do háje, s těmi vašimi bludy, strava a mléko za nic nemůže. Onkologické onemocnění nevzniká ze stravy, co to tady vykládáte. To je trestvé! Jestli vás a vám podobné "krávy" potkám ještě jednou tady v Thomaerce, jak nás před pavilonem odchytáváte a vnucujete nám ty své rozumy, jak nás vyléčité hladovkou, mrkví, brukví, bylinkami, senem a dobrým slovem, tak vás zastřelím. Opravdu! Šárka, která chodila s námi na ozařování, co jste ji uprostřed léčby zblbli a ona medikace nechala a na formu, u které je 90 % !!!! šance na úspěšnou léčbu, Hodgkinova choroba, je totiž už dva měsíce mrtvá!!!! A můj kamarád Petr, se kterým se znám z mejdanů a také bohužel z terapie - to je legrace, když se pak potkáte po půl roce najednou na Ikemu - ten je ze zhoubného nádoru na varlatech - vyléčený a je zase pěkný kluk. A to byl závodní plavec, a nekouřil, nepil, makal, sporotoval a onemocněl. Nota bene, ten je na mléko alergický, a nikdy ho nepil. nejedl ani tvarohový dort a dělalo se mu všechno z pudinku a sóji. Mléko zdaleka neškodí tak, jako vy, podvodníci a šarlatáni! Už vypadněte a nechte nás na pokoji!

  Zář 20, 2004
 • Obrázek uživatele Fík
  Fík (anonym)

  Re: M. "...A jeho nadměrná konzumace ZPUSOBUJE osteoporózu,což se moc neví(i díky nezájmu lidí). Nadměrná tvorba buněk v kostech a ve stáří už je schopnost obnovy slabá..." To prosím citujete, nebo jak? Můžete uvést odkazy na to z čeho čerpáte? Co je to nadměrná konzumace? Díky, Fík.

  Zář 14, 2004

Stránky

Přidat komentář

Reklama

Reklama