Reklama

Nadbytek bílkoviny ve stravě

Bílkoviny potřebujeme k tvorbě nových tkání, k růstu a udržování a nápravě tkání stávajících. Bílkoviny jsou složité molekuly tvořené různými aminokyselinami.

Některé patří k základním živinám, jež si tělo není schopno vyrobit a musí je získat ze stravy. Nedostatek bílkovin má za následek zakrnění růstu a výrazné narušení schopnosti sebeléčby. V naší společnosti však nedostatek bílkovin prakticky neexistuje. Místo toho konzumuje většina lidí bílkovin příliš mnoho. I to může zdraví nepříznivě ovlivnit. Mnoho z nás získává bílkoviny z pochybných zdrojů.

Většina lidí bílkoviny získává ze živočišné stravy: masa, drůbeže, ryb, mléka a mléčných výrobků. Mezi rostlinné zdroje patří luštěniny, obiloviny a některé ořechy. Důležitým rozdílem mezi živočišnými a rostlinnými zdroji je to, že rostlinné jsou méně koncentrované. Bílkoviny v luštěninách jsou například rozředěny jedlými škroby a nestravitelnými vlákninami, takže porce bílkovin získaných z rostlinného zdroje odpovídající porci živočišné stravy musí být mnohem větší.

Pokud jíte více bílkovin, než vaše tělo na vytváření a nápravu tkání potřebuje, použije je organismus místo toho jako zdroj energie, jako palivo. Ale bílkoviny nejsou pro tělo palivem ideálním. Molekuly bílkovin jsou velké a složité a jejich zažívání a metabolismus tudíž vyžadují více práce než zažívání a metabolismus cukrů a tuků. Bílkoviny jsou proto palivem méně efektivním. Poměr práce k energii není tak výhodný jako u jiných živin.

Praktickým následkem toho je, že když jíte stravu s vysokým obsahem bílkovin, zažívací ústrojí musí hodně pracovat a pro léčení bývá k dispozici méně energie.

Reklama

Bílkoviny jako palivo přinášejí ještě jeden problém: nespalují se čistě. Cukry a tuky, skládající se pouze z uhlíku, vodíku a kyslíku, se spalují na kysličník uhličitý a vodu. Bílkoviny obsahují dusík, který se v procesu metabolismu odbourává na vysoce toxické dusíkaté zbytky. Břemeno toho jak se s nimi vypořádat nesou játra, jež je zpracují na močovinu, jednoduchou sloučeninu, která je také vysoce toxická. Ledviny pak musí převzít úkol eliminace močoviny. Svazování funkce jater a ledvin tímto způsobem snižuje přínos těchto orgánů pro léčebný systém těla. Dusíkaté odpadní produkty metabolismu bílkovin mohou navíc také dráždit imunitní systém a zvyšovat riziko alergií a autoimunitních problémů, představujících narušení obranyschopnosti těla. To všechno jsou důvody, proč je lepší příliš mnoho bílkovin nekonzumovat. Chceme dát tělu dostatek energie pro růst, udržování a nápravu, ale ne tolik, aby se stala významným zdrojem metabolické energie.

Kdy je bílkovin příliš mnoho? K uspokojení minimálních požadavků průměrného dospělého člověka stačí pozoruhodně malé množství - asi šedesát gramů bílkovinné stravy denně. Hodně lidí v naší společnosti jí v každém jídle mnohem víc. Sto dvacet gramů je jistě víc než dost. Obecně: pokud sníte jedno bílkovinné jídlo denně - tedy jídlo s hlavním chodem upraveným z masa, drůbeže, ryb, vajíček nebo tofu - bude to asi dost. Snažte se ostatní jídla připravovat z cukrů a zeleniny:
smažená zelenina s rýží, řekněme, nebo těstoviny se zeleninou nebo salát a chleba. Snížením množství bílkovin se uvolní energie, zažívacímu systému a zvlášť játrům a ledvinám se ušetří práce navíc a imunitní systém se chrání před podrážděním.

zdroj: Andrew Weil, M.D. - Spontánní vyléčení

Reklama

Komentáře

Lucie H (Út, 28. 2. 2006 - 16:02)
Nejsem odborník a nevím jestli jsem to pochopila správně. Tedy v luštěninách je dostačující množství bílkovin př: týdenní porce asi jaké množství únosné?
Beny (Út, 28. 3. 2006 - 18:03)
Vynechat ze stravy bílkoviny živočišného původu a nahradit je pouze luštěninami je absolutně nevhodné. Luštěniny (ale i ostatní rostlinné zdroje bílkovin) neobsahují všechny esenciální aminokyseliny. Proto, když je člověk vegetarián, musí se důsledně věnovat sestavování jídelníčku, aby nedošlo k nedostatku některé z esenciálních aminokyselin v těle. Poslední odstavec článku je jeden velký blud. Autor si v textu Množství 60g je pro člověka normální hmotnosti opravdu minimální. A zkonzumovat celou denní dávku bílkovin v jediném jídle je naprostá hloupost, nehledě k tomu, že oněch minimálních 60g odpovídá cca 300g hovězího masa, což je jeden z nejvydatnějších zdrojů bílkovin vůbec (oněch luštěnin bychom museli zkonzumovat 240g, ovšem jak už jsem napsal, nejedná se o samostatně vhodné bílkoviny). Velmi by mě zajímalo, jak celému organismu prospěji, když do něj nacpu celou denní dávku bílkovin najednou, zvlášť je-li to takové množství stravy... Krom toho autor označuje těstoviny jako potravinu s nízkým obsahem bílkovin, přičemž bílkoviny obsahují většinou nad 10% bílkovin, což rozhodně málo není.
Co dodat...
Beny (Út, 28. 3. 2006 - 18:03)
Pardon, měl jsem samozřejmě na mysli, že těstoviny (a ne bílkoviny) obsahují nad 10% bílkovin.
Martin (Čt, 4. 5. 2006 - 09:05)
Ovšem těch 60g je myšleno pro ležícího nemocného 60kg těžkého člověka. Pro ty z Vás kdo žiji aktivně nebo maji těžkou práci a nedejbože váži třeba zdravejch 90kg se tato hodnoty posouvá až k 230g bílkovin denně. Takže celý ten článek je vlastně jen o MINIMÁLNĚ nutném množství bílkovin denně !!!
dvid (Čt, 4. 5. 2006 - 14:05)
Pokud nedržíš striktní vegetariánskou stravu tak si dopřej vaječný bílek,je to téměř čistá 100% bílkovina a voda s vysokým podílem aminokyselin navíc bez kalorií a tuku.Další nemasovou ale velmi!! kvalitní zdroj bíkovin najdeš v nízkotučném tvarohu,nebo olomoucké tvarůžky mají až 45%bílkovin a minimálně tuku.Případně prodávají syrovátkovou bílkovinu jako sportovní doplněk.
Návštěvník (Ne, 9. 7. 2006 - 16:07)
bilkoviny jsou dulezité a nezbytné pro tvorbu svalové hmoty ....a telo potrebuje kazdy den přísun bílkovin..!
Klára (Ne, 9. 7. 2006 - 23:07)
230 g bílkovin? To se v běžné stravě ani snad sníst nedá, ne?
D'Art (Po, 10. 7. 2006 - 05:07)
Nevite nekdo, zo se muze stat, kdyz vice bilkovim nez je vhodne (tvaroh, proteinovy prasek, maso atd..) Zacal jsem nedavno konecne zase cvicit, a bylo me doporuceno jist hodne bilkoviny abych se mel sval z ceho tvorit. Rad bych vsak vedel, co se muze stat, kdyz je bilkovin vic, nez kolik je je schopne telo zpracovat. Je nekde uvedeny maximalni limit na vahu? Muze mi to uskodit? Dik
Hela (Po, 10. 7. 2006 - 20:07)
Moc Ti neporadim,jen povzbudim.Ja jim hlavne bilkoviny 12 let a od te doby je mi fajn.Jedinou prilohou mi je zelenina,rano nekdy platek dexi a vajicko nebo syr.Chleba,pecivo,ryze,brambory,testoviny,vse z mouky je tabu.Tak si udelej sam predstavu,kolik tech bilkovin snim,kdyz nemam nikdy hlad:-))
Petr (St, 20. 9. 2006 - 11:09)
ve sportu by se mělo užívat okolo 1g-2g bílkovin na jeden kilogram tělesné váhy.
ALES (Út, 10. 10. 2006 - 02:10)
ZDAR TAKE CVICIM V POSILOVNE KONZUMUJU BILKOVIN CO TO JDE!JAK JINAK UTVORIT SVALOVOU HMOTU?JE TO ZAKLADNI STAVEBNI JEDNOTKA PRO JEHO RUST.TAKZE BILKOVINY VIVAT!ALE POZOR RYZE MUSI BYT A VUBEC MYSLIM SACHARIDY TESTOVINY VLOCKY ATD...NEJLEPE PRED CVICENIM CCA 2HODINY PRED CVICENIM.TAK PA JE TO FAJNOVI.ALES
g (St, 11. 10. 2006 - 00:10)
budte vegani a budete zdravi a svalnati jako ja!
Kolik je nadby… (Pá, 5. 1. 2007 - 18:01)
Příklad:
snídaně: 4-6 párků
svačina: 2 paštiky
oběd: 1 celé kuře
večeře: 2 řízky
na dojezení 1/2 šišky salámu
To by bylo nadbytek bílkoviny.

Nedávno mi známá odkázala na článek nějakého Dr. autor vipadá jako mnich nebo křovák který upozorňval na velké množství vílkoviny 120g prý stačí. To je 2 masa nebo 10 vajec.

Ahoj, četl jsem Vaši diskuzi na snížení váhy. Mám něco vyzkoušeno a dalších cca 100 lidí v ČR. Technologie z Holandska, která je na světe přes 7 let a dělá divy v Německu, Holandsku, Rakousku a u nás taky. Já sám jsme za 42 dnů zahodil z 88Kg na 78Kg (1.9.2005) dnes mám 78,4 - 79,8Kg. Manželka z 60Kg na 54Kg a dnes má 52Kg. Známí který začal 4.1.2006 z 114Kg má dnes 97Kg a chce jít na na 82Kg. Bez JOJO. Nejde o Herbalife. Když Vás to bude zajímat. Tak napište odkud jste není to na mail ani na telefon. Jde o systém stravování, potr. doplňků, atd...... Pomohu Vás s tím začít a budu Vám radit. Pošlu Vám základní informace: mail: disc"wo.cz pepa1
Jirka (17) (Po, 12. 2. 2007 - 22:02)
Chci se zeptat,kolik má bílkovin 250g hovězího zadního.V časopisu Muscle and fitness psali,že má 68g a někde,že má pohých ve 100 g masa jen 21g bílkovin
Kdo má tedy pravdu???
Děkuji za odpověd předem
milda (Po, 12. 2. 2007 - 23:02)
to souhlasi, 100g masa ma priblizne 20 g bilkovin, pro kilo vahy potrebuje telo denne 6 g jedno jestli zivocisne ci rostlinne, budeme-li tento prisun bilkovin trochu sledovat da se zlepsit celkovy zdravotni stav
Návštěvník (Ne, 8. 4. 2007 - 16:04)
tak to je pravda
jarous (Ne, 13. 5. 2007 - 11:05)
A jak je to u cviceni.K cviceni potrebuji preci Bilkoviny...
Blbost (Ne, 13. 5. 2007 - 18:05)
Je to blbost takových bílkovin, tělo je stejně nespotřebuje a vyloučí.
A pokud tělo nemá signál z mozku, že potřebuje natlačit bílkoviny do svalů, tak jsou na nic.
A proto tělo musí hlavně dostatek pořadných sacharidů.
V každý posilovně slyšíte jezte jenom bílkoviny, ale je to blbost.
Svalnatý můžete být i s normálním příjmem bílkovin.
milda (Pá, 18. 5. 2007 - 22:05)
pokud sportujes tak telo potrebuje vice bilkovin, to slouhlasi a nebo pokud nekdo tezce pracuje prirozene, ale ten kdo toho moc telesne nedela tomu to jde na vahu a nebo ma potize se zdravim, treba ne hned pokud jsme mladi, ale ve stari, jen se podivejte proc myslite, ze maji lide tolik zdravotnich potizi?
mohaupt (So, 2. 6. 2007 - 21:06)
jemožné.ře při močení cítím jakoby vejce natvrdo vařená-dle rozboru krve mám nadbytek bílkovin-měl byc omezit příjem bílkovin?
marcela (St, 6. 6. 2007 - 19:06)
¨zkousim tyden sacharydove vlny ale k tomu dostatek zeleniny mam ale fyzycky namahavou praci
hejtmy (St, 6. 6. 2007 - 20:06)
bílkoviny drž tak 1g na 1kg.... sacharidový vlny jsou dobrá věc
aneta (Ne, 10. 2. 2008 - 17:02)
!!! ne fyzycky, ale fizycky !!!
Marta (Pá, 29. 2. 2008 - 15:02)
a ne fyzicky|?
pajus (Čt, 28. 8. 2008 - 10:08)
samozrejme ze fyzicky!! lidi delejte s tim neco, vsichni se ucime cizi jazyky ale neumime vlastni
nikdo (St, 24. 12. 2008 - 17:12)
debilové ani neumiíte vyjmenovaný slova po f...
:=D (Čt, 25. 12. 2008 - 07:12)
prosím,já neumím ani po "a" :=))
Vašek (Po, 16. 2. 2009 - 14:02)
V posledních pár dnech se snažím zorientovat ve pravidlech stravování při posilování až kulturistice. Mně doporučenou denní dávkou je 230 g bílkovin na den. Tak se jen chci ujistit: Škodí i bílkoviny zpracované pro stavbu svalové hmoty? V tak vysokém množství? Nebo jsou závadné jen odpadní produkty z přeměny bílkovin na energii? Děkuji.
Ina (Po, 16. 2. 2009 - 21:02)
Škoda, že se nebavíte k věci, ale nýbrž o hovadinách!
Ina (Po, 16. 2. 2009 - 21:02)
To nemyslím na Vaška.Tomu bych řekla, že také záleží na jeho věku.Mladé tělo si s odpadním materiálem z bilkovin poradí o hodně lépe, než životem unavené orgány.
Vašek (Po, 16. 2. 2009 - 22:02)
Asi to bude chtít nějakou zlatou střední cestu, je tu všude hrozně moc informací o stravě, ...bifenyly, vitariáni, dioxiny, akrylamidy, antibiotika... . Divím se, že jsme ještě nevymřeli. Jdu si koupit kapustu, zchroustám jí za syrova a budu doufat, že jsem stále ještě plodný. PS: Nebyla by tady nějaká zdravá samička? :-)
Cinda (Po, 18. 5. 2009 - 15:05)
Prosím vás, sežeňte si odbornou literaturu a nečtěte tyhle bláboly. Doporučený denní příjem bílkovin je 0,8 - 1,0 g/kg/den a měl by představovat 10 - 15% energie z potravy. A kdybych s touhle teorií trávení přišla ke zkoušce, tak letím jak namydlený blesk. Na stránkách SZÚ najdete manuál prevence, je tam i o výživě - fundovaně. :-D
Kuba (Po, 1. 11. 2010 - 13:11)
nevím jestli by mi stačilo 60g bílkoviny denně :-)
Marek (Pá, 11. 3. 2011 - 19:03)
Pokud nedržíš striktní... Ahoj jak tady někdo psal a říkal s tím bílkem s vodou to mylsel syrový nebo nejka tepelně zpracovaný ? prosimte posle te mi odpověď na muj mail: [email protected]
.Diky moc je to pro mě důležitý.
Ňuňu a MáyuŠka (Út, 19. 4. 2011 - 11:04)
PěKnééé Velmi PěěkNéé
aneta (Ne, 8. 5. 2011 - 21:05)
Ovšem těch 60g je myšleno...Nevěřím, že fyzicky pracující člověk potřebuje 230 g bílkovin denně!!!!!!! To by musel sníst cca 700 g kvalitního masa. Pravidelně fyzicky (i těžce pracuju - pole, les,) a bílkovin sním tak kolem 40 g - 60 g, vážím 70 kg a sílu mám pořád stejnou. Jsem vegetariánka už 12 let.
bílkoviny (Po, 9. 5. 2011 - 17:05)
vy tu řešíte bílkoviny a můj syn je nemůže vůbec, má nízkobílkovinou dietu, tedy z normální stravy může jen ovoce, zeleninu a cukr. Zbytek nemůže a žije !
bílkoviny (Po, 9. 5. 2011 - 17:05)
jo a může za den max. 8g bílkovin. Když byl malý mohl jen 3g bílkovin. A to je tedy velmi těžké takovému člověku vařit, protože bílkoviny jsou skoro ve všem. Ale zvládli jsme to. Kdyby ne, byl by zdravotné postižený, teď je zcela zdravý.
JH (Čt, 15. 3. 2012 - 15:03)
Nevite nekdo, zo se muze...Udává se doporučené množství asi 0,2 g na kg tělesné váhy (jako doplněk normální vyvážené stravy) důležité jsou zejména BCAA (Leucin, isoleucin , valin). Při dostatečné zátěži se může množství zdvojnásobit. Hodně vyšší dávky mohou poškodit ledviny (pozor, poškození ledvin je v prvních fázích nebolestivé a nemusí se projevit). V lepším případě se bílkovina nestráví a projde traktem.
Ondřej (St, 4. 7. 2012 - 15:07)
Moc Ti neporadim,jen...Helo, dát si k večeři například rybu, pouze se zeleninou je to nejhorší co můžeš tělu udělat. Doporučuji přečíst si něco a zjistit informace, než někde dál budeš šířit tyto tvé škodlivé.
Dana (Út, 10. 7. 2012 - 23:07)
Nevite nekdo, zo se muze...u sportovce 2g bílkoviny na 1 kg váhy denně
Dan (Po, 14. 10. 2013 - 19:10)
No,docela ziram co se zde obevuje za veci.Nechapu jak zde nekdo muze vlozit nejaky nesmysl a hrde si za tim stat.Nicmene pri sviceni take neni vhodne 2g bilkovin na 1kg telesne vahy u vsech.je to samozrejme doporucenna denni davka v objemovce.Musite se take zamyslet nad tim nez zacnete mluvit o poskozovani zdravi ze tento denni prisun bilkovin v mnozstvi 2g/1kg telesne vahy se bere v potaz pro nabrani objemu coz clovek nedele x let aby to melo za nasledek poskozeni zdravi.
Alena (St, 11. 12. 2013 - 17:12)
ahojte jim hodne bilkovin syry jog.mleko jogurt muzou mi z premiru konzumace bilkovin zacit padat vlasy, jim i zeleninu ovoce ryby kur. a kruti maso poradte mi prosim . dik Aja
Ajo (St, 11. 12. 2013 - 23:12)
ahojte jim hodne bilkovin...V jogurtu ani mléku těch bílkovin tolik není. Ne každý vypije za den litr mléka, což by vadalo nějakých 30 g bilkovin. Jogurt má obsah bílkovin o něco vyšší, ale obvykle člověk zkonzumuje jeden kelíkek, jen ty největší mají 500 g. U ovocných jogurtů je obsah bílkovin nižší, vyšší je u bílého jogurtu. Většině lidí nadbytek bílkovin nehrozí. Jednak ty dávky masa, mléka atd. nejsou tak vysoké. A potom, větší množství bílkovin tělu nevadí. Eskymáci bez problémů konzumují půl kila masa denně, zeleninu žádnou, tohle je jejich tradiční strava. Potíže žádné nemají. Ve skutečnosti jsou porce masa malé, myslím v školních jídelnách či závodních jídelnách či restauracích, kam chodí lidi na oběd. Např u kuřecího masa je doporučená dávka 250 g na den, ta zajistí dostatek všech aminokyselin v doporučovaném množství, u jiných mas to množství je podobné. Obvyklá porce na oběd v jídelně bývá obvykle o dost nižší.
Množství bílkovin, abych jich nebylo moc, to si musí hlídat lidi s onemocněním ledvin. Ti mají svoji horní hranici, kterou stanoví lékař. Jinak nadbytek bílkovin není tím, co by obecně ohrožovalo naši populaci. Hrozí spíš nadbytek tuků, jejich nevhodná skladba, nedostatek zeleniny, ten výčet by byl asi dosti dlouhý. Vyšší množství bílkovin většině lidí naopak prospěje.
Radka (Út, 4. 2. 2014 - 20:02)
ahojte jim hodne bilkovin...Z přemíry živočišných bílkovin si ničíš hlavně orgány,ale vlasy padají z jiného důvodu. je to na de¨lší povídání. trochu do toho dělám,tak si myslím,že o tom něco vím. Mám v Plzni studio,tak to můžem rozebrat. Můj kontakt: 604925782
Radka (Pá, 11. 7. 2014 - 21:07)
to souhlasi, 100g masa ma...6g??? Jsi se zblaznil???
Doporucuje se okolo 1g/kg hmotnosti (max.2g) - prebytecne mnozstvi bilkovin skodi ledvinam, takze vseho s mirou, ne vsechny prijate bilkoviny organismus potrebuje a telo si je nedokaze schovat do zasoby a ledviny je musi slozite vyloucit, takze aby jste nebyli do budoucna nekteri z vas adepti na dialyzu!!!
! (Ne, 13. 7. 2014 - 13:07)
Dík za reklamu na tvoje studio, určitě se v něm nechám prostudovat.
marta (Po, 27. 7. 2015 - 13:07)
budte vegani a budete zdravi...To je super, tak mi prosím sděl, co jíš. Moc díky marta
jedlík masa (Po, 27. 7. 2015 - 17:07)
Z přemíry živočišných...Nadbytek proteinů může vadit, i když dost lidí klidně snese víc, než je ta max. bezpečná hranice tj. 2g na kg hmotnosti. Tj. pro muže 75 g to je 150g. Půl kila masa dá cca 100g, takže tu zbývá rezerva. Víc vadí ale bílkoviny rostliné než živočišné. Rostlinné bílkoviny jsou hůř využitelné než živočišné, tj. v moči je pak víc dusíkatých látek než u proteinu živočišného původu.
Milan (St, 27. 2. 2019 - 11:02)
Musím vložit do debaty. Cvičím skoro 30 let pokavad chcete mít svaly tak musíte mít aspoň 2 gramy bílkovin na jedno kilo váhy. Pokavad necvičíte na svaly tak nepotřebujete tolik bílkovin.
Reklama