Následky porevolučního trendu opalování se projevuje ve velkém až nyní

V posledních letech se začíná výrazně negativně projevovat boom opalování, který postihl populaci v závěru minulého století. Rychlé rozšíření opalování v solárních zařízeních a cesty za rovníkovým sluníčkem bez bližšího poučení zanechaly následky v podobě většího výskytu melanomu právě u této rizikové skupiny lidí, seznamuje s častým výskytem kožního nádorového onemocnění primář blanenské nemocnice Lubomír Novotný.

Situaci ve většině případů zhoršuje fakt, že lidé vzniklá a rostoucí znaménka ignorují a s jejich vyšetřením vyčkávají. K lékaři se pak vydají až po několika měsících. Přitom melanom, který se léčí v raném stádiu, nese poměrně malá rizika a nevyžaduje následnou léčbu. Neléčený melanom prorůstající do těla je naopak jedním z nejzhoubnějších lidských nádorů.

Rychle opalovaná pleť přestává být trendem

V současné době podle Novotného narůstá procento především mladých lidí, kteří si začínají uvědomovat rizika plynoucí z opalování kůže se znaménky a v období před letními dovolenými požadují vyšetření, případně si nechají znaménko odstranit úplně.

„V tomto případě platí více než kdy jindy, co si kůže z mládí pamatuje, to se později projeví. Problémem je právě rychlé stárnutí kůže vlivem nadměrného opalování. Dalším důležitým momentem je opalování malých dětí. Rodiče si neuvědomují, že nahé batole u vody vystavují enormnímu riziku,“ říká Lubomír Novotný a dodává, že i v tomto směru už začínají být pacienti zodpovědnější. Po častém opalování kůže totiž rychleji stárne a případné omlazování pleti je pro lidi nákladnější estetickou investicí.

Jana Kodysová

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele Klára
  Klára (anonym)

  jj, opalování není zdravé.. ale mám ho moc ráda, proto po něm používám Panthenol 10% swiss mléko, je skvělé, krásně regeneruje, ošetřuje a vyživuje kůži

  Čer 13, 2016
 • Obrázek uživatele Martina
  Martina (anonym)

  jj, opalování není...není pravda, že není zdravé. Je velmi zdravé - je nutné pro tvrobu vitamínu D. Co není zdravé je spálení kůže, proto je nejlepší chodit se opalovat k večeru. Třeba k moři na dovolené chodím až po čtvrté hodině, pak ani nemusím používat vysoké ochranné filtry, které blokují i tvorbu vitamínu D a nidky se za hodinu, dve u more nespálím. Samoyřejmě, že již mám také kůži na slunce zvyklou od nás z Čech. Abach to shrnula, opalování je zdravé, ale nesmí se to přehánět a člověk nesmí chtít být během týdne jako černoch.

  Čer 13, 2016

Přidat komentář

Reklama

Reklama