Reklama

Proč zdravotnický personál nechce pracovat v nemocnicích

Nespokojenost s fixní částí své mzdy či platu, nedostatek personálu kvůli přetížení sester byrokracií, nevyužitý potenciál sester v lůžkové péči a upřednostňování některých zaměstnanců podle sympatií vedení - to jsou nejčastější problémy, které odhalil dotazník, jenž zveřejnilo začátkem ledna ministerstvo zdravotnictví. Vyplnilo jej přes 15.000 lidí, nejčastěji všeobecné zdravotní sestry s praxí přes deset let. Zhruba 40 procent zdravotníkův dotazníku uvedlo, že  plánovalo v příštích 12 měsících  odejít ze zaměstnání.

Ze 40 procent respondentů, kteří do jednoho roku hodlali opustit své stávající zaměstnání, chtělo 15 procent odejít mimo zdravotnictví, 12 procent do jiného zdravotnického zařízení, pět procent na jinou pozici ve stejném zařízení a dvě procenta na mateřskou dovolenou. Šest procent uvedlo jiné důvody.

Podle dřívějších informací ministerstva chybí v nemocnicích kolem 3000 zdravotních sester. "V žebříčku opatření, která by vedla ke stabilizaci počtu sester, nejvíce respondentů uvedlo zvýšení platu či mzdy, na druhém místě zlepšení pracovních podmínek a dále možnost výsluhové renty," uvedlo ministerstvo.

Ministerstvo uvedlo, že na snižování byrokracie v nemocnicích pracuje. "Od července loňského roku jsme přijali novelu zdravotnické dokumentace, která přináší výrazné zjednodušení a více odpovídá skutečným potřebám zařízení," uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Zlepšit situaci má podle něj i chystaná větší elektronizace zdravotnictví.

Největší pracovní motivací pro zdravotníky je možnost pomáhat ostatním (68 procent), peníze jsou na druhém místě. K práci motivují přibližně polovinu respondentů. Jako největší překážku v práci uvedlo přes dvě třetiny respondentů nedostatečné platové ohodnocení, přes polovinu přílišnou vytíženost a více než 40 procent uvedlo také příliš byrokracie a nedostatečnou motivaci ze strany zaměstnavatele.

Reklama

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

verka (Po, 7. 1. 2019 - 13:01)
Že by byly ve zdravotnictví peníze až na druhém místě? Musím se leda smát. Kde jinde se tak prabídně a neodborně "pracuje", navíc za takové platy? A ty prachy mimo + všelijaké příplatky za všecko možné i nemožné? Jen ať zkusí pracovat pořádně a odpovědně a u soukromníka. Ti by se neměli vůbec ozývat. Nevím i nikom, koho by uzdravili nebo vyléčili, ale o spoustě lidí, které poškodili. Jejich úkol totiž je vyrábět a udržovat nemoci a takové články mohou člověka, který do toho vidí, jedině rozčílit.
Jitka (Po, 7. 1. 2019 - 15:01)
Tento článek není o doktorech a zdravotní personál žádné nemoci nevyrábí ani neudržuje. Mám kamarádku, která před čtvrt stoletím odešla po škole pracovat do Německa na soukromou kliniku. Vydělala si tam peníze, aby si tady mohla koupit byt, založit rodinu. Mnoho věcí se tam naučila. Mimo jiné skvělý přístup k pacientům. Teď je jí přes padesát, pracuje jako fyzioterapeutka a má 26000 čístého. Každý den pomáhá lidem s velmi těžkým ochrnutím těla aspoň trochu se vrátit do života. Je to práce jak fyzicky náročná, tak i těžká na psychiku.Takže nepovídejte, že zdravotníci berou velké prachy a nic nedělají.
verka (Út, 8. 1. 2019 - 11:01)
Výjimky existují, samozřejmě, a díky za takové vzácné zdravotníky, i takových pár jsem poznala. To jsou ale skutečné výjimky.
Victor (St, 9. 1. 2019 - 13:01)
No a jako co?26 000 Kč je málo?To mají tak horníci a hutníci a to je sakra jiná robota!!!Navíc jsem si vygoogloval,že: Ve státní nemocnici měly sestry v roce 2018 průměrně 30 866 korun, v nestátní 25 434 Kč. U lékařů to bylo asi 69 300 korun ve státní a 61 500 korun v nestátní nemocnici.Takže při úrovni našeho zdravotnictví,jasně neopodstatněné peníze!A ještě se brečí.
Mirek (St, 9. 1. 2019 - 18:01)
Je zajimave, ze stotisicove platy u farmaceutickych firem nikomu nevadi. I sekretarka tam ma vic nez zdravotni sestra, ale na doktorech a zdravotnicich se furt nekdo vozi kvuli platu. Ze hornici maji treba jeste min neni jejich problem, ale pokud doktor bude vydelavat bez stresu mnohem vic jako manazer, tak by se melo byt vdecno tem, co dal delaji medicinu v terenu. Ze kilikrat z nich v systemu birokracie a prescasu vyprcha vsechen elan, je druha vec
asi tak (So, 12. 1. 2019 - 03:01)
Ti co jsou výš nahoře mají vždycky nejvíc. Ředitel, nebo ten, kdo má pod palcem desítky lidí a o všem rozhoduje v podstatě jen mlátí hubou naprázdno a má za to největší prachy.
Reklama